VARAM pēkšņu iebildumu dēļ Saeimas komisija neskata steidzamos grozījumus Būvniecības likumā
Rīga, 5.apr., LETA. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pēkšņi pausto iebildumu dēļ šodien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija nolēma neizskatīt Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotos steidzamos grozījumus Būvniecības likumā.
EM uz komisijas sēdi bija sagatavojusi priekšlikumus, kuri pirms tam tika izdiskutēti plašā darba grupā, kurā piedalījās nozares sabiedriskās organizācijas, ministriju pārstāvji, to skaitā arī VARAM. Kā norādīja EM valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis, virzīti tika tikai tie priekšlikumi, kuriem piekrita visi darba grupas dalībnieki, tostarp arī VARAM.
Tomēr šodien komisijas sēdē VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts paziņoja, ka VARAM ir bažas par to, ka Valsts vides dienestam paredzēts saskaņot atkāpes no vides aizsardzības normām. "VARAM ieskatā tas nav pieļaujams," uzsvēra Eglīts.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāja biedrs Ingmārs Līdaka (ZZS) sacīja, ka iepriekš bija vienošanās, ka komisija izskata tikai tādus priekšlikumus, pret kuriem nevienam nav iebildumu, tāpēc paziņoja, ka šī jautājuma izskatīšana tiek pārtraukta. Līdaka norādīja, ka vai nu visi priekšlikumi vēlreiz jāsaskaņo visām iesaistītajām pusēm, vai arī tie jāvirza ierastajā kārtībā caur Ministru kabinetu.
Steidzamie grozījumi Būvniecības likumā bija nepieciešami, lai nodrošinātu efektīvu būvniecības procesu un savlaicīgi ieviestu Eiropas Savienības struktūrfondu projektus, veicinot investīcijas tautsaimniecībā. Valantis informēja, ka sagatavotie un visu pušu atbalstītie grozījumi paredzēja plašākas iespējas veikt grozījumus būvprojektā projektēšanas un būvniecības procesā, kā arī novērstu pārmērīgas tehniskās prasības.
Priekšlikums par plašākām iespējām veikt grozījumus būvprojektā projektēšanas un būvniecības procesā paredzēja, ka izmaiņas var paredzēt būves novietojumā, būvapjomā, fasādes risinājumā, kā arī papildus pirmās vai otrās grupas inženierbūvēs, pirmās grupas ēkās un otrās grupas palīgēkās. Visas izmaiņas būtu jāsaskaņo ar būvvaldi.
Otrs priekšlikums paredzēja novērst pārmērīgu tehnisku prasību izvirzīšanu gan jaunas būvniecības gadījumā, gan atjaunošanas, pārbūves vai restaurācijas gadījumā. Priekšlikums paredzēja, ka nav pieļaujamas atkāpes no būvju mehāniskās stiprības un stabilitātes prasībām, taču atkāpes būtu pieļaujamas, ja tiek saskaņotas ar atbildīgajām valsts vai pašvaldības institūcijām un ar alternatīviem tehniskiem risinājumiem tiek nodrošinātas būtiskās būvei izvirzāmās prasības.
Tāpat tika piedāvāts priekšlikumi pilnveidot Būvniecības informācijas sistēmu (BIS) ērtākai elektroniskai būvprojektu saskaņošanai un informācijas ievadei, pilnveidot procedūru būvspeciālistu strīdu izskatīšanai, kā arī noteikt, ka visos gadījumos Būvniecības valsts kontroles birojs pilda būvvaldes funkcijas, ja paredzēta būvniecība Latvijas iekšējās jūras ūdeņos, teritoriālās jūras un ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā.