Rīgas domes Īpašuma departaments aicinās NVO pārstāvjus darboties pašvaldības komisijās
Rīga, 14.aug., LETA. Rīgas domes Īpašuma departaments plāno aicināt nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvjus darbam Rīgas pilsētas pašvaldības īpašuma privatizācijas komisijā un Vidi degradējošo būvju komisijā, paredz šodien Pilsētas īpašuma komitejā atbalstītais domes lēmuma projekts.
Īpašuma departamenta direktore Aija Rimicāne skaidroja, ka Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja sēdē 28.jūnijā, izskatot jautājumu par Rīgas pilsētas pašvaldības īpašuma privatizācijas komisijas izveidošanu, cita starpā nolēma iekļaut tās sastāvā NVO pārstāvi, kā arī uzdeva Īpašuma departamentam izstrādāt kritērijus, pēc kādiem tiks noteikts NVO pārstāvis.
Departamenta ieskatā, Privatizācijas komisijā iekļaujamā NVO pārstāvja, sadarbības partnera, izvēles kritēriji būtu balstāmi uz privatizācijas mērķi un Privatizācijas komisijai normatīvajos aktos noteiktajiem pamatuzdevumiem un realizējamo pārvaldes funkciju. Tas nozīmē, ka NVO pārstāvim jāatbilst vairākiem kritērijiem. NVO darbības mērķim jāsasaucas ar likuma "Par valsts un pašvaldību īpašuma objektu privatizāciju" definētajam privatizācijas mērķim – mainot valsts vai pašvaldības īpašuma objekta īpašnieku, radīt labvēlīgu vidi privātā kapitāla darbībai Latvijas tautsaimniecības attīstības interesēs. Tāpat NVO jāsadarbojas ar valsts pārvaldes un pašvaldības institūcijām, NVO jābūt organizāciju apvienībai, kuras sastāvā ir citu nozaru NVO, kā arī jāspēj nodrošināt informācijas izplatīšana un citu nozaru NVO aktivitāšu koordinācija, kā arī atgriezeniskās saiknes nodrošināšana.
Departamenta ieskatā, iepriekš minētajiem kritērijiem NVO pārstāvja iekļaušanai Privatizācijas komisijas sastāvā atbilst Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK).
Rimicāne skaidroja, ka LBAS apvieno 20 dalīborganizācijas un īsteno arodbiedrības biedru un darba ņēmēju interešu aizstāvību nozaru un starpnozaru līmenī, nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē un apakšpadomēs, valsts un pašvaldību institūcijās. Ar šo NVO Rīgas pilsētas pašvaldībai, tajā skaitā arī Departamentam, ir veidojusies ilgstoša un veiksmīga sadarbība un tās pārstāvji jau iepriekš darbojušies privatizācijas komisijā. Savukārt LTRK ir apvienojušies visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi. Pēc biedru skaita tā ir lielākā uzņēmēju NVO, kura apvieno vairāk nekā 1800 biedrus, tajā skaitā uzņēmumus, nozaru asociācijas, pilsētu uzņēmēju klubus, un citas uzņēmēju apvienības.
Tāpat 28.jūnijā sēdē tika nolemt Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisijas sastāvā iekļaut NVO pārstāvi. Vidi degradējoši būvju komisija, kā arī pilsētas kultūras mantojuma saglabāšanu un atjaunošanu. Ņemot vērā iepriekš minēto, Departamenta ieskatā, izvēloties NVO pārstāvi, kurš tiktu iekļauts komisijas sastāvā, būtu jāņem vērā vairāki kritēriji. NVO darbības mērķiem jābūt saistītiem ar Vidi degradējošo būvju komisijas darbības sfēru, kā arī jāspēj sniegt savs profesionālais viedoklis komisijas darbības mērķa sasniegšanai.
Ņemot vērā iepriekš minēto, Īpašuma departamenta ieskatā NVO pārstāvja iekļaušanai Vidi degradējošo būvju komisijas sastāvā atbilst Latvijas Būvinženieru savienība, Latvijas arhitektu savienība, Latvijas Amatniecības kamera un Latvijas restauratoru biedrība.
Īpašuma departamenta direktore skaidroja, ka Latvijas Būvinženieru savienības viens no tās mērķiem ir veicināt būvniecības zinātnes un tehnikas attīstību, būvniecības vēstures un mantojuma saglabāšanu un izpēti. Turklāt šī organizācija pilda valsts deleģēto funkciju būvniecības speciālistu tālāk izglītošanā un profesionālā sertificēšanā. Latvijas Arhitektu savienības viens no mērķiem ir apvienot un koordinēt Latvijas arhitektu, ārpus Latvijas dzīvojošo Latvijas arhitektu un sabiedrības centienus arhitektūras un kultūrvēsturiskās vides saglabāšanā, izkopšanā un tālākā attīstībā Latvijā, kā arī veicināt arhitekta profesijas līdzdalību kultūras, saimnieciskajā un sociālajā dzīvē. Turklāt šī organizācija pilda valsts deleģēto funkciju būvniecības speciālistu tālāk izglītošanā un profesionālā sertificēšanā.
Latvijas Amatniecības kamera ir Latvijas amatnieku profesionālo un teritoriālo organizāciju apvienība, kas izveidota, lai pārstāvētu amatnieku profesionālās un sociālās intereses, veicinātu amatniecības attīstību, saglabātu Latvijas amatniecības tradīcijas un nodrošinātu augstu profesionālo līmeni. Savukārt minētās biedrības uzdevums ir veicināt amatniecību, sekmēt augsta profesionālā līmeņa sasniegšanu, aizstāvēt un pārstāvēt amatniecības intereses dažādās valsts un pašvaldību institūcijās, kā arī ārvalstīs. Turklāt šī organizācija pilda valsts deleģēto funkciju būvniecības speciālistu tālāk izglītošanā un profesionālā sertificēšanā. Savukārt Latvijas Restauratoru biedrības mērķi cita starpā ir sekmēt Latvijas kultūras mantojuma izzināšanu un saglabāšanu, kā arī veicināt atbildīgas un kultūras mantojuma saglabāšanā, restaurācijā un sabalansētā izmantošanā ieinteresētas un izglītotas sabiedrības veidošanos.
Īpašuma departaments aicinās minētās NVO deleģēt savus pārstāvjus darbam Privatizācijas komisijā un Vidi degradējošo būvju komisijā.