7 svarīgi kritēriji, izvēloties tvaika nosūcēju
Mūsdienās tvaika nosūcēju var uzskatīt par neatņemamu virtuves sastāvdaļu, jo, pateicoties šai iekārtai, telpu var ātri atbrīvot no nepatīkamiem aromātiem un iztvaikojumiem, kas rodas ēdiena pagatavošanas laikā un ir kaitīgi cilvēka veselībai, turklāt izplatās pa visu mājokli, uzsūcoties mēbelēs un sienās. Tāpat ar tvaika nosūcēja palīdzību tiek nodrošināta telpas aizsardzība no garaiņiem un tauku daļiņām, kas gatavojot nosēžas uz virtuves sienām un virsmām, rezultātā bojājot telpas izskatu.
Izvēloties tvaika nosūcēju, ir svarīgi ņemt vērā dažus kritērijus, no kuriem lielā mērā būs atkarīga iekārtas efektivitāte.
Platums
Jāizvēlas tāds tvaika nosūcējs, kas ir nedaudz lielāks par plīts virsmu. Vēl ir pieļaujams, ka tvaika nosūcēja un plīts virsmas izmēri sakrīt, taču nekādā gadījumā nevajadzētu iegādāties iekārtu ar šaurāku darba virsmu. Piemēram, plītij, kuras virsmas platums ir 60 centimetri, optimālākā izvēle ir 90 centimetrus plats tvaika nosūcējs. Ja iegādāsies nepiemērota izmēra tvaika nosūcēju, daļa tvaiku izplatīsies citās mājokļa telpās.
Kontrole
Arī kontroles veids ir svarīga nianse, kam jāpievērš uzmanība, izvēloties tvaika nosūcēju. Pārslēgt ierīces režīmus iespējams ar sensoru (skārienjutīgo) vadību, slaidera (bīdāmas vadības pogas) vai pogu palīdzību. Pareizāk izvēlēties tādu virtuves iekārtu, kas būtu maksimāli ērta lietošanā, tāpēc tā ir katra cilvēka individuāla izvēle. Tvaika nosūcēji ir pieejami ļoti plašā izvēlē, tādējādi katrs spēs atrast sev vispiemērotāko virtuves ierīci.
Filtri
Tvaika nosūcējam periodiski ir nepieciešama tīrīšana un filtru maiņa. No tā ir atkarīgs ierīces kalpošanas laiks. Atkarībā no modeļa filtra maiņas biežums variējas. Rupjās attīrīšanas filtri ir kvalitatīvāki, tos nepieciešams tīrīt vienu līdz divas reizes mēnesī, bet smalkās attīrīšanas filtriem jāseko līdz regulāri – tos nepieciešams periodiski mainīt.
Iespējamie darba režīmi
Ir pieejami divu veidu tvaika nosūcēji – ar gaisa novadīšanas un recirkulācijas režīmu. Gaisa novadīšanas režīmā uzsūktais gaiss tiek novadīts ventilācijas šahtā, kā arī šāda tipa tvaika nosūcējs nepilda gaisa attīrīšanas funkciju. Tvaika nosūcējs ar recirkulācijas režīmu savāc virtuvē esošo gaisu, attīra to un atgriež atpakaļ telpā. Notiek gaisa maiņa, netīrām daļiņām nosēžoties uz ierīces filtriem. Dārgākos modeļos ir apvienoti abi režīmi.
Jauda
Ļoti svarīgi pievērst uzmanību ierīces veiktspējai. Jo lielāka tās jauda, jo augstāka arī veiktspēja. Lai saprastu, cik jaudīga ierīce ir nepieciešama konkrētai virtuvei, telpas apjoms ir jāreizina ar 10.
Trokšņa līmenis
Pārāk trokšņaina tvaika nosūcēja darbība var izraisīt tikai negatīvas emocijas, tāpēc ir vērts pievērst uzmanību ierīces ražošanas kvalitātei. Lētākie varianti būs visskaļākie, savukārt dārgākie atkarībā no jaudas strādā salīdzinoši klusāk. Jo zemāka ir ierīces jauda, jo klusāka būs ierīces darbība. Optimālākie modeļi ir tie, kuru radītais troksnis darba režīmā nepārsniedz 45 decibelus. Jebkurā gadījumā pirms tvaika nosūcēja iegādes, to, ja iespējams, būtu svarīgi veikalā uz vietas pārbaudīt.
Tvaika nosūcēja tips
Tradicionālais tvaika nosūcējs tiek montēts pie sienas virs plīts. Tas ir populārākais un uzstādīšanas ziņā vienkāršākais tvaika nosūcēju veids, kas ir lieliski piemērots nelielām virtuvēm. Taču jārēķinās, ka šādi modeļi ir skaļāki un tos nepieciešams regulāri kopt.
Iebūvējamie tvaika nosūcēji tiek uzstādīti skapja iekšienē un no ārpuses ir redzama tikai ierīces darba virsma. Bieži vien iebūvējamiem modeļiem ir arī izvelkams panelis, kas momentāni palielina gaisa uzsūkšanas laukumu. To veiktspēja ir augstāka nekā tradicionālajiem modeļiem un arī atšķirība cenā nav būtiska.
Kupolveida jeb kamīna tipa tvaika nosūcēji ir daudz lielāki un līdz ar to arī efektīvāki. Tie tiek stiprināti virs plīts virsmas pie sienas, taču nereti tiek izmantoti arī virs salas tipa darba virsmām. Pateicoties dizaina daudzveidībai un ierīces izgatavošanā izmantojamo materiālu dažādībai, kupolveida tvaika nosūcēji reizēm mēdz kalpot arī kā savdabīgs virtuves interjera akcents. Tie var būt no metāla, ar stikla paneļiem vai pat koka elementiem.