5 interesanti un praktiski veidi, kā izmantot plastikāta pudeles dārzā
Lai gan padzerties ir ērti tieši no plastmasas pudeles, šī tik iecienītā iepakojuma turpmākais liktenis nodara lielu kaitējumu apkārtējai videi. Pudeles, ko izmanto ūdens pildīšanai, bioloģiskā ceļā noārdās vairāk nekā 1000 gadus ilgā posmā, savukārt, ja tās sadedzina, rodas toksiski izgarojumi. Tāpēc, tikko esi iztukšojis plastmasas dzēriena pudeli, nesteidzies to vienkārši izmest, bet padomā, kā tai atrast pielietojumu.
Raksta turpinājumā pieci interesanti un praktiski veidi, kā izmantot plastikāta pudeles savā piemājas dārzā.
Laistītājs dārzam vai siltumnīcai
Foto: TMS Ruge/flickr.com; autors: pilienveida_augu_laistisana_pudele
Ja vēlies, lai dārzā vai siltumnīcā augošajiem augiem pietiktu mitrums, bet ne vienmēr ir vaļas tos aplaistīt, izdur pusotra vai divu litru plastmasas pudelē vairākus caurumus, ievieto šļūteni tajā un kārtīgi notin ar izolācijas lenti – laistītājs gatavs! Tāpat arī, ja nākas uz laiku izbraukt, un nav neviena, kam nodot rūpes par savu siltumnīcu vai podiņu augiem, var izmantot pilienveida apūdeņošanu – šādā veidā ūdens nokļūs tieši pie augu saknēm, nepārlaistot augsni un neradot stresu pārlieku liela mitruma dēļ. Izmantojot jau augšminēto tilpumu pudeles, iepildi tajās ūdeni, izdur divus caurumus vāciņos un pakarini virs podiņa vai iespraud šauro galu tieši zemē.
Pudele – puķupods
Foto: Recyclart/flickr.com; autors: plastikata_pudeles_pukupodi
Viens no veidiem, kā utilizēt izlietotās plastmasas pudeles un dot tām otru dzīvi, ir to pārvēršana ietilpīgos puķupodos. Sagriež jebkura nepieciešamā daudzuma pudeles uz pusēm vai gareniski un stingri piestiprina tās pie sienas, žoga vai balkona margām, visbeidzot piepilda ar zemi, sēj sēklas vai stāda stādiņus. Ņem vērā, ka labāk izmantot tādas plastmasas pudeles, kas ir diezgan biezas un izturīgas, piemēram, gāzēto bezalkoholisko dzērienu pudeles, nevis plānās ūdens pudeles, kuras var saplīst zem augsnes, augu un ūdens svara.
Augu aizsardzība
Foto: harvardgarden/flickr.com; autors: plastikata_pudeles_augu_aizsarzdibai
Izlietotu plastmasas pudeli iespējams pārvērst par mazizmēra siltumnīcu! Katram jaunam stādam, dīgstam un asnam nepieciešama aizsardzība neatkarīgi no tā, vai tā ir krusa, stiprs vējš, kukaiņi vai pa dārzu klaiņojoši mājdzīvnieki vai pat meža zvēri –, neizmetot atkritumos, bet izmantojot plastmasas pudeles, tu vari pasargāt savus mīļos augus. Vienkārši sagriez uz pusēm, piemēram, piecu litru tilpuma pudeli, noskrūvē korķīti un pudeles augšēju daļu novieto virs asniem.
Dārza gaismekļi
Foto: Rupert Ganzer/flickr.com; autors: plastikata_pudeles_gaismekli
Izgaismo savu dārzu ne vien ar tik populārajām gaismu virtenēm, bet arī pieejot tam oriģināli –, izmantojot lampas, kas veidotas no plastikāta pudelēm! Plastmasa ir pateicīgs materiāls rokdarbiem, tāpēc no pudelēm var veidot dažādas formas gaismekļus visdažādākajās krāsās; piemēram, apvienojot vairākas pudeles, kam nogriezta apakšējā daļa un sastiprinot tās kopā, vai arī veidojot tās ziedu formā. Ja nav vēlmes piņķerēties ar gariem vadiem un elektrību, pudelēs var ievietot tievās gaismas virtenes, ko darbina baterijas. Viss atkarīgs no iztēles!
Kukaiņu slazds
Foto: Lätik/flickr.com; autors: kukainu_slazds_plastmasas_pudele
Kukaiņi, jo sevišķi lapsenes, siltajā laikā, kad ienākas ogas un augļi dārzā, var būt tik nepatīkami! Plastikāta pudeli var izmantot ne tikai ūdens iepildīšanai, bet arī kā kukaiņu slazdu. Nogriež pudeles augšdaļu un iestiprina to otrādi pamatnes iekšpusē. Novieto slazdus tālu no vietām, kur bieži uzturas cilvēki vai mājdzīvnieki. Lapseņu pievilināšanai var izmantot kādu saldu šķidrumu vai medainus augļus, taču jāņem vērā, ka smarža var pievilināt arī medus bites. Te var izmantot gaļu; tās smarža piesaistīs lapsenes, bet neieinteresēs bites.