5 mājas cokola apdares iespējas
Jebkuras ēkas cokols kalpo kā mājas pamatu aizsardzība no mitruma, temperatūras svārstībām un mehāniskiem bojājumiem. Turklāt kvalitatīvi veikta cokola apdare kalpo arī kā lielisks dekoratīvs elements, kas piešķir mājas fasādei pabeigtu izskatu.
Cokola saidings
Cokola saidingu izgatavo no trīs milimetrus bieziem polivinilhlorīda (PVC) paneļiem, kas vizuāli atgādina dažādus dabīgos apdares materiālus tādus kā akmens, ķieģelis, apmetums vai koks. Pateicoties polivinilhlorīdam, kas ir plastmasas materiāls, paneļiem ir neliels svars, kas būtiski atvieglo to montāžu.
Priekšrocības – pieejama cena, plaša krāsu un tekstūras izvēle, noturība pret temperatūras svārstībām, saules stariem un mitrumu, kā arī vienkārša kopšana. Galvenais cokola saidinga trūkums, salīdzinot ar dabīgajiem apdares materiāliem, ir zemā izturība.
Apmetums
Tāpat cokolu var apšūt ar speciālu apmetumu uz minerālu, silikona vai silikāta bāzes, taču viens no populārākajiem cokola apdares variantiem ir mozaīkas apmetums uz akrila sveķu bāzes. Šī saistviela piešķir apmetumam izturību, elastību, ūdensnoturību un tvaika caurlaidību. Kā dekoratīvos elementus apmetuma sastāvam pievieno krāsainas dažāda izmēra minerālu (piemēram, granīta vai marmora) granulas, kā rezultātā uzklātais apmetums uz sienas veido mozaīkas efektu.
Priekšrocības – izturība pret ultravioletajiem stariem, kas nodrošina ilgstošu sākotnējās krāsas saglabāšanu, kā arī pret temperatūras svārstībām, vēja un mitruma radīto iedarbību. Tāpat materiālam raksturīga augsta tvaika caurlaidība, kas nodrošina pārklājumam ilgu kalpošanas laiku. Apmetumi pieejami plašā krāsu un tekstūru klāstā, kas ļauj radīt skaistu un neatkārtojamu mājas cokola apdari.
Galvenais apmetuma trūkums ir augstā cena, turklāt, lai iegūtu kvalitatīvu rezultātu, mozaīkas dekoratīvā apmetuma uzklāšanu ieteicams uzticēt speciālistam, kas radīs papildu tēriņus. Šāda veida apmetumu nedrīkst klāt uz nosiltinātām ar minerālvati vai stikla vati sienām.
Klinkera ķieģeļflīzes
Klinkera flīzes ir astoņus līdz 21 milimetrus biezs, ekoloģiski tīrs produkts, ko iegūst no dabīgā māla, to presējot un apdedzinot augstā temperatūrā. Tā rezultātā materiāls iegūst augstu izturību pret salu, augstām temperatūrām un nodilumu, kā arī ultravioleto staru un dažādu ķīmisko vielu iedarbību. Tāpat ķieģelflīzēm raksturīga zema ūdens uzsūktspēja. Ķieģeļflīžu papildu priekšrocības – vienkārša montāža un kopšana, kā arī ilgs kalpošanas laiks – vairāk nekā 50 gadi, kā arī plašas krāsu izvēles iespējas.
Trūkumi – augsta cena, taču jāatceras – lai veiktu kvalitatīvu apdari, kas kalpos gadiem ilgi, ir vērts sākotnēji ieguldīt lielākus līdzekļus. Tāpat daudzus neapmierina flīžu trauslums, tāpēc, veicot to montāža jāveic ļoti uzmanīgi, lai nejauši flīzes nesalauztu.
Dabīgais akmens
Tiem, kas dod priekšroku dabīgiem materiāliem, lieliski piemērota būs cokola apdare ar dabīgo akmeni – smilšakmeni, granītu, marmoru, dolomītu, slānekli, kvarcītu vai gliemežakmeni. Dabīgajam akmenim raksturīga augsta izturība pret mehānisku iedarbību un ilgs kalpošanas laiks (vairāk nekā 100 gadi), kā arī izturība pret krasām temperatūras svārstībām, skaņas un siltuma izolācijas īpašības un, protams, prestižs un dārgs izskats. Apdares materiālam no dabīgā akmens piemīt augstas ūdens atgrūdošas īpašības, tiesa, tas atkarīgs no akmens veida, taču vairumā gadījumu cokola apdare ar akmeni droši pasargās konstrukciju no mitruma iedarbības. Ja apdarei izmantots akmens ar zemām ūdens atgrūdošām īpašībām, piemēram, gliemežakmens, to pārklāj ar speciālu laku vai grunti.
Lai objektīvi izvērtētu šāda materiāla iegādes iespēju, jāņem vērā arī daži tā trūkumi.
Dabīgajam akmenim ir liels svars, kas rada lieku slodzi mājas pamatiem, tāpēc to nav ieteicams izmantot vecākām ēkām. Šāda apdares materiāla izmantošanu vajadzētu paredzēt jau ēkas būvniecības stadijā, pretējā gadījumā konstrukciju ir nepieciešams pastiprināt, kas prasīs papildu finansiālos un laika ieguldījumus.
Daudzus no šī materiāla iegādes attur arī augstā cena, kuru veido gan pats materiāls, gan tā montāža. Ne katrs iesācējs spēs kvalitatīvi veikt mājas cokola apdari ar šo materiālu, tāpēc labāk to uzticēt profesionālim, kam ir pieredze un zināšanas par pareizu dabīgā akmens montāžas tehnoloģiju.
Mākslīgais akmens
Mākslīgā akmens flīzes izgatavo no betona, pievienojot tam speciālas sastāvdaļas – dažādas saistvielas, plastifikatorus un armējošus materiālus, kas piešķir materiālam nepieciešamo faktūru, formu un krāsu. Mākslīgo akmeni reizēm ir grūti atšķirt no dabīgā, taču tā cena ir ievērojami zemāka, protams, atšķiras arī kvalitāte un izturība. Taču, ja, veicot montāžu, izmanto kvalitatīvu līmes sastāvu un cokola augšējā daļā uzstāda karnīzi, kā arī apdares materiālu beigās pārklāj ar speciālu aizsargājošu sastāvu, mākslīgo akmens flīžu kalpošanas laiku iespējams būtiski pagarināt.
Atceries – mājas fasādes apdarē noteicošais nav izvēlēto materiālu cena, bet gan to kvalitāte, jo tikai kvalitatīvi materiāli spēs nodrošināt ēkai nepieciešamo aizsardzību no vides nelabvēlīgajiem faktoriem un pagarināt tās kalpošanas laiku.