Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas biržas Baltijas valstu zonās pieauga vidējā cena
Rīga, 31.jūl., LETA. Pagājušajā nedēļā salīdzinājumā ar nedēļu iepriekš elektroenerģijas biržas "Nord Pool" Baltijas valstu cenu apgabalos pieauga vidējā cena, liecina biržas informācija.
Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas vidējā "spot" cena Latvijas cenu apgabalā bija 37,85 eiro par megavatstundu, bet nedēļu iepriekš tā bija 30,66 eiro par megavatstundu.
Arī "Nord Pool" Lietuvas cenu apgabalā pagājušajā nedēļā elektroenerģijas vidējā "spot" cena bija 37,85 eiro par megavatstundu, kamēr pirms nedēļas tā bija 30,66 eiro par megavatstundu.
Savukārt Igaunijas cenu apgabalā pagājušajā nedēļā elektroenerģijas vidējā "spot" cena bija 34,1 eiro par megavatstundu pretstatā 30,4 eiro par megavatstundu nedēļu iepriekš.
AS "Latvenergo" aģentūrai LETA pavēstīja, ka cenu kāpumu Baltijā sekmēja gan augstāks elektroenerģijas cenu līmenis Somijā, gan traucējumi "NordBalt" jaudas pārvades starpsavienojumā, kas tādējādi ierobežoja Zviedrijā pieejamo elektroenerģijas importa apmēru.
Elektroenerģijas izstrāde Latvijā un Lietuvā aizvadītajā nedēļā pieauga - Latvijā līdz 83 gigavatstundām (GWh), kas ir par 9% vairāk nekā nedēļu iepriekš, Lietuvā tā sasniedza 38 GWh jeb par 22% vairāk. Savukārt Igaunijā izstrāde samazinājās par 9% - līdz 130 GWh. Baltijas valstu elektroenerģijas patēriņš pieauga par vidēji 2%, sasniedzot 125 GWh Latvijā, 129 GWh Igaunijā un 184 GWh Lietuvā.
Pēc "Latvenergo" vēstītā, pagājušajā nedēļā Baltijā elektrostacijas saražoja 57% no Baltijā nepieciešamās elektroenerģijas. Visvairāk elektroenerģijas importēja Lietuva - 80% no patēriņa. Latvija importēja 33% no patēriņa, savukārt Igaunija pagājušajā nedēļā saražoja par 1% vairāk elektroenerģijas, nekā patērēja.
Elektroenerģijas cena biržā veidojas, ņemot vērā pieprasījumu un piedāvājumu, ko iespaido arī laika apstākļi, elektrostaciju saražotās enerģijas apmērs, kā arī pārvades jaudas.
Elektroenerģijas cena ir viena no četrām komponentēm, kas Latvijā veido elektroapgādes gala tarifu, Tajā iekļauti arī pārvades un sadales tīkla pakalpojumi, obligātā iepirkuma komponente jeb atbalsts elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem energoresursiem un augstas efektivitātes koģenerācijā, kā arī pievienotās vērtības nodoklis.
"Nord Pool" tirdzniecību veic 380 dalībnieku no 20 valstīm - 2016.gadā kopējais biržas apgrozījums bija 505 teravatstundas elektroenerģijas.