20 arhitekti iebilst pret "Nākotnes nama" būvniecību pie Okupācijas muzeja
"Nākotnes nama" un padomju okupācijas upuru memoriāla "Vēstures taktīla" projekts ekonomiskās krīzes un citu iemeslu dēļ kopš 2007.gada bija iestrēdzis, un nu, kad valdībā beidzot tam atrasti līdzekļi, nākusi negaidīta ideja visu apturēt.
Vēstules autoru ieskatā 1970.gadā celtā bijusī Sarkano strēlnieku muzeja ēka atstājama kā modernisma arhitektūras piemineklis, bet Okupācijas muzeja pārbūvei domātie līdzekļi jānovirza "Stūra mājai".
Kā vēsta laikraksts, "Nākotnes nama" projekts saskaņots VKPAI un patlaban atrodas Rīgas būvvaldē, kā arī notiek sarunas par tehniskā projekta izstrādi. Projektā valsts ieguldījusi jau vairāk nekā 400 000 eiro.
Kā vakar diskusijā par šo projektu teica kultūras ministre Dace Melbārde (NA): "Šis projekts nav tikai jautājums par pilsētvides attīstību un arhitektūru, tas ir jautājums arī par sociālo atmiņu, par cilvēku grupu, kas emocionāli ļoti gaida šo projektu. Es aicinātu ņemt vērā represēto viedokli."
Latvijas Politiski represēto apvienības vadītājs Gunārs Resnais diskusijā atzina, ka ir samulsis par situāciju, jo jebkurš grozījums nozīmē daudzu gadu vilcināšanos un liek jautāt, vai un cik daudz politiski represēto vispār ieraudzīs memoriālu padomju okupācijas upuriem.
Savukārt Gaile uzskata: "Piebūve nav vajadzīga. Projekts netika sākts ar rūpīgu esošo telpu analīzi." Viņa kā represētā meita, neesot pret muzeju, taču nedaudz vēlāk atkārtoja: "Es tiešām ar pilnu atbildību saku, ka jūsu muzeja plānošana nav bijusi saprātīga." Muzejs esot ēku pats "nolaidis līdz klinķim"… Arī arhitekts profesors Jānis Krastiņš, kurš jau agrāk kritiski izteicies par Gunāra Birkerta veikumu, sev raksturīgajā, impulsīvajā stilā apgalvoja, ka "Nākotnes nama" uzcelšanas gadījumā, pārkāpšot būvnoteikumus un "izkropļos ēku".
Rīgas pilsētas arhitekta biroja direktors Gvido Princis debatēs ieņēma tādu kā izvairīgu pozīciju, pieļaujot esošo projektu pārskatīšanu, ja tas nestu labāku risinājumu, ziņo laikraksts.
Melbārde diskusijas noslēgumā teica, ka diskusija ir krietni novēlota un viņa jūt morālu pienākumu: "Ja es sāktu no tā atkāpties, tas izskatītos ļoti dīvaini. Piedodiet, bet es nebūšu politiķis, kas apturēs šo projektu. Pieļauju, ka kādam citam varbūt ir lielāka motivācija to darīt." Tikmēr Gaile apgalvoja, ka runās ar valdības kabineta vadītāju.
LETA
Foto: Stock.XCHNG