Dalītā īpašuma izbeigšanu piedāvā veikt ar daļēju valsts un pašvaldību atbalstu
Rīga, 20.jūn., LETA. Dalītā īpašuma izbeigšanu privatizētajās daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās varētu veikt ar daļēju valsts un pašvaldību atbalstu, aģentūrai LETA pastāstīja par šo jautājumu atbildīgās darba grupas vadītājs, Saeimas deputāts Viktors Valainis (V).
Šodien šis jautājums tika apspriests Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā. Darba grupas piedāvājums paredz, ka likumā tiktu noteikts, ka zemes īpašniekiem piespiedu kārtā būtu jāpārdod sava zeme dzīvokļu īpašniekiem. Reizē Valainis norādīja, ka nepieciešams sagatavot sabalansētu piedāvājumu, lai Satversmes tiesa neatzītu, kas tas būtu pretrunā ar valsts pamatlikumā nostiprinātajām īpašumtiesībām.
Kopā ar valsts un pašvaldības atbalstu nepieciešamā naudas summas, kas būtu jāmaksā dzīvokļa īpašniekam par zemes iegādāšanos, varētu samazināties uz pusi, skaidroja parlamentārietis.
Saeimas komisijas sēdē par šiem jautājumiem šodien raisījās emocionālas diskusijas, dzīvokļu īpašnieku pārstāvjiem dažbrīd iestarpinot replikas komercbanku asociācijas pārstāvja vai zemes īpašnieku pārstāvja uzstāšanās laikā. Viens no dzīvokļu īpašnieku pārstāvjiem norādīja, ka atbildība par situācija ir jāuzņemas tiem, kas to izveidoja 1991.gadā. Deputāts Ainārs Mežulis (ZZS) retoriski taujāja, vai tiešām klātesošie ir atbildīgi par tā laika lēmumiem. Viņš norādīja, ka komisija tomēr cenšas meklēt risinājumu situācijai.
Kā ziņots, pagājušā gada martā Saeima konceptuāli atbalstīja Tieslietu ministrijas (TM) sagatavoto likumprojektu, kas paredzēja iespēju daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem vienpusēji izpirkt zemi zem mājas, tādējādi radot priekšnosacījumu dalītā īpašuma izbeigšanai, norādījis komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (S).
Piedāvātajam risinājumam bija daudz trūkumu un neatbildētu jautājumu, tādēļ regulējuma pilnveidošanai tika izveidota darba grupa, kurā strādāja iesaistīto ministriju un iestāžu, pašvaldību, kredītiestāžu, namu apsaimniekotāju un pārvaldītāju pārstāvji.
Risinājums piespiedu dalītā īpašuma attiecību izbeigšanai nepieciešams, jo gan zemes, gan dzīvokļu īpašnieki ir ierobežoti rīcībā ar savu īpašumu, kā arī dzīvokļu īpašniekus neapmierina pienākums maksāt piespiedu nomu, savukārt zemes īpašnieki pārsvarā nav apmierināti ar ienākumiem, ko gūst no šīs nomas. Tāpat būtiski, ka daudzdzīvokļu mājā panākt vienošanos par dalītā īpašuma tiesisko attiecību izbeigšanu ir tikpat kā neiespējami, iepriekš par likumprojekta virzību atbildīgajā Valsts pārvaldes komisijā situāciju raksturoja TM pārstāvji.