Abgunstes muižā uzbūvēts Baltijā lielākais keramikas ceplis
Jelgava, 13.okt., LETA. Jelgavas novada Zaļenieku pagasta Abgunstes muižā uzbūvēts Baltijas valstīs lielākais ar malku kurināms trīs kambaru Noborigamas ceplis keramikas apdedzināšanai, aģentūru LETA informēja biedrība "Radošuma meka" valdes locekle Ilze Bumbiere.
Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atbalstītā projekta mērķis bija īstenot trīskambaru kāpjošā Noborigamas cepļa būvniecību, kas veicinātu novada mākslinieku, mākslas skolu audzēkņu un interesentu iespējas gan apgūt cepļu būvēšanas teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas, gan apgūt un īstenot jaunas keramikas darbu apdedzināšanas iespējas.
"Uzbūvējot, atklājot un padarot pieejamu Latvijas un arī visas Baltijas māksliniekiem lielāko Baltijā japāņu kāpjošo cepli un, skatot to kontekstā ar muižā iekārtotajām atvērtajām amatniecības darbnīcām un mākslinieku rezidenci, vēlamies ieinteresēt starptautiskus māksliniekus un reizē būt noderīgi vietējiem - Abgunstes muižā būs pirmais amatniecības centrs novadā, kas piedāvā izmantot darbnīcas un arī uzturēšanās iespējas, tādejādi nodrošinot iespēju ilgstošākai radošajai darbībai, piemēram, plenēriem, simpozijiem un meistarklasēm. Abgunstes Noborigamas cepļa būvniecībā ir piedalījušies mākslinieki no Latvijas, ASV, Krievijas, Lietuvas, Gruzijas, gan palīdzot celtniecības procesā, gan radot mākslas objektus cepļa infrastruktūrai," stāstīja biedrības "Radošuma meka" projektu vadītāja Asnāte Avotniece.
Projekts nodrošina jaunu kultūras un amatniecības pakalpojumu pieejamību vietējai kopienai - mākslas skolu audzēkņiem un citiem skolēniem, māksliniekiem, mākslas pedagogiem, keramiķiem-amatieriem un profesionāļiem. Tāpat šāda unikāla cepļa izveide Jelgavas novadā rada labvēlīgus apstākļus meistaru piesaistei gan Latvijas, gan starptautiskā mērogā, tādejādi veicinot tūrismu, atvedot un piedāvājot zināšanas un pieredzi vietējai kopienai, uzsver projekta īstenotāji.
Cepļa būvniecības mākslinieciskais konsultants un eksperts ir Klods Ausāžs no Beļģijas, kurš ir labi zināms un atzīts keramikas cepļu būvniecības eksperts. Cepļa būvniecībā izmantoti 7000 ugunsizturīgie vēsturiskie šamota ķieģeļi. Cepļa apmetuma kārtā mālā ir iestrādātas zāģskaidas.
Projekta kopējais publiskais finansējums ir 10 000 eiro, tostarp ELFLA programmas piešķirtais finansējums ir 9000 eiro, bet Jelgavas novada pašvaldība atbalstījusi projektu ar 1000 eiro.
Jau vēstīts, ka Jelgavas novada domes deputāti atbalstīja lēmumprojektu par līdzfinansējuma piešķiršanu biedrībai "Radošuma meka". Biedrība, kurā aktīvi darbojas laulātais pāris Asnāte un Jānis Avotnieki, kopš 2016.gada Zaļenieku pagastā apsaimnieko un atjauno Abgunstes muižu. Gūstot apstiprinājumu Lauku atbalsta dienesta projektu programmā, biedrībai izdevies iegūt finansējumu Nobirogamas keramikas cepļa būvniecībai.