abc.lv skaitļos

Lietotāji online60
Aktīvie uzņēmumi23432
Nozares raksti1105
Ekspertu atbildes3041
4 pazīmes, ka esi gatavs pirmā mājokļa iegādei: Stāsta eksperts : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

4 pazīmes, ka esi gatavs pirmā mājokļa iegādei: Stāsta eksperts

4 pazīmes, ka esi gatavs pirmā mājokļa iegādei: Stāsta eksperts

Īpašuma iegāde ir liels un nozīmīgs solis, tāpēc pirms tam ir būtiski apzināt katra iespējas šāda ieguldījuma veikšanai. "Luminor" mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais apkopojis četras pazīmes, kas varētu liecināt par gatavību savam pirmajam mājoklim.

“Viens no biežākajiem ilgtermiņa ieguldījumiem ir nekustamais īpašums, un par tā iegādi domājis teju katrs, tomēr ne visi ir gatavi tik nozīmīgam solim. Iegādājoties īpašumu, nepieciešams gan to rūpīgi izvērtēt, gan saprast savas vēlmes, vajadzības un spējas uzņemties atbildību un finansiālas saistības,” norāda eksperts.

1. pazīme: Vēlos līdzekļus ieguldīt savā īpašumā, nevis īres maksā

Ja nolēmi, ka vairs nevēlies īrēt mājokli, svarīgi sākt ar vēlmju un vajadzību apzināšanu. Piemēram, der zināt, kādā apkārtnē vēlies dzīvot un kādas ir vēlamās ērtības, piemēram, cik daudz istabas būs vajadzīgas un kādu summu varēsi ieguldīt mājokļa iegādē. Turklāt ne mazāk būtiski ir noskaidrot laiku, ko nepieciešams pavadīt ceļā uz darbu vai mācību iestādēm, vai citām lokācijām. Apzinoties to, ko vēlies no sava pirmā mājokļa, būs daudz vieglāk atrast un izskatīt piemērotākos variantus.

2. pazīme: Jūtos finansiāli stabils

Bankas pētījums liecina, ka visbiežāk (44 %) kā šķēršļi mājokļa iegādei ģimenes ar bērniem min pārāk zemus ienākumus. Savukārt 35% apgalvoja, ka tiem nav pietiekami daudz līdzekļu pirmās iemaksas veikšanai.* Stabils darbs, kā arī ietaupījumi, ar kuriem segt pirmo iemaksu, var būt pamats nozīmīgu finansiālu lēmumu pieņemšanai, tostarp par mājokļa iegādi. Jāatceras, ka mājokļa iegādē papildu pirmajai iemaksai, kopējā budžetā jāiekļauj arī citas izmaksas, piemēram, izdevumi par notāra pakalpojumiem, īpašuma apdrošināšanas un citas izmaksas, kā arī regulārie kredīta maksājumi.

3. pazīme: Lūkojos uz investīcijām nākotnei

Vēlme dzīvot konkrētā vietā uz ilglaicīgi ir viena no pazīmēm, kas var liecināt par nepieciešamību iegādāties savu īpašumu. Atšķirībā no īrētajiem mājokļiem, kur īpašnieks var negaidīti paaugstināt īri vai izbeigt līgumu un neļauj veikt krasas interjera pārmaiņas mājoklī, savs īpašums ir ilgtermiņa ieguldījums. Ja vairs nevēlies būt atkarīgs no citiem un ikmēneša maksājumus, ko veic par mājvietu, investēt mājoklī, ir laiks apsvērt sava mājokļa iegādi. Tāpat arī tad, ja nākotnes mērķis ir dzīvot privātmājā, dzīvokļa iegāde var kalpot kā nozīmīgs atbalsts tā sasniegšanai. Ja kredīta termiņš ir 20 gadi un vairāk gadi, mājokli iespējams pārdot, tādējādi iegūstot papildu finanses mājokļa iegādei. Turklāt dzīvokli var izīrēt, papildinot ikmēneša ienākumus, tāpēc ir vērts izvērtēt nekustamā īpašuma potenciālo pieprasījumu nākotnē un īres tirgus aktivitāti konkrētajā rajonā un segmentā.

4. pazīme: Esmu gatavs uzņemties atbildību

Ceļš līdz īpašuma iegādei var nebūt ātrs un viegls, tāpēc pacietība, neatlaidība un spēja uzņemties atbildību ir svarīgs priekšnoteikums, iegādājoties pirmo mājokli. Piemēram, īrējot mājokli, ir iespējams paļauties uz īpašnieku vai ēkas pārvaldnieku, kas tiks galā ar dažādām situācijām. Savukārt savā īpašumā jābūt gatavam ne tikai pārvaldīt ikdienas uzturēšanas darbus, bet arī lielākas problēmas, piemēram, nomainīt saplīsušu cauruli vai veikt jumta pārbūvi.

“Aptaujas dati rāda, ka 20% Latvijas iedzīvotāju nav gatavi uzņemties saistības, kas attur tos no īpašuma iegādes. Mājokļa iegāde patiešām nozīmē saistības, un gatavība tās uzņemties liecina, ka variet spert soļus tuvāk sapnim par savu mājvietu,” apgalvo eksperts.

*"Luminor" bankas aptauja 2021. gada martā veikta sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, aptaujājot vairāk nekā 2100  Baltijas ģimenes ar bērniem līdz 18 gadu vecumam.

 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

SIA Arčers pieredze Bluebeam Revu lietošanā

SIA Arčers pieredze Bluebeam Revu lietošanā

SIA "Arčers" piedalījās InfoEra Latvia mācību centra rīkotajās Bluebeam Revu apmācībās un savā ikdienā izmanto Bluebeam programmatūru jau 5 gadus. Ar Bluebeam failiem informācija ir vieglāk pārskatāma. 

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu