7 efektīvi tautas līdzekļi cīņai ar pelējumu
Pelējuma sēnīte ir veidojums, no kura ir diezgan sarežģīti atbrīvoties. Neglītie pleķi spēj sabojāt ne tikai telpas izskatu, bet arī cilvēka veselību. Ja radusies problēma netiek risināta, cilvēkam var būtiski pasliktināties imunitāte un attīstīties dažādas hroniskas saslimšanas. Pelējumu iespējams iznīcināt, taču jāņem vērā, ka arī pēc tam ir svarīgi rūpēties par to, lai tas neparādītos atkal, tāpēc vispirms jānoskaidro pelējuma rašanās cēlonis un tas jālikvidē. Ķīmisko sastāvu izmantošana ir viens no veiksmīgākajiem risinājumiem cīņā ar pelējuma izraisītiem bojājumiem, taču situācijās, kad mājās dzīvo bērni vai dzīvnieki, tas nav vēlams. Tādos gadījumos labāk ķerties klāt nekaitīgām tautas metodēm, izmantojot mājās esošus līdzekļus, kas spēj iznīcināt pelējumu tikpat efektīvi kā ķimikālijas.
Pārtikas sodas un ūdens vai galda etiķa maisījums
Pārtikas sodu izšķīdini ūdenī un ar pulverizatora palīdzību izsmidzini uz pelējuma skartās virsmas. Pēc tam, kad šķīdums izžuvis, pelējumu noņem, izmantojot sūkli vai birstīti. Efektīvākam rezultātam sēnītes skarto sienu vai griestus papildus vari apstrādāt ar citronskābi.
Galda etiķa un sodas maisījums vairāk piemērots kaitēkļu iznīcināšanai uz horizontālām virsmām. Uz bojātās zonas uzber sodu un pa virsu uzmanīgi uzlej galda etiķi. Šiem diviem elementiem savienojoties, notiks ķīmiska reakcija, kuras rezultātā pelējums tiks likvidēts. Pēc tam virsmu attīri ar sūkļa raupjo pusi vai rupju audumu.
Medicīniskais spirts
Medicīniskā spirta vietā vari izmantot arī amonjaku. Efektivitātes pastiprināšanai spirtam pievieno nedaudz glicerīna. Iegūto maisījumu izsmidzini vai uzklāj ar sūklīša palīdzību uz bojātās virsmas. Ņem vērā, ka šķīdumam kārtīgi jāuzsūcas, lai tā aktīvā viela pilnībā iznīcinātu dziļi apdares materiālā esošās neredzamās sēnītes sporas. Aptuveni pēc stundas sienu vai griestu virsmu noslauki ar sausu lupatu vai sūkli un nomazgā pelējuma atliekas ar tīru ūdeni.
Vara vitriola šķīdums
Vara vitriolu vari iegādāties jebkurā saimniecības vai dārza preču veikalā. Izšķīdini līdzekli proporcijās 100 grami šķīduma uz 10 litriem ūdens. Uzklāj to uz iepriekš kārtīgi attīrītas virsmas un kārtīgi notīri ar birstīti vai sūkli. Diemžēl šai metodei ir arī viens trūkums – pēc šķīduma iedarbības uz virsmas paliek zilgans pleķis, no kura ir grūti atbrīvoties, taču pelējumu tas iznīcina ļoti efektīvi.
Ūdeņraža pārskābe
Izmanto 3% šķīdumu. Uzklāj to uz bojātās virsmas un aptuveni pēc 10 minūtēm noņem pelējumu ar birsti vai tīru lupatu. Pirms tam ieteicams to izmēģināt kādā mazāk uzkrītošā vietā, jo ūdeņraža peroksīds spēj sabojāt krāsas intensitāti. Ja tā notiek, tad samazini koncentrāciju, sajaucot to ar ūdeni.
Tējas koka eļļa
Tējas koka eļļa ir piemērota situācijās, kad sēnītes radītie bojājumi ir nelieli. Eļļu samaisi ar sāli un izšķīdini ūdenī, pirms tam kārtīgi sagatavojot apstrādājamo virsmu. Iegūto šķīdumu nav nepieciešams nomazgāt. Šis līdzeklis ne tikai iznīcinās pelējumu, bet arī kalpos kā barjera atkārtotai sēnītes mikrobu attīstībai.
Balinātāji un citi līdzekļi, kuru sastāvā ir nātrija hipohlorīts
Ja iepriekš minētās metodes tevi neapmierina, var izmantot, piemēram, hloru vai balinātājus, kurus izmanto tualetes poda vai izlietnes tīrīšanai. Piepildi spaini vai kādu citu trauku ar ūdeni, pievieno hloru un uzklāj, kur tas nepieciešams. Izmantojot šo dezinfekcijas metodi, ieteicams lietot aizsargmasku, lai izvairītos no ķīmiskiem hlora izdalīto tvaiku apdegumiem.
Ziepjūdens
Pelējuma attīstības sākuma etapā vari mēģināt to likvidēt arī ar parasta ziepjūdens palīdzību. Ziepes jāpievieno tādā daudzumā, lai maisījums iegūtu nedaudz biezu konsistenci. Ņem vērā, ka ziepjūdens pilnībā neiznīcinās sēnīti, bet palīdzēs novērst tikai tās radītos ārējos defektus. Tāpēc pēc kāda laika pelējums var parādīties atkārtoti.