5 vienkārši padomi, kā savu mājokli padarīt videi draudzīgu
Tu vari mazināt cilvēku radīto negatīvo ietekmi uz dabu, vienkārši padarot savu dzīvojamo telpu videi draudzīgāku. Piedāvājam 5 vienkāršus padomus, kas ļaus tev padarīt savu mājokli "zaļāku".
1. Pievērs uzmanību logiem un aizkariem
Viens no labākajiem un efektīvākajiem videi draudzīgiem mājas uzlabojumiem ir dubulta stikla pakešu logu uzstādīšana. Tie lieliski izolēs tavu māju, noturēs siltumu iekštelpā, un pie reizes arī mazinās trokšņa piesārņojumu.
Atceries arī par to, ka dienas laikā aizkari jāatstāj atvērti, lai saules gaismas radītais siltums ieplūst caur logu un paliek telpā. Tādā veidā varēs mazināt elektrības patēriņu.
Vislabāk izvēlēties biezus aizkarus, kas palīdzēs istabā noturēt siltumu arī nakts laikā.
2. Izvēlies LED gaismas
Protams, ka gada tumšākajos mēnešos tev būs nepieciešams apgaismojums. Taču iespējams izgaismot savu māju gudri – izmantojot LED spuldzītes.
LED un CFL spuldzes patērē par 80% mazāk elektrības, nekā parastās spuldzes, turklāt tās kalpo ilgāku laiku. Tā tu ne tikai būsi ieguldījis darbu vides aizsardzībā, bet arī ilgtermiņā ietaupīsi naudu.
3. Izolē māju
Vairāk nekā 50% no mājsaimniecības enerģijas patēriņa aizņem apkure un dzesēšana. Tu vari būtiski mazināt savu enerģijas patēriņu, siltinot māju. Lai arī cik biezas nebūtu mājas sienas, siltumizolācija ir absolūti nepieciešama "zaļākam" mājoklim. Kvalitatīvu siltināšanas materiālu izmantošana nodrošinās to, ka ziemas laikā mājā saglabāsies siltums, bet vasarā tas atvairīs karstumu.
Ja nevēlies vai nevari atļauties pilnu mājas siltināšanu, veic vismaz bēniņu izolāciju. Mājas augšgala siltināšana pozitīvi ietekmēs visa mājokļa siltumu. Pēc siltumizolācijas veikšanas bēniņi kļūs par brīnišķīgu, siltu telpu, kuru var iekārtot pēc sirds patikas.
4. Nomaini jumta segumu
Ja tev ir tradicionālais dakstiņu jumts, apsver iespēju nomainīt to pret metāla virsmu. Metāla jumti bieži tiek ražoti no pārstrādātiem materiāliem un tie atstaro saules starus, tā atvēsinot mājokli vasaras laikā – gaisa kondicionieris vairs nebūs vajadzīgs! Ziemā šāds jumts problēmas nesagādās, ja māja ir siltumizolēta.
5. Izvēlies krāsas ar dabīgiem pigmentiem
Iekštelpu gaiss ir trīs reizes piesārņotāks par āra gaisu, un krāsa ir viens no būtiskākajiem šī piesārņojuma iemesliem. Parasti krāsas satur visu, sākot no smagiem metāliem līdz formaldehīdiem un citiem gaistošiem organiskiem savienojumiem, kas kaitē ne tikai videi, bet arī tavai veselībai.
Tāpēc, ja tu vēlies mainīt sienu krāsu, izvēlies netoksiskas krāsas, kuru sastāvā ir ilgtspējīgas izejvielas un dabīgi pigmenti.