5 izplatītas kļūdas, siltinot lodžiju
Plašā, atvērtā lodžija ir lieliska vieta drēbju žāvēšanai, mājsaimniecības piederumu glabāšanai un atpūtai siltā vasaras vakarā pie tējas tases. Tomēr tas nebūt nav viss – mūsdienīga lodžija var būt arī pilnvērtīga dzīvojamā istaba, kur var novietot dīvānu, iekārtot darba vietu, ēdamistabu vai rotaļu zonu, vai pat ierīkot nelielu sporta zāli. Tieši tādēļ lodžiju ir nepieciešams nosiltināt; kādas ir izplatītākās ar to saistītās kļūdas?
Lai arī atvērtai lodžijai ir savi plusi, tomēr putekļi, kukaiņi, putni, pilsētas troksnis, nokrišņi, kā arī zemās temperatūras aukstajā sezonā var traucēt plānoto atpūtu uz tās. Tas nozīmē, ka agrāk vai vēlāk var rasties nepieciešamība lodžiju nosiltināt.
Kāpēc tas nepieciešams?
Atbilde uz šo jautājumu ir skaidra – siltuma nolūkos. Pareiza un kvalitatīva lodžijas izolācija un nosiltināšana pasargās no ielu trokšņa, kaitinošiem kukaiņiem, nokrišņiem, kā arī ļaus pilnībā izmantot šīs papildu telpas funkcionalitāti visu gadu.
Turklāt uz to var pārcelt daļu garderobes, bibliotēkas vai sadzīves piederumu. Noslēgta lodžija ir lieliska vieta dekoratīvo augu audzēšanai vai atpūtai. Tā var būt telpas paplašinājums, it īpaši, ja no lodžijas paveras ainavisks skats uz pilsētu; lodžija var kalpot arī kā darbistaba vai rotaļu stūrītis bērniem.
Pirms būvniecības un apdares darbu plānošanas, kas saistīti ar izolāciju, noteikti vajadzētu uzklausīt dažus ieteikumus, kas ļaus izvairīties no biežāk sastopamajām kļūdām.
Nesaskaņota būvniecība
Autors: Dave de Fijter/flickr.com
Pirmkārt, jebkuras izmaiņas dzīvojamās telpas plānojumā (tai skaitā lodžijā) var veikt, konsultējoties ar attiecīgajām iestādēm. Nav svarīgi, vai tā ir blakus esošās sienas nojaukšana starp lodžiju un telpu vai ārējā izolācija. Lodžijas apvienošana ar istabu ir definējama kā „būves atjaunošana vai pārbūve”, proti, izmaiņas skar nesošās sienas un siltumtīklus, kas ir kopīpašums. Tas nozīmē, ka būs nepieciešams būvprojekts un būvatļauja. Arī lodžijas iestiklošana ir iespējama, ievērojot konkrētus noteikumus.
Tāpēc, plānojot pārbūvi, vispirms ir jāuzmeklē sertificēts arhitekts, kas sniegs konsultāciju, vai iecerētie būvdarbi var īstenoties. Tāpat jāņem vērā, ka lielāku atjaunošanas vai pārbūves darbu veikšanas gadījumā pirms to uzsākšanas jāsaņem arī pārējo dzīvojamās mājas iedzīvotāju piekrišana.
Nepareizi uzklāta līme
Viena no būtiskākajām kļūdām ir likt līmi nevienmērīgās pikās uz siltumizolācijas loksnes, un tad tās klāt uz iepriekš nenolīdzinātas virsmas. Ar līmes palīdzību nereti vēlas izlīdzināt sienu, taču tiek panākts pretējais efekts – starp sienu un siltumizolāciju veidojas nevēlamas gaisa telpas un tuneļi.
Nepiemērots izolācijas slānis
Autors: jude hill/flickr.com
Populārākie siltināšanas materiāli ir akmens vate, putu polistirols un kokšķiedru plātnes. Ar putu polistirolu var teicami siltināt ēkas pamatus un grīdas pirmajā stāvā, tomēr ne sienu siltināšanai mūsu platuma grādos, jo rodas problēmas ar kondensātu. Ja kā siltinājuma materiāls tiek izvēlēta minerālvate, tad nepieciešams ieklāt arī tvaiku izolējošu materiālu. Pretējā gadījumā uz minerālvates uzkrāsies kondensāts.
Sasteigts, nekvalitatīvs darbs
Siltumizolācijai jābūt vienmērīgai un stingri uzstādītai, proti, tajā nedrīkst būt nekādu spraugu vai atstatumu, jo tas pasliktina visu izolāciju kopumā. Siltināšanas procesā jāievēro rūpīgums, precizitāte, kā arī nedrīkst darbu sasteigt, lai izvairītos no turpmākajām negatīvajām sekām. Jāņem vērā, ka jebkura sprauga radīs caurvēju, aukstākajās vietās veidosies kondensāts, attiecīgi izolācija uzsūks mitrumu, pārklāsies ar sēnīti, bojāsies un nefunkcionēs, kā nākas.
Telpas neapsildīšana
Lai pilnvērtīgi nosiltinātu lodžiju, tajā var izbūvēt arī apkures sistēmu. No tehniskā viedokļa raugoties, pati piemērotākā ir elektriskā apkure. Galvenos sarežģījumus lodžijas siltināšanas procesā var radīt apkures radiatoru pārnešana, kā arī siltās grīdas cauruļvadu ierīkošana tajā – tas var izjaukt apkures sistēmas līdzsvaru kāpņutelpā. Tāpēc, plānojot tāda veida darbus, ieteicams vērsties pie speciālistiem.