3 efektīvas metodes, kā aizbaidīt kurmjus no dārza teritorijas
Kurmja rakumu parādīšanās dārza teritorijā pavisam neiepriecina dārza saimniekus. Pēc skata tik nevainīgie un mīlīgie kurmji spēj radīt patiešām lielu draudu visai ražai – veidojot zem zemes alas un uzrokot augsni, kurmji aizķer stādu saknes, tādējādi kaitējot to augšanas procesam un rezultātā ievērojami samazinot ražu. Tāpēc ar šo "nelūgto viesi" ir jācīnās savlaicīgi, kamēr nav gājusi bojā liela daļa stādu un viss ieguldītais darbs nav bijis veltīgs. Rakstā sniegti daži padomi, kā aizbiedēt kurmi prom no sava dārza, nenodarot pāri pašam dzīvniekam.
Tā kā kurmji ir akli, tad galvenokārt tos iespējams aizbiedēt ar skaņas un aromātu palīdzību. Kurmjiem patīk klusums, tāpēc jebkādi trokšņi liks tiem pārvākties uz klusāku vietu. Tāpat kurmjiem ir ļoti izteikta oža, tāpēc tie noteikti nedzīvos tur, kur pastāvīgi traucēs "nelāga smaka".
Ultraskaņas atbaidītājs
Padzīt kurmjus no sava dārza iespējams jau ar gatavām speciālām ierīcēm – elektroniskajiem ultraskaņas atbaidītājiem. Tie darbojas ar bateriju vai saules enerģijas palīdzību. Ierīce ar aso galu jāierok zemē aptuveni divu trešdaļu dziļumā. Atbaidītājs darbojas ar trim vai četrām baterijām, ar tām pilnībā pietiek vasaras sezonai. Savukārt ierīce, kas darbojas ar saules enerģiju, uzlādējas vienas dienas laikā. Ierokot šādu atbaidītāju zemē, tas rada vibrāciju un smalku, nepatīkamu skaņu, kas cilvēka ausīm nav dzirdama, taču zem zemes rada lielu troksni, tādējādi aizbiedējot klusuma cienītājus kurmjus. Tiesa, ar laiku ierīce var sākt darboties klusāk, turklāt, ja to nepasargā no mitruma, tās kontakti ātri bojājas.
Tukšas pudeles un konservu bundžas
Padzīt kurmjus no dārza teritorijas iespējams arī, ierokot augsnē apkārt stādiem tukšas pudeles ar garu kakliņu (piemērotākās ir šampanieša pudeles). Ir jānosaka, no kuras puses visbiežāk pūš vējš un jāierok pudeles zemē 45 grādu leņķī virzienā pret vēja plūsmu. Virs zemes jāatstāj aptuveni divas trešdaļas pudeles kakliņa. Vējam pūšot, pudeles radīs dūkoņu un vibrāciju zem zemes, kas kurmim radīs diskomfortu un drīz vien tas meklēs klusāku mājvietu. Šī metode ir piemērota, ja nepieciešams pasargāt nelielu dārza teritorijas daļu, jo lielai teritorijai pudeles nāksies krāt diezgan ilgi.
Tāpat lielu troksni, kas nepatiks kurmja jutīgajām ausīm, radīs tukšas konservu bundžas – apkārt dārza teritorijai un kurmja rakumu vietās jāierok mieti, kuru galos jāpiestiprina konservu bundža.
Augi ar specifisku aromātu
Dažiem augiem ir raksturīga asa, specifiska smarža, kas nāk no saknēm. Kurmji no šādiem augiem parasti turas pa gabalu. Efektīvākie augi kurmju aizbaidīšanai ir melnās pupas, karaliskā fritilārija un samtene. Dārza teritorijā iestādīta karaliskā fritilārija ne tikai aizbiedēs kurmjus, bet arī rotās dārzu, pateicoties šo ziedu krāšņajam un košajam izskatam. Savukārt samtenes vienlaikus dezinficēs augsni no mikrobiem.