5 istabas augi, kam nav nepieciešama īpaša kopšana
Ja vēlies, lai mājā zaļotu augi, tomēr izvairies no to iegādes, jo, šķiet, ar augkopību esi uz "jūs", turklāt tie vienmēr pamanās nokalst, tas var nozīmēt arī to, ka vēl neesi atradis sev piemērotus telpaugus. Izvēloties pareizos istabas augus, tādus, kas atbilst tavai videi un dzīvesveidam, tu atklāsi, ka tie ne tikai izdzīvos, bet pat plauks un zaļos. Raksta turpinājumā lasi par pieciem izturīgiem istabas augiem, kam nav nepieciešama īpaša kopšana.
Foto: John A Petyt /flickr.com; autors: Diza_aspidistra_aspidistra_elatior
Dižā aspidistra (Aspidistra elatior)
Dižā aspidistra jeb mājas svētība ir visai izturīgs augs, kas var izdzīvot sliktā apgaismojumā, karstumā un aukstumā, kā arī neprasa regulāru laistīšanu. Pateicoties tā izturībai un pacietībai mājas svētību dēvē par "čuguna augu", tādēļ tas ir piemērots audzēšanai telpās, kurās reti kurš augs jūtas labi. Mājas svētība neizceļas ar īpašu skaistumu vai krāšņiem ziediem, tomēr tas ir uzticams, izturīgs un gandrīz garantēts, ka izdzīvos jebkur.
Lai gan dižā aspidistra ir pacietīgs augs, to nevajadzētu novietot tiešos saules staros, bet viegli noēnotā vai gaišā vietā. Arī pavisam bez laistīšanas tas, protams, neiztiks.
Foto: Daralee's Web World photos /flickr.com; autors: Zamiokulka_zamioculcas_zamiifolia
Zamiokulka (Zamioculcas Zamiifolia)
Zamiokulka, dēvēta arī par zāmiju, ir tropisks, daudzgadīgs augs, kurš dabā ir sastopams Austrumāfrikā. Šis augs ir tik izturīgs, ka to pat dēvē par augu valsts prusaku. Tas ir imūns pret lielāko daļu kaitēkļu un slimību, un ir lieliski piemērots audzēšanai mazā apgaismojumā, proti, tas mīl ēnu.
Augu raksturo spīdīgas un sulīgi zaļas lapas, kas varētu pat radīt iespaidu, ka tās ir mākslīgas. Lai arī bieža laistīšana nav nepieciešama, augu nevar arī gluži atstāt bez uzmanības. Viens no priekšnoteikumiem tā kopšanā – auga lapas regulāri jātīra. Ņem vērā, ka zāmija ir viens no indīgajiem telpaugiem, tāpēc to nevajadzētu izvēlēties, ja ir mājdzīvnieki vai mazi bērni.
Foto: Sander Sloots /flickr.com; autors: Kokveida_seflera_schefflera_arboricola
Kokveida šeflera (Schefflera arboricola)
Šis ļoti viegli kopjamais telpaugs priecēs tavas acis ilgu laiku. Arī šeflera, tāpat kā zāmija būs ļoti pateicīga, ja laiku pa laikam notīrīsi tai lapas. Šis augs ir ne tikai skaists, bet arī ļoti funkcionāls, jo tas absorbē dažādus toksīnus, piemēram, benzolu, formaldehīdu un toluolu.
Šeflerai vajadzīga gaiša vieta, bez tiešiem saules stariem, kā arī vienmērīgs, mērens gaisa mitrums. Šeflara var paciest sausu gaisu, bet augam ļoti nepatiks, ja gaiss būs vēss un augsne mitra.
Foto: kate field /flickr.com; autors: Pusku_hlorofits_chlorophytum_comosum
Pušķu hlorofīts (Chlorophytum comosum)
Pušķu hlorofīts jeb zirnekļaugs ieguvis savu nosaukumu, pateicoties tā garajām, slaidajām lapām un dzinumiem, kas atgādina zirnekļa kājas. Taču lai tevi neatbaida nosaukums – šis no Dienvidāfrikas izcēlies augs neprasīs lielu ieguldījumu ikdienas kopšanā, kā arī priecēs ar interesantas formas un krāsas lapām.
Pušķu hlorofīts dod priekšroku spilgtai gaismai, bet pacieš arī noēnotas vietas, tas jutīsies labi gan siltākās, gan arī vēsākās telpās, tāpēc tās var audzēt, piemēram, vannasistabā. Ja laiku pa laikam to aizmirsīsi aplaistīt, tas nenokaltīs – augs ir ļoti pacietīgs un izturīgs, pateicoties resnajām saknēm, kurās tas uzkrāj ūdens rezerves.
Foto: bedazzled_87 /flickr.com; autors: Atliekta_bokarne_beaucarnea_recurvata
Atliektā bokarne (Beaucarnea recurvata)
Atliektā bokarne ir unikāla izskata, ilgmūžīgs iekštelpu augs, kas augs pat tad, ja par to kādu brīdi aizmirsīsi parūpēties. Šie augi ir ļoti viegli audzējami, ja vien tos nepārlaistīsi; tie dod priekšroku augšanai vietās, kur ir pēc iespējas vairāk gaismas, tāpēc novieto augu labi apgaismotā stūrītī, izvairoties no tiešiem saules stariem.
Atliektā bokarne dabā aug sausos apstākļos, tāpēc var izdzīvot pat tad, ja aizmirsīsi to aplaistīt. Tā aug ļoti lēni, tāpēc var ilgi uzturēties sākotnējā podiņā. Tā ir lieliski piemērota cilvēkiem, kuriem ir daudz vietas augiem.