7 dārza veltes, kuras var izaudzēt rudenī
Iestājoties rudenim, visi dārza darbi pamazām tiek pārtraukti. Liela daļa ražas jau ir novākta, teritorija sakopta, bet darbarīki noglabāti līdz nākamajai sezonai. Taču pieredzējuši dārzkopji zina, ka līdz pirmajām aukstajām dienām var paspēt iestādīt un izbaudīt vēl daudz un dažādas dārza veltes.
Redīsi
Autors: radish_2643079_640
Septembrī stādīti redīsi, pateicoties pazeminātai temperatūrai, izaug pat vēl gardāki nekā pavasarī – tie nav tik ūdeņaini, kā arī garša ir ievērojami maigāka.
Viegli irdena augsne, gaisma un aizvējš, kā arī kvalitatīvs mēslojums – tas ir viss, kas nepieciešams, lai varētu iegūt bagātīgu redīsu ražu. Protams, nedrīkst aizmirst arī par pienācīgu augsnes mitrināšanu. Ja redīsiem netiks nodrošināts pietiekams ūdens daudzums, to miza būs cieta, bet garša rūgtena. Jāatceras, ka redīsus nav ieteicams stādīt pēc radniecīgajiem krustziežu dzimtas augiem – kāpostiem, kressalātiem un mārrutkiem. Tos labāk stādīt dobēs, kurās pirms tam auguši sīpoli vai ķiploki.
Redīsu agrīnās šķirnes izaug aptuveni triju nedēļu laikā, tāpēc tas ir lieliski piemērots kultūraugs stādīšanai rudenī.
Kressalāti
Autors: bloom_1239265_640
Kressalāti, kas dēstīti augusta beigās vai septembra sākumā, izaug īpaši kupli, gardi un sulīgi. Salāti nogatavojas ļoti īsā laika posmā – jau pēc 12 līdz 17 dienām iespējams iegūt pirmo ražu. Kressalātiem tāpat kā citām salātu šķirnēm patīk vēsums, tāpēc to audzēšanai piemērotākie laikapstākļi ir rudenī un agrā pavasarī.
Spināti
Autors: spinach_2216967_640
Arī spinātiem patīk vēsums, kā arī rudens īsās dienas. Būtiska spinātu audzēšanas priekšrocība – tie uzlabo augsnes kvalitāti, tāpēc tos bieži izmanto kā zaļmēslojumu, lai nodrošinātu labu ražu pavasara sezonā. Optimālā temperatūra to aktīvai augšanai – +15 līdz +19°С. Audzējot spinātus vasarā, tiem parasti nepieciešams mākslīgi nodrošināt ēnu, kā arī bagātīgi laistīt, savukārt rudens laikapstākļi biežo nokrišņu, pazeminātās temperatūras un īso dienu dēļ spinātiem ir tieši laikā. Pirmo spinātu ražu iespējams novākt vidēji pēc 30–50 dienām.
Rukola
Autors: rocket_545381_640
Rukola labi pacieš zemas temperatūras, optimālā augšanas temperatūra ir +14 līdz +18°С, taču tā iztur arī -5 līdz -7°С aukstumu. Nogatavojušās rukolas lapas var nogriezt jau aptuveni pēc 25–30 dienām pēc sēšanas. Rukola vislabāk aug augustā un septembrī – laikā, kad dienas kļūst arvien īsākas un aukstākas. Jāņem vērā, ka, lai saglabātu rukolas izteikto garšu un novērstu nepatīkama rūgtuma rašanos, to labāk stādīt gaišā vietā, tāpat jāatceras to regulāri aplaistīt.
Ķīnas kāposts
Autors: healthy_3206231_640
Ķīnas kāposts, ko nereti jauc ar Pekinas kāpostu, ir salizturīgs augs. Aktīvi attīstās un aug +14 līdz +18°С temperatūrā, savukārt +25°С karstumu tas pacieš slikti un sāk vīt. Tāpēc vispiemērotākais laiks Ķīnas kāposta audzēšanai ir tieši rudens, kad vasaras karstumu ir nomainījuši vēsie laikapstākļi. Pirmo Ķīnas kāpostu ražu iespējams iegūt vidēji pusotra līdz divu mēnešu laikā.
Salāti
Autors: lettuce_1239155_640
Salāti ir ne tikai bagāti ar vērtīgiem mikroelementiem un vitamīniem, bet arī izskatās dekoratīvi, tāpēc rudenī tie lieliski rotās no ražas atbrīvotās tukšās dobes ar savām koši zaļajām un sulīgajām lapām.
Salāti labi pacieš pazeminātas temperatūras un aktīvi aug pie +5 °С, tāpat tos nebaida -4 līdz -5°С aukstums.
Populārākie salāti, ko audzē rudenī, ir lapu salāti. Tiem patīk vēsi laikapstākļi, bet labāko garšu var iegūt, audzējot tos 10–17°С temperatūrā, tāpēc augusta beigas un septembris ir vislabākais laiks šo gardo salātu stādīšanai. Parastie lapu salāti nogatavojas jau pēc 35 līdz 40 dienām.
Stādīšanai jāizvēlas tās salātu šķirnes, kurām ir īss veģetācijas periods un nav nepieciešama ilgstoša dienas gaisma. Labākai un regulārai ražai salātu dobēs ieteicams iestrādāt ar slāpekli un kāliju piesātinātu mēslojumu.
Lapu sinepes
Autors: green_585484_640
Sinepes ir vērtīgas ne tikai vitamīnu dēļ, bet arī kā zaļmēslojums (siderāts), kas lieliski baro augsni. Lapu sinepes labi aug 18°С temperatūrā, taču ražu neietekmēs arī -3°С aukstums. Sinepes ir ātri augošs kultūraugs – to ražu iespējams novākt jau pēc divām līdz trim nedēļām.
Septembris ir īstais laiks, kad ne tikai iespējams vēl izaudzēt un nobaudīt dažādus gardus dārzeņus un zaļumus, bet arī sagatavot augsni nākamai dārza sezonai, lai jau agrā pavasarī iegūtu bagātīgu ražu. Šim mērķim ir piemēroti jau iepriekš minētie redīsi, spināti un sinepes, kā arī ķiploki, sīpoli, burkāni, pētersīļi, dilles, skābenes un daudzi citi zaļumi, kas lieliski bagātinās augsni ar tai nepieciešamajām barības vielām.