5 būtiskākie skapja izvēles kritēriji
Mūsdienu mēbeļu tirgū pieejams ļoti plašs dažādu modeļu drēbju skapju klāsts, tāpēc reizēm pircējiem ir grūti izvēlēties piemērotāko. Lai veiksmīgi iegādātos skapi savam mājoklim, ir noderīgi zināt būtiskākos kritērijus tā izvēlē, jo skapim jāpilda ne tikai apģērbu glabāšanas funkcija, bet arī jābūt harmonijā ar telpas interjeru.
Kvalitāte
Pirmais svarīgākais kritērijs, kam jāpievērš uzmanība, iegādājoties skapi, ir kvalitāte. Materiāliem, no kuriem ir izgatavots skapis, jābūt drošiem un izturīgiem, lai tas varētu izturēt lielu slodzi un kalpotu pēc iespējas ilgāk.
Skapjus izgatavo no vieglām pazemināta blīvuma kokšķiedras plātnēm (LDF), vidēja blīvuma kokšķiedras plātnēm (MDF) un masīvkoka. Populārākie ir skapji no vidēja blīvuma kokšķiedras plātnēm, jo tie ir ievērojami lētāki par masīvkoka modeļiem, bet tai pat laikā ir ekoloģiskāki un ilgmūžīgāki par konstrukcijām no pazemināta blīvuma kokšķiedras plātnēm.
Tāpat skapja konstrukcijai jābūt pietiekami stabilai, ko ražotāji parasti nodrošina ar aizmugurējās sienas palīdzību. Jāņem vērā, ja šī aizmugurējā siena ir izgatavota no pārāk plānas LDF plātnes, agri vai vēlu drēbju smaguma rezultātā tā var atvienoties un tādējādi ietekmēt skapja stabilitāti – tas sāks ļodzīties un durvis vairs nevarēs kārtīgi aizvērt, nemaz nerunājot par apģērba glabāšanas iespējām.
Funkcionalitāte
Skapim jābūt maksimāli funkcionālam. Pirms skapja iegādes noteikti vajadzētu saprast, cik daudz apģērba tajā glabāsies. Drēbju skapī jābūt pietiekamam nodalījumu daudzumam, kas ļaus gan uzturēt kārtībā apģērbu, gan izvairīties no skapja deformācijas pārāk liela smaguma dēļ. Jāņem vērā arī tas, ka periodiski tiek iegādātas jaunas drēbes, tāpēc skapī noteikti vajadzētu būt arī rezerves vietai šo apģērbu glabāšanai.
Forma
Ir divu veidu konstrukcijas – sienas un stūra skapji. Stūra skapji ir lieliski piemēroti mazām telpām, jo ievērojami ietaupa vietu. Savukārt sienas skapis ir klasisks variants, kura priekšrocība ir lielā ietilpība un funkcionalitāte, pateicoties daudzajiem dažādu izmēru nodalījumiem.
Izmēri
Lai skapja izmantošana būtu ērta un vienkārša, tam jāatbilst antropometriskajiem rādītājiem jeb cilvēka vidējam augumam. Optimāli būtu iegādāties tādu modeli, kas ļauj ērti aizsniegties pēc nepieciešamajām mantām, kas atrodas skapja augšējos plauktos.
Racionālākais skapja augstums ir aptuveni 2,40 metri. Šāda augstuma skapis ne tikai ļaus izmantot to ar maksimālu ieguvumu, bet arī vizuāli labi izskatīsies telpā. Skapja dziļums parasti svārstās no 40 līdz 60 centimetriem. Savukārt platums ir atkarīgs tikai un vienīgi no telpas iespējām. Ja ir vēlēšanās glabāt visu apģērbu, veļu un citas mantas vienuviet, jārēķinās ar trīs vai četrdurvju skapi platumā no 160 līdz 270 centimetriem.
Dizains
Skapim jābūt pieskaņotam interjeram gan krāsu gammas, gan stila ziņā. Piemēram, telpā, kuras interjers iekārtots baroka stilā, noteikti neiederēsies un izskatīsies bezgaumīgi high-tech stila skapis.
Tāpat, ja ir vēlme iegādāties skapi ar dekoratīviem elementiem, jāņem vērā, ka tas var kalpot gan kā interjera dizaina papildinājums, gan pretēji – to sabojāt. Tāpēc, ja nav pārliecības par to, vai izvēlētais skapis iederēsies kopējā interjerā, labāk dot priekšroku klasiskākam un ieturētāka dizaina modelim.