5 biežākās kļūdas, veicot sienas apdari
Kā griestu un grīdas, tā arī sienu apdare nosaka interjera stilu, funkcionāli ietekmē komfortu, un emocionāli – sajūtas. Tādēļ, iegādājoties jaunu mājokli vai veicot remontu vecajā, pastiprināta uzmanība jāpievērš apdares materiāliem. Vai nu tās būtu tapetes, flīzes, krāsa, ģipškartons, dekoratīvais apmetums, sienas paneļi vai kāds cits risinājums, pirms remonta veikšanas būtu vērts ņemt vērā vairākus būtiskas nianses.
Sienu nesagatavošana
It sevišķi, ja sienu nolemts krāsot, tā vispirms ir rūpīgi jāsagatavo. Dažkārt finanšu trūkuma vai laika taupīšanas nolūkos šķiet ļoti vilinoši izlaist šo būtisko pirmo soli. Bet bieži vien gadās situācijas, kad uz sienas ir grūti saskatīt netīrumus, putekļus, skrāpējumus un plaisas, līdz tiem virsū tiek uzklāta krāsa; tad visas šīs nepilnības tiek akcentētas. Pirms kaut ko darīt, kārtīgi jānotīra sienas ar siltu ziepjūdeni, tad jāaizpilda visas plaisas vai caurumus ar kādu pildvielu, piemēram, špakteli, un pirms krāsošanas jānogaida, līdz virsma ir pilnīgi sausa.
Nelīdzena virsma
Arī šis punkts vairāk attiecas uz krāsošanu; lai sienas virsma nepaliktu nelīdzena, būtisks posms ir tās slīpēšana, jo tā garantē, ka neveidosies uzslāņojumi vai citi vizuāli defekti. Tāpat slīpēšanas laikā uzmanība jāpievērš tieši stūru un salaiduma vietu izslīpēšanai. Ja sienas ir nelīdzenas, pastāv vairāki varianti, kā šo situāciju labot. Lai vizuāli noslēptu defektus, var uzstādīt sienu paneļus, izlīdzināt sienas ar rīģipša plāksnēm, kā arī ar dažādu tepes maisījumu palīdzību apmest sienas.
Mitra siena
Viena no visizplatītākajām un dārgākajām kļūdām ir mēģinājums krāsot vai kā citādi apdarināt sienas, kas ir mitras. Jau pēc pavisam neilga laika krāsa metīs burbuļus, plaisās un lobīsies. Mitru sienu apdare patiesībā var nodarīt papildu kaitējumu, jo problēma netiek atrisināta, siena var bojāties un tai var uzmesties pelējums. Šajā gadījumā vispirms būtu jāpadomā par to, kāda konkrētajā telpā ir ventilācija un kā to uzlabot.
Apdares materiālu nekonsekvence
Sienu apdares jomā ir daudz pastāvīgi mainīgu tendenču, tāpēc ir svarīgi apdomāt, kas ir piemērots tavai mājvietai, vienlaikus nodrošinot, ka konkrētais apdares risinājums būs ilglaicīgs. Viena no bieži pieļautām kļūdām ir mēģinājums apvienot pārāk daudz apdares materiālu vienuviet. Protams, ir pat vēlams kombinēt, piemēram, dekoratīvos sienas paneļus ar tapetēm vai koka apdari ar krāsojumu, tomēr šādā gadījumā būtiski ir ievērot līdzsvaru.
Apgaismojums
Domājot par sienu apdari, ir ieteicams ņemt vērā arī apgaismojumu – gan dabisko, gan mākslīgo. Dažas krāsas un faktūras atstaro gaismu, kas dažkārt var būt vērtīgs papildinājums interjerā, bet citkārt gaisma var būt pārāk spoža un kļūt nepatīkama acīm. Vai arī, gluži pretēji, tumšā un šaurā telpā sienu apdarē tiek izmantoti matēti, gaismu neatstarojoši un tumši apdares materiāli, kā rezultātā telpa kļūs vēl tumšāka un nemīlīgāka. Tāpēc, pirms izvēlēties kādu apdares materiālu (gaismu atstarojošu vai matētu), jāņem vērā tas, kāds apgaismojums konkrētajā virsmā atstarosies. Jāatceras, ka sienu apdares materiālu krāsu palete ir jāsaskaņo ar telpas kopējo dizainu.