4 visizplatītākie siltināšanas materiāli
Mūsdienās tirgū ir pieejams plašs dažādu izolācijas un siltināšanas materiālu klāsts. Katram no šiem izolācijas materiāliem ir savas labās un ne tik labās īpašības, un tāpēc, pirms veikt iegādi, vispirms noteikti jāizvērtē, kurš materiāls konkrētajā situācijā derēs vislabāk.
Stikla vate
Foto: Knauf Insulation/flickr.com; autors: stikla_vate_knauf
Stikla vate ir viens no visbiežāk izmantotajiem siltumizolācijas materiāliem mūsdienās. Pateicoties tam, kā tā tiek izgatavota, tas ir, efektīvi savērpjot smalkas stikla šķiedras izolācijas materiālā, materiāls spēj samazināt siltuma pārnesi. Stikla vate ir salīdzinoši lēta, tā tik ļoti neuzsūc ūdeni, ir ugunsdroša. Iepakota mīkstā stikla minerālvate aizņem līdz pat piecām reizēm mazāk vietas nekā izpakotā veidā, ko nodrošina tās īpašā elastība.
Galvenais stikla vates trūkums ir tās uzstādīšana. Materiāla ieklāšanas procesa gaitā veidojas stikla putekļi un sīkas stikla lauskas, kas, savukārt, var izraisīt acu, plaušu un pat ādas bojājumus, ja netiek lietots atbilstošs darba aprīkojums. Tomēr, lietojot atbilstošu darba apģērbu un aprīkojumu, stikla vates uzstādīšanu var veikt bez starpgadījumiem.
Akmens vate
Foto: shutterstock.com; autors: akmens_vate_siltinasana
Akmens minerālvatei parasti ir augstāka ugunsizturība nekā stikla vatei. Akmens vate tiek izgatavota no vulkāniskajiem iežiem – visbiežāk bazalta, gabro, anortozīda un dolomīta –, izkausējot tos 1500°C temperatūrā un pēc tam sadalot šķiedrās. Materiāla šķiedrainā struktūra nodrošina teicamas akustiskās un skaņu absorbējošās īpašības, samazinot trokšņa līmeni dažādās skaņu izolējošās konstrukcijās: starpsienās, grīdās un citās. Akmens vate, mitrumizturīga, ugunsdroša un saglabā savas uguns aizsardzības īpašības līdz 1000°C.
Tāpat kā stikla vatei, arī akmens vates trūkums ir tā uzstādīšana, jo materiāls darba gaitā izdala smalkus putekļus, kas var kairināt ādu, kā arī iekļūt plaušās. Tā mēdz būt dārgāka nekā stikla vate, turklāt nav pieejama tik plašā izmēru diapazonā. Tā kā akmens vate ir blīvāka, tā ir arī smagāka.
Poliuretāna putas
Foto: shutterstock.com; autors: poliuretana_putu_ieklasana
Šo putu galvenā priekšrocība ir to izturība, turklāt tās ilgstoši saglabā savas īpašības, neoksidējas, nesaraujas un nesakrīt. Pateicoties izsmidzināšanai, tās novērsīs siltuma tiltu veidošanos. Poliuretāna putām piemīt lieliska skaņas izolācija, jo tās ir izturīgas pret vibrācijām un nepakļaujas deformācijai. Tās ir tvaiku caurlaidīgas, kas nozīmē, ka uz sienām un griestiem neveidojas kondensāts. Materiālam nav specifiskas smaržas, tas nerada putekļus un neizdala nekādas kaitīgas vielas. Tās ir arī izturīgas pret pelējumu un sēnīti.
Siltināšanu ar šo materiālu var veikt tikai pieredzējuši meistari ar atbilstošām iekārtām. Poliuretāna putas jāsargā no ultravioleto staru iedarbības, turklāt, tām gruzdot, veidojas indīgas gāzes.
Putupolistirols
Foto: Insulfoam/flickr.com; autors: siltinasana_ar_putupolistirolu
Putupolistirols jeb putuplasts ir ūdensizturīgs, viegls, blīvs un neorganisks materiāls, turklāt arī lielisks skaņas un termoizolācijas materiāls. Parasti putas ir sagrieztas blokos vai plāksnēs, tāpēc ideāli piemērotas sienu izolācijai. Plāksnes ir izturīgas, laika gaitā nezaudē siltumu izolējošās īpašības un nedeformējas. Putupolistirols ir viens no pašiem lētākajiem siltumizolācijas materiāliem tirgū.
Pie ne tika labajām īpašībām jāmin tas, ka šis materiāls ir ar ļoti mazu tvaika caurlaidību, turklāt tas nav elastīgs (viegli lūzt). Degot tas kūst un tā rezultātā rodas indīgas gāzes. Arī putupolistirolu jāsargā no tiešiem saules stariem.