"Latvijas gāzes" akcionāri atbalsta sadales sistēmas operatora nodalīšanu

Rīga, 15.aug., LETA. AS "Latvijas gāze" akcionāri ārkārtas sapulcē otrdien atbalstīja uzņēmuma reorganizāciju, nodalot sadales sistēmas operatoru un izveidojot uzņēmumu AS "Gaso", liecina kompānijas paziņojums biržai "Nasdaq Riga".

Kompānijas akcionāri ārkārtas sapulcē nolēma reorganizēt "Latvijas gāzi", nodalīšanas ceļā nododot daļu tās mantas jaundibināmai kompānijai "Gaso".

"Latvijas gāzes" valdei uzdots parakstīt sadalīšanas lēmumu un mantas sadales aktu, kā arī veikt visas Komerclikumā paredzētās darbības, kas nepieciešamas reorganizācijas procesa īstenošanai.

Atbilstoši Eiropas Savienības un Enerģētikas likuma prasībām "Latvijas gāzei" līdz 2018. gada 1.janvārim ir jānodala dabasgāzes tirdzniecība un sadale. Atšķirībā no pārvades un uzglabāšanas nodalīšanas, kas tika veikta 2016.gadā, izveidojot AS "Conexus Baltic Grid", uz sadales un tirdzniecības nodalīšanu neatteicas prasība par īpašnieku maiņu. Līdz ar to nodalāmā sabiedrība var būt meitasuzņēmums.

Sākotnējais lēmums par uzņēmuma sadalīšanas modeli tika pieņemts 2017.gada 16.jūnija akcionāru sapulcē, kurā akcionāri atbalstīja sadales pakalpojumu sniedzēja nodalīšanu no tirdzniecības, izveidojot meitasuzņēmumu.

"Latvijas gāzes" pamatkapitāls ir 55 860 000 eiro, kas sadalīts 39 900 000 akcijās 1,4 eiro nominālvērtībā. "Latvijas gāzes" akcionāri ir "Gazprom" (34%), "Marguerite Gas II" (28,97%), "Uniper Ruhrgas International" (18,26%) un "Itera Latvija" (16%), kā arī Latvijas valsts ar mazāk nekā 0,01% akciju. Savukārt 2,77% ir neidentificēto akcionāru uzrādītāja akcijas.

Atbilstoši reorganizācijas prospektam pēc reorganizācijas atlikušo "Latvijas gāzes" aktīvu apmērs, kā arī prognozētā naudas plūsma būs pietiekama, lai nebūtu vajadzīga "Latvijas gāzes" pamatkapitāla samazināšana, tādēļ sadalīšanas lēmums neparedz un akcionāriem netika piedāvāts lemt par "Latvijas gāzes" pamatkapitāla samazināšanu.

Sadalīšanas lēmums paredz, ka iegūstošās sabiedrības pamatkapitāls būs 39 900 000 eiro, bet vienas akcijas nominālvērtība būs viens eiro. Iegūstošās sabiedrības akcijas būs dematerializētas vārda akcijas ar vienādām tiesībām uz dividendes un likvidācijas kvotas saņemšanu, kā arī balsstiesībām akcionāru sapulcē.

Atbilstoši mantas sadales aktam tiks nodalīti nemateriālie ieguldījumi (IT programmnodrošinājums), kas nepieciešami dabasgāzes sadales darbībai un iegūstošās sabiedrības vadības procesiem; pamatlīdzekļi, kas nodrošina dabasgāzes sadales darbību (tehnoloģiskās iekārtas, ēkas un būves, cauruļvadus) un nepieciešami iegūstošās sabiedrības vadības procesiem, tostarp zeme un ēkas Rīgā, Vagonu ielā 20; krājumi, kas tieši attiecināmi uz dabasgāzes sadales darbību; naudas līdzekļi, kas nepieciešami iegūstošās sabiedrības saimnieciskās darbības procesu nodrošināšanai četru mēnešu periodam, tos koriģējot par debitoru un īstermiņa saistību apmēru, kas tieši attiecināms uz dabasgāzes sadales darbību.

Tāpat tiks sadalīta pārvērtēšanas rezerve pamatlīdzekļiem, kas tiks nodalīti iegūstošajai sabiedrībai; ilgtermiņa piesaistītie līdzekļi, kas tieši attiecināmi uz dabasgāzes sadales darbību; atliktā uzņēmuma ienākuma nodokļa saistības, kas rodas no nodalāmiem pamatlīdzekļiem; saistības attiecībā uz nodalāmo darbinieku koplīguma izmaksām.

Sadalīšanas lēmums paredz, ka iegūstošā sabiedrība pārņem visas "Latvijas gāzes" tiesības un pienākumus, kas ir saistīti ar mantu un nodalīto saimnieciskās darbības veidu, tostarp tiesības un pienākumus, kas izriet no "Latvijas gāzes" un trešo personu starpā noslēgtajiem līgumiem attiecībā uz mantu.

"Latvijas gāze" reorganizācijas procesā ir izvērtējusi visus noslēgtos līgumus un kopā ar iegūstošo sabiedrību pārjaunos tos līgumus ar trešajām personām, kuri ir pilnībā vai daļēji jānodod iegūstošajai sabiedrībai un kuru pārjaunošanas nepieciešamība izriet no paša līguma noteikumiem vai piemērojamajiem normatīvajiem aktiem.

Tā kā reorganizācijas ceļā "Latvijas gāzes" dabasgāzes sadales saimnieciskās darbības virziens tiks nodots iegūstošajai sabiedrībai, tai tiks nodotas arī darba tiesiskās attiecības ar tiem "Latvijas gāzes" darbiniekiem, kas nodrošina šī saimnieciskā darbības virziena nepārtrauktu un drošu veikšanu.

"Reorganizācija pati par sevi nav pamats darba līgumu izbeigšanai. "Latvijas gāze" neplāno ar reorganizāciju saistītu darbinieku atlaišanu," pausts prospektā. Tieši saistīti ar saimnieciskās darbības uzturēšanu sadales segmentā pagājušā gada beigās bija 726 darbinieki.

Noteikts, ka "Latvijas gāzes" valde sasauks iegūstošās sabiedrības akcionāru sapulci ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc tam, kad oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" būs publicēts paziņojums kreditoriem. Šī sapulce lems par iegūstošās sabiedrības statūtu apstiprināšanu, ievēlēs padomi un veiks citas darbības, kas nepieciešamas, dibinot akciju sabiedrību. Nekavējoties pēc akcionāru sapulces tiks sasaukta padomes sēde, kurā ievēlēs jaunā uzņēmuma valdes locekļus.

Atbilstoši Komerclikuma "Latvijas gāzes" akcionārs, kurš nepiekrīt reorganizācijai, ir tiesīgs divu mēnešu laikā no reorganizācijas spēkā stāšanās pieprasīt, lai iegūstošā sabiedrība atpērk viņa akcijas par naudu (atlīdzību). Tiesības prasīt akciju atpirkšanu būs "Latvijas gāzes" akcionāriem, kuri ir ierakstīti to akcionāru sarakstā, kuri akcionāru sapulcē balsoja pret reorganizācijas lēmumu.

Komerclikums paredz, ka atlīdzības apmēram jābūt vienādam ar summu, kuru akcionārs iegūtu, sadalot sadalāmās sabiedrības mantu likvidācijas gadījumā, ja tāda notiktu brīdī, kad tika pieņemts lēmums par reorganizāciju.

"Latvijas gāzes" sadales segmenta apgrozījums pērn veidoja 50,882 miljonus eiro no 392,266 miljonu eiro kopējā kompānijas apgrozījuma. Sadales segmenta ieņēmumi pirms procentu, nodokļu, nolietojuma un amortizācijas atskaitījumiem (EBITDA) pērn bija 27,196 miljoni eiro.

"Latvijas gāze" patlaban darbojas kā vertikāli integrēts dabasgāzes komersants, kas nodrošina gan dabasgāzes sadales, gan arī dabasgāzes tirdzniecības pakalpojumus. Reorganizācijas rezultātā dabasgāzes sadales darbības virziens tiks nodalīts iegūstošā sabiedrībā, kurai jānodrošina arī neatkarīga uzskaite un uzņēmuma vadība. Attiecīgi sagaidāms vadības izmaksu pieaugums.

"Šobrīd visus "Latvijas gāzes" darbības virzienus apkalpo viena vadības komanda un centralizētas atbalsta funkcijas, kas nodrošina nepieciešamo pakalpojumu klāstu, tajā skaitā nepieciešamo informācijas tehnoliģiju programmatūras atbalstu. Šāda centralizēta pieeja ļauj samazināt uz katru darbības virzienu attiecināmās atbalsta funkciju un vadības izmaksas. Pēc reorganizācijas sagaidāms, ka kopējās izmaksas pieaugs, kā arī pieaugs vadības un atbalsta pakalpojumi, kas attiecināmi uz katru darbības virzienu. Šāds izmaksu pieaugums var nozīmēt nepieciešamību palielināt regulēto pakalpojumu tarifus visos darbības segmentos," skaidrots reorganizācijas prospektā.

"Latvijas gāze" pērn strādāja ar 392,266 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 11,8% mazāk nekā 2015.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa pieauga par 22,9% - līdz 37,506 miljoniem eiro.

"Latvijas gāzes" akcijas kotē "Nasdaq Riga" otrajā sarakstā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Operatīvie dienesti aicina uz konferenci par drošību svētkos

Operatīvie dienesti aicina uz konferenci par drošību svētkos

Tieši 20 dienas pirms stāsies spēkā Ugunsdrošības noteikumu prasība, kas nosaka, ka visos mājokļos jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) kopā ar Valsts policiju (VP) un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD) 12. decembrī plkst. 12.00, Jaunpils ielā 13, Rīgā, rīkos preses konferenci, kurā atgādinās par drošību svētkos.

Uzņēmējs runā