Būvuzņēmēju partnerība valsts iepirkumos rosina pāriet uz apvienotajiem projektēšanas un būvdarbu iepirkumiem
Rīga, 15.marts, LETA. Lai mazinātu strīdus starp būvuzņēmējiem un publisko iepirkumu pasūtītājiem, būvniecības nozares uzņēmumi rosina jaunu ēku būvniecībā pāriet uz apvienotajiem projektēšanas un būvniecības iepirkumiem, savukārt rekonstrukcijas projektos veikt daudz padziļinātāku priekšizpēti, aģentūru LETA informēja Latvijas Būvuzņēmēju partnerība.
Priekšlikumus par nepieciešamajām izmaiņām Latvijas Būvuzņēmēju partnerība ir nosūtījusi gan Ekonomikas ministrijai, gan Finanšu ministrijai.
"Ir divi galvenie cēloņi, kāpēc šobrīd veidojas strīdi starp pasūtītāju un būvnieku. Pirmkārt, rekonstrukcijas projektos, neveicot pienācīgu izpēti, nav iespējams pilnīgi novērtēt veicamo darba apjomu, kā rezultātā grūti prognozēt būvniecības darbu izmaksas. Īpaši tas raksturīgs situācijās, kur tiek veikti demontāžas darbi. Otrs faktors, kas jāņem vērā, ir zemā sagatavoto projektu kvalitāte un neatbilstība normatīvajiem aktiem, kas atklājas tikai būvdarbu veikšanas laikā, jo pasūtītājam nav pienācīgas kompetences novērtēt sagatavoto projektu," uzsvēra Latvijas būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.
Latvijas Būvuzņēmēju partnerība prognozē, ka rosinātās izmaiņas ne vien nodrošinās augstāku kvalitāti, bet vienlaikus ļaus arī daudz precīzāk noteikt paredzamo darba apjomu un līdz ar to arī kopējo projekta budžetu. Tāpat tiks saīsināti termiņi publisko iepirkumu organizēšanai, jo izsludināms tikai viens iepirkums, kā arī strīdus gadījumā pasūtītājam nebūs jābūt vidutājam starp projektētāju un būvnieku, tā vietā atbildību par visu projektu uzņemsies viens īstenotājs.
Labs piemērs vienotam projektēšanas un būvdarbu iepirkumam ir jaunuzceltais Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskais centrs Torņakalnā, norādīja partnerība.
Latvijas Būvuzņēmēju partnerība uzskata, ka diskusija par priekšlikumiem ir jāuzsāk vēl pirms Eiropas Savienības (ES) fondu projektu iepirkumu izsludināšanas, jo tas tiešā veidā ietekmē gan projektu realizācijas termiņus, gan finanšu piedāvājumu atbilstību.
"Pēc ES fondu projektu izsludināšanas ļoti īsos termiņos būs jārealizē liels būvniecības darbu apjoms. Ir svarīgi, lai visas iesaistītas puses strādātu kā viens mehānisms, jo būvnieki ir tikai ķēdes pēdējais posms. Ja netiek veikti uzlabojumi iepirkumā procedūrās, mēs redzam nopietnus riskus, kas var negatīvi ietekmēt projektu īstenošanu," skaidroja Fromane.
Latvijas Būvuzņēmēju partnerība apvieno būvuzņēmējus, kuru kopējais gada apgrozījums pārsniedz 300 miljonus eiro. Partnerības darbības mērķis ir veicināt ilgtspējīgu būvniecības nozari, kuras pamatā ir drošība, kvalitāte un ilgtspēja.