5 dārza darbi maija sākumam
Maijs ir viens no dārzkopjiem aktīvākajiem mēnešiem gadā: tiek intensīvi sēts, stādīts, pārstādīts, mēslots un ravēts, laistīts, kā arī sargāts no salnām. Lai arī maijā dienas parasti ir siltas un saulainas, šim mēnesim visai raksturīgas ir nakts salnas. Kādi tad ir pieci dārza darbi, kas veicami maija sākumā?
Sagatavošanās sezonai
Autors: darza_instrumentu_sagatavosana
Saulei sildot arvien vairāk un laikam kļūstot siltākam, pirms vasaras sezonas iestāšanās pievērs uzmanību dārza mēbelēm un aksesuāriem, kas drīz vien būs nepieciešami. Izņem no noliktavām un šķūņiem un sagatavo sezonai dažādus dārza darbu veikšanai nepieciešamos aksesuārus, piemēram, zāles laistītājus, krūmu šķēres un citus. Ja rudenī nav bijis vaļas ieziemot instrumentus, noslīpē visus rūsas plankumus ar smalku smilšpapīru vai kādu citu smalku, abrazīvu materiālu. Kad instrumenti notīrīti, noteikti jāuzasina arī to asmeņi, tāpat regulāri būtu jāieeļļo asmeņu salaiduma vietas un atsperes. Tāpat arī sagatavo atpūtas priekšmetus: uzstāda batutus, dārza mēbeles, apseko un nepieciešamības gadījumā labo nojumes.
Siltumnīca
Autors: siltumnica
Maijs ir laiks, kad siltumnīcā izstāda tomātu, papriku, baklažānu, aso piparu dēstus, baklažānus, arbūzus un melones. Ja siltumnīca nav apkurināma, tomātus un papriku pārstāda tad, kad augsnes temperatūra ir sasniegusi 12-15 grādus. Lai gan tomāti spēj labāk pielāgoties un pārciest vēsāku laiku, gurķi gan ne – tos jāizstāda, kad augsnes temperatūra ir vismaz 15 grādi.
Košumdārzs
Autors: koshumkrumi
Maija pašā sākumā var apgriezt vēl plaukt nesākušos dzīvžogus un košumkrūmus. Tāpat, ja vēl nav paspēts aprīļa nogalē, var mēslot visus augus dārzā: kā košumkrūmus, tā arī ziemcietes, rabarberus, sīpolpuķes un citus; sīpolpuķes mēslo ar kalciju saturošu mēslojumu. Ir pienācis laiks ravēt jaunās nezāles, kā arī mulčēt dobes. Maija pirmajā pusē stāda košumkrūmus, rododendru, rozes un kokus, kā arī izstāda ārā asteres, lefkojas, lauvmutītes un neļķes. Ar ceru dalīšanu pavairo ziemcietes. Var sākt domāt par zāliena pļaušanu.
Sakņaugu dārzs
Autors: stadishana
Maijs ir tas laiks, kad jāsasēj un jāsastāda lielākā daļa dārzeņu, līdz ar to mēneša sākumā ir svarīgi parūpēties par dobju gatavošanu. Laukā sēj redīsus, dilles, salātus, skābenes, kāļus, rutkus, kā arī citus sakņaugus. Tāpat maija pirmajā pusē sēj burkānus, bietes, stāda sīpolus, arī zirņus un pupas. Ja nav paspēts aprīlī, stāda agros kartupeļus. Neilgi pēc stādīšanas un sēšanas jāķeras klāt ravēšanai; pirmās nezāles jāizravē vēl mazas, tāpēc jāatceras par sakņaugu atzīmēšanu.
Augļu dārzs
Autors: migloshana
Līdz maija vidum var stādīt kailsakņu stādus. Augļkoku apdobēs iestrādā slāpekli saturošu mēslojumu, tāpat vajadzības gadījumā pirms vai arī uzreiz pēc ziedēšanas veic augļu koku miglošanu ar īpašiem līdzekļiem, kas pasargās no kaitēkļiem. Maijs ir īstais laiks augļu koku, ogulāju, vīnogulāju, jauno zemeņu stādu, dzērveņu un brūkleņu stādīšanai, ābeļu un bumbieru, un citu augļu koku potēšanai. Laista iestādītos augļu koku un krūmu stādus, kā arī irdina zemi.