VK: Liepājas cietuma būvniecības kavēšanās rada izdevumu palielināšanās risku
Rīga, 18.maijs, LETA. Kavēšanās Liepājas cietuma būvniecības projekta plānoto aktivitāšu īstenošanā un to izpildes termiņu pagarināšana rada risku, ka turpinās pieaugt ikgadējie budžeta izdevumi par esošo ieslodzījuma vietu ēku un telpu uzturēšanu un remontiem, norādījusi Valsts kontrole (VK) savā revīzijas atzinumā par pagājušo gadu.
Tāpat pastāv risks, ka tiks kavēta resocializācijas pasākumu īstenošana. Tomēr VK atzīmēja, ka pārskata periodā projektam piešķirtais finansējums ir izlietots atbilstoši mērķim un plānotajām projekta aktivitātēm.
Revīzijā konstatēts, ka projekta īstenošanai 2016.gadā izlietoti 641 838 eiro jeb 89% no 2016.gadam piešķirtā finansējuma apmēra.
Lai nodrošinātu efektīvu tieslietu nozarei nozīmīgu projektu pārvaldību, pēc iepriekšējā gada revīzijas VK ieteica Tieslietu ministrijai (TM) izstrādāt labai praksei atbilstošus, nozares vajadzībām piemērojamus projektu vadības principus, paredzot visu projekta jomu vadību, tajā skaitā projekta mērķa, laika, izmaksu, kvalitātes, cilvēkresursu, komunikācijas, risku, iepirkumu un iesaistīto pušu vadību.
TM ir izstrādājusi iekšējos noteikumus par jaunā cietuma būvniecības projekta īstenošanas kārtību, kas ietver cietuma būvniecības procesa vadību un kontroli, kā arī risku vadību. Lai gan pārskata periodā jauna cietuma būvniecības Liepājā projekta piešķirtais finansējums ir izlietots atbilstoši mērķim un plānotajām aktivitātēm, tomēr revidenti bija konstatējuši trūkumus, kas var nelabvēlīgi ietekmēt minētajam mērķim piešķirtā finansējuma izlietojuma atbilstību un efektivitāti.
Piemēram, revīzijā konstatēti termiņu pagarinājumi projekta aktivitāšu īstenošanā, kas saistīti ar paredzēto darbu izpildes kavējumiem, VK norādot uz to, ka projektētāja piesaistes posmam vajadzēja noslēgties līdz 2015.gada 30.janvārim, bet faktiski līgums ar projektētāju noslēgts 2015.gada 20.martā, paredzot projekta iesniegšanu saskaņošanai līdz 2016.gada 1.aprīlim. Tāpat jaunā cietuma būvprojekts izstrādāts un saskaņots 2016.gada 31.oktobrī, kas ir par septiņiem mēnešiem vēlāk, nekā bija plānots.
Vēl VK norādīja uz to, ka līdz 2016.gada beigām netika izsludināts jaunā cietuma kompleksa būvniecības iepirkums, kā tas bija paredzēts, kā arī projekta aktivitāšu īstenošanai vairākkārt ir pagarināti izpildes termiņi, jo jaunā cietuma būvniecību sākotnēji bija plānots pabeigt 2017.gadā, tad 2018.gadā, bet pārskata gadā būvniecības pabeigšanas termiņu pārcēla vēlreiz.
Projekta īstenošanas aktivitāšu kavējumi un pabeigšanas termiņu pārcelšana, visticamāk, būtiski ietekmēs politikas īstenošanu sodu sistēmas un kriminālsodu izpildes jomā, nesekmējot attiecīgajos attīstības plānošanas dokumentos noteikto politikas mērķu, rezultātu un darbības rādītāju izpildi, tajā skaitā ieslodzījuma vietu infrastruktūras attīstības koncepcijas mērķa sasniegšanu, kas ir radīt priekšnoteikumus, lai izveidotu nepieciešamo infrastruktūru efektīvai brīvības atņemšanas sodu izpildei, tai skaitā notiesāto resocializācijai, kā arī kopumā palielināt sabiedrības drošību pret apdraudējumiem, ko var radīt nedroša ieslodzījuma vietu sistēma, norādījusi VK.
"Pastāv risks, ka var pieaugt papildu finansiālais slogs valsts budžetam, jo var pieaugt izdevumi esošo veco ieslodzījuma vietu uzturēšanai un tiesu piespriesto kompensāciju izmaksām ieslodzītajiem. Pagarinot jaunā cietuma būvniecības projekta īstenošanas termiņus un laikā neīstenojot pārējo koncepcijā paredzēto jauno cietumu būvniecību, pastāv risks, ka turpinās pieaugt ikgadējā budžeta izdevumi par ieslodzījuma vietu ēku un telpu remontiem, kuri nav uzskatāmi par lietderīgiem ilgtermiņā, jo tie nepalielina minēto nekustamo īpašumu tirgus vērtību un likviditāti," norādīts VK ziņojumā.
Revīzijā konstatēts, ka ik gadu pieaug izdevumi novecojušās un neefektīvās cietumu infrastruktūras uzturēšanai. Ieslodzījuma vietu pārvaldes kopējie izdevumi cietumu kārtējiem un kapitālajiem remontiem un rekonstrukcijai no budžeta apakšprogrammas "Ieslodzījuma vietas" ir pieauguši no 409 875 eiro 2013.gadā līdz 2 166 674 eiro 2016.gadā jeb piecas reizes.
Līdz ar to VK ieteikusi TM izvērtēt projekta par jauna cietuma būvniecību īstenošanas kavējumu ietekmi uz nozares attīstības dokumentos noteikto mērķu sasniegšanu, nepieciešamības gadījumā veicot pasākumus iespējamo risku un negatīvo seku mazināšanai.