5 veidi, kā pasargāt ēkas cokolu
Cokols jeb virspamati ir tā ēkas daļa, kas saskaras ar zemi, un ir pirmā mājas pamatu aizsardzības līnija, tāpēc visvairāk tiek pakļauta augsta mitruma, mehānisku bojājumu, netīrumu iedarbībai, pelējumam, saules stariem un temperatūras svārstībām. Lai izvairītos no šāda veida nelabvēlīgiem faktoriem, jāparūpējas ne tikai par ēkas pamatiem, bet arī cokolu.
Par ēkas cokolu sauc to ēkas daļu, kam piekļauta grunts apmēram 30 centrimetrus virs un 30 centimetrus zem grunts līmeņa. Paaugstināta mitruma vai pat ūdens iekļūšana ēkā ne tikai bojā konstrukciju un samazina ēkas mūžu, bet ir arī sēnīšu izcelsmes avots un līdz ar to arī iespējamu veselības problēmu cēlonis.
Kāpēc cokola aizsardzība ir būtiska?
Cokolu funkcionalitāti un kalpošanas laiku nosaka vairāki faktori, par ko ikdienā var pat neaizdomāties. Piemēram, mitruma kapilārā sūce temperatūras režīmu maiņas rezultātā izsauc atslāņošanos, tāpat arī ilgstoša mitruma iedarbība veicina aļģu un sēnīšu veidošanos. Kūstot sniegam un ledum, cokola virsma absorbē mitrumu, tādējādi mitrums iesūcas ēkā. Jāņem arī vērā, ka blakus ēkai esoši apstādījumi uzglabā vairāk mitruma, kā arī nereti noēno cokola daļu, pagarinot tā žūšanas laiku.
Mūsdienās visbiežāk sastopamie ēkas cokola konstrukcijas izbūvē izmantotie risinājumi ir dzelzsbetons, betona bloki un paneļi, bet senāk ēkām pamatus veidoja ar laukakmens un ķieģeļu mūri.
Cokola veids
Visbiežāk cokola ārmala ir izbīdīta uz āru, kas nozīmē, ka ir nepieciešams arī lāsenis – cinkota skārda, alumīnija vai vara profila līste –, kas pārsedz cokolu, novēršot mitruma iekļūšanu starp sienu un apdares materiāliem. Ēkas cokols mēdz būt arī nedaudz ievirzīts ēkas sienā, lai pa sienu lejup tekošais mitrums pilētu zemē un nesūktos virspamatos.
Hidroizolācija
Vispirms – hidroizolācija. Jāņem vērā, ka, pirms veikt hidroizolācijas darbus, jānodrošina, ka virsma ir līdzena, sausai, brīvai no putekļiem un citām saķeri samazinošām vielām. Tāpat, atkarībā no pielietotā hidroizolācijas veida, jāizvēlas atbilstošs gruntēšanas līdzeklis. Lai hidroizolācija aizsargātu konstrukciju pret mitruma iedarbību, nepieciešams to (piemēram, bitumena dispersiju vai arī hidroizolācijas membrānu) uzklāt uz pamatnes nepieciešamā biezumā, ņemot vērā ražotāju tehniskos norādījumus. Veicot cokola hidroizolāciju, ieteicams padomāt arī par cokola siltināšanu.
Siltināšana
Noteikti nepieciešams padomāt par ēkas cokola siltināšanu, jo tas spēj akumulēt aukstumu, tādējādi nodrošinot tā iekļuvi ēkā. No tā pilnībā nevar pasargāt pat biezs pirmā stāva grīdas siltinājums, un apkurei būs jātērē papildu līdzekļi.
Pareiza siltināšana ne tikai uzlabo ēkas daļas siltumnoturību, bet arī pasargā ēkas pamatus un pagrabstāva iekštelpas no mitruma un dažādiem citiem bojājumiem. Cokola siltināšanu var veikt gan jaunbūvēm to būvniecības laikā, gan jau ekspluatācijā esošām celtnēm.
Apdare
Visbeidzot – apdare. Kvalitatīvi veikta cokola apdare kalpo ne tikai kā aizsardzība pret dažādiem nelabvēlīgiem faktoriem, bet arī kā lielisks dekoratīvs elements, kas piešķir mājas fasādei pabeigtu izskatu. Apdarei jāizvēlas īpaši izturīgs, viegli remontējams un viegli tīrāms materiāls, piemēram, apdares plāksnes vai flīzes.
Būvmateriālu tirgū tiek piedāvāti vairāku veidu cokola apdares materiāli, piemēram, krāsa, krāsots apmetums, dekoratīvais apmetums, dabiskais vai mākslīgais akmens, ķieģeļi vai ķieģeļflīzes, dažādu materiālu apdares plāksnes.
Drenāža
Kā papildu aizsardzības līdzeklis ne tikai cokolam, bet arī sausākiem ēkas pamatiem ir pareizi ierīkota un funkcionējoša drenāžas sistēma, kā arī citi profilaktiski pasākumi – krituma izveidošanu virzienā prom no ēkas, ūdens novadgrāvju izveidošanu, un citi. Ja tuvumā nav zemākas vietas, ūdeni iespējams novadīt uz speciāli ierīkotu drenāžas aku, kas tiek izrakta ēkas tuvumā.