5 kļūdas, izbūvējot mājas pamatus
Ļoti daudziem privātmāja ir gan individualitātes, gan panākumu simbols. Bet, tāpat kā jebkurai vērtībai, arī īpašumā esoša māja var nozīmēt dažādus apgrūtinājumus un problēmas, par kurām nezinātājam nav ne jausmas. Jo īpaši tas attiecas uz mājas pamatiem, kuru izbūvei ne vienmēr tiek pievērsta nepieciešamā uzmanība. Lai noskaidrotu, vai tava plānotā mājokļa pamati būs droši, raksta turpinājumā par piecām kļūdām to izbūvē.
Atbilstošu pamatu izvēle
Foto: Tuija Sonkkila/flickr.com; autors: majas_pamatu_izbuve
Veidojot jebkuru konstrukciju, pamats vienmēr ir pirmais un vissvarīgākais faktors, jo bez spēcīgiem pamatiem droša nebūs pat visiespaidīgākā celtne. Tas pats attiecas arī uz tavu privātmāju. Pareizi izvēlēti un izbūvēti pamati novērsīs būves deformāciju, plaisu rašanos fasādē, kā arī cita veida defektus. Jāņem vērā, ka ēkas pamatu izvēli ietekmē gan grunts sastāvs, gan pašas ēkas plānojums. Piemēram, lentveida pamatus neizmanto mitrās vietās ar augstu gruntsūdeņu līmeni; to izbūve ir piemērota vietās ar labu, stabilu grunti.
Netiek veikta ģeoloģiskā izpēte
Kā viena no visizplatītākajām kļūdām ir ģeoloģiskās un topogrāfiskās izpētes trūkums īpašumā, kur paredzēta mājas būvniecība – balstoties uz šīs analīzes rezultātiem, tiek izvēlēts arī mājas pamatu veids. Noteikti jāpatur prātā, ka, neveicot nepieciešamos ģeodēzijas darbus, tos pienācīgi nekontrolējot vai izpildot nekvalitatīvi, ignorējot augsnes sastāvu vai gruntsūdeņu parādīšanos, mājas īpašniekam var rasties nopietnas problēmas nākotnē. Ņemot vērā konkrētos radītājus, speciālisti izvēlas pamatu dziļumu, veidu un materiālu, no kura tie tiks izgatavoti.
Celtniecība bez laba projekta
Foto: Rafael Saffirio/flickr.com; autors: bedres_pamatu_izbuvei
Izstrādājot būves projektu, jāņem vērā ne tikai stāvu daudzums, telpu izvietojums ēkā un mājas veids, istabu skaits, balkona, terases, bēniņu esamība, mājas apkure, siltināšanas veidi, bet arī augsnes īpatnības un raksturs, grunts sastāvs un gruntsūdeņu klātbūtne, ūdenstilpņu tuvums. Bez kvalitatīva projekta un pamatīgiem un ēkas īpatnībām atbilstošiem pamatiem nebūs iespējams uzcelt drošu un izturīgu māju. Tāpat arī atkāpes no izstrādātā projekta, ko būvnieks nolēmis veikt patstāvīgi, nekādā gadījumā nav pieļaujamas!
Nekvalitatīva pamatu hidroizolācija
Ļoti izplatīta kļūda pamatu izbūvē ir to nepareiza hidroizolēšana un siltināšana, kā arī neatbilstošu un nekvalitatīvu materiālu izmantošana. Jāņem vērā, ka mājas pamati var būt tieši pakļauti gruntsūdeņu un tajos izšķīdušo sāļu graujošai iedarbībai; sāļu kristāli augot sagrauj būvkonstrukcijas – mūri un betonu, atslāņo virskārtu un apdares materiālus. Tāpat jāņem vērā, ka būvkonstrukcijas tiek piesātinātas ar mitrumu, radot labvēlīgus apstākļus sēnīšu augšanai. Pamatu izbūves gaitā nekvalitatīvi veicot hidroizolāciju, augšminētie faktori laika gaitā var padarīt telpas nepiemērotas izmantošanai, bojāt ēku konstrukcijas un arī ietekmēt tās iemītnieku veselību.
Drenāžas neesamība
Protams, mainoties laikam un tehnoloģijām – tai skaitā arī mājas būvniecībā izmantotajām –, vecās un pārbaudītās metodes nereti tiek nepelnīti aizmirstas. Papildus pamatu hidroizolācijas veikšanai, arī pareizi ierīkota drenāžas sistēma ne tikai aizsargā no daudzām tehniskām problēmām, bet arī palīdz ietaupīt līdzekļus. Drenāža apkārt pamatiem tiek veidota, lai no pamatiem un pagrabiem novadītu gruntsūdeni un virsējos ūdeņus. Mitruma pārpilnības dēļ, piemēram, intensīvas sniega kušanas vai lietavu periodā paaugstinās arī gruntsūdeņu līmenis un augsnē uzkrājas arvien vairāk ūdens. Tas, savukārt, var nozīmēt problēmas arī ēkas konstrukcijai.