5 dārza darbi, kas veicami pirms rudens iestāšanās
Vasaras beigas, pirms vēl tā kārtīgi sācies rudens, ir piemērots laiks dārza iekopšanai, jo šajā laikā saule vairs nav tik spoža un arī augsne ir mitra, tādēļ tas ir labākais laiks stādīšanai. Protams, vasaras beigas un rudens sākums nenozīmē aukstumu un lietu, tāpēc, kamēr vien ir labs laiks, pavadi to brīvā dabā un, apvienojot patīkamo ar lietderīgo, arī dārza darbos.
Sakārto vasaras piederumus
Ņemot vērā, ka saule vairs tik ļoti nesilda, un arī iedegumu šosezon dabīgā veidā diez vai vairs izdosies iegūt, pirms rudens iestāšanās pievērs uzmanību dārza mēbelēm un aksesuāriem, kas drīz vairs nebūs nepieciešami. Apkop un noglabā nākamajai sezonai arī dažādus dārza darbu veikšanai nepieciešamos aksesuārus, piemēram, zāles laistītājus, krūmu šķēres un citus.
Augļu un ogu novākšana
Augļu dārzā augusts un septembris ir ražas laiks, kas nozīmē, ka ir jānovāc āboli un bumbieri un jāuzglabā turpmākajiem mēnešiem. Dažu šķirņu āboli, kazenes, rudens avenes, kā arī bumbieri neglabāsies ilgi, tādēļ tos var izspiest sulās, vārīt ievārījumos, iekonservēt, izžāvēt, no tiem var gatavot gardas kūkas un plātsmaizes vai kā citādi apstrādāt, lai raža neietu zudumā.
Atceries, ka ir svarīgi neatstāt augļus guļam zemē, lai tie nepievilinātu lapsenes un sirseņi, tajos nesavairojas kukaiņi un neieviešas slimības, tāpēc kritušie augļi regulāri jāsalasa. Kritušos,vēl nenogatavojušos un arī iepuvušus augļus nogādā uz komposta kaudzi, kur tie sadalīsies.
Ravēšana un nezāļu likvidēšana
Septembrī, kad liela daļa augu noziedējuši, ir pienācis laiks ne tikai to mēslošanai, bet arī atkārtotai nezāļu un kaitēkļu likvidēšanai. Nezāles un kaitēkļi atņem augiem ziedēšanai nepieciešamo spēku, kā arī novājina tos, tādējādi var rasties problēmas ar to pārziemošanu.
Rudens mitrums palīdz saglabāt augu veselīgo stāvokli un veicina to augšanu, kas, protams, attiecas arī uz nezālēm – arī vasaras beigās un rudenī regulāra to izraušana ir vienīgais veids, kā no tām atbrīvoties.
Košumaugu stādīšana un pārstādīšana
Augsne vēl glabā vasaras siltumu un kļūst mitrāka, arī saule spīd pietiekami bieži, tāpēc rudens sākums ir pateicīgs laiks jaunu augu stādīšanai un pārstādīšanai. Lai tavs dārzs ziedētu tikpat koši arī nākamajā gadā, izstaigā visus košumaugu apstādījumus. Septembris ir laiks, kad stādīt divgadīgās puķes un tādas sīpolpuķes kā krokusus, narcises, muskares, fritilārijas un citas.
Nepieciešamības gadījumā pārstāda pārāk biezi saaugušās ziemcietes, kas zied pavasarī un vasaras sākumā. Septembrī apsver arī vecāku rožu krūmu pārstādīšanu, kam vairs nav vietas līdzšinējā dobē.
Darbi sakņu dārzā
Ne velti septembris tiek uzskatīts par vienu no darbīgākajiem mēnešiem, kad jānovāc vēl pēdējā raža un jāgatavojas dārza ieziemošanai. Tiek novākti pākšaugi, sīpoli, kā arī dažādi sakņaugi; septembrī pārstāj ražot arī lauka tomāti, gurķi un kabači, tādēļ jāparūpējas par sagatavošanās darbiem pareizai to uzglabāšanai.
Septembrī novāc arī kartupeļus, burkānus, galda bietes, kāļus, rutkus, selerijas un sakņu pētersīļus. Pēc ražas novākšanas sēj zirņus, pupas, āboliņu, lapu sinepes, eļļas rutkus, griķus un auzas.