7 padomi, kā efektīvi uzkopt mājokli pirms svētkiem
Tuvojoties Ziemassvētkiem, steidzam pagūt izdarīt iesāktos, bet nepabeigtos darbus, rūpējamies par dāvanām un svētku maltīti. Kamēr pirms svētkiem veicamo aktivitāšu saraksts ir garš, der atcerēties, ka savlaicīga mājokļa uzkopšanas darbu izdarīšana var izrādīties ļoti būtiska. Tā palīdzēs izvairīties no nevajadzīga stresa un ļaus efektīvāk organizēt arī turpmāk veicamos darbus tā, lai brīvdienās, pavadot laiku ar sev tuvajiem cilvēkiem, nevajadzētu raizēties par liekiem sadzīviska rakstura jautājumiem.
1. Izveido plānu
Pirms uzsāc pirmssvētku lielo mājas tīrīšanu, ir svarīgi izveidot plānu. Apdomā, kurās istabās tīrīšanas darbiem ir jāpievērš lielākā uzmanība? Cik daudz laika tu vari veltīt katras telpas uzkopšanai? Kas no telpā esošajām lietām vai mēbelēm var palikt, bet no kā vajadzētu atbrīvoties? Atbildes uz šiem un līdzīgiem jautājumiem palīdzēs tev noteikt prioritāri veicamos uzdevumus un saglabāt koncentrēšanos tīrīšanas procesā. Domā par iespējamām problēmām pirms saskaries ar tām! Ja esi iecerējis(-usi) plašu telpu tīrīšanu un tajās atrodas daudz nevajadzīgu lietu, iespējams, ir vērts noīrēt pietiekami lielu atkritumu konteineru. Tas var palīdzēt ietaupīt daudz laika un pūļu, atbrīvojoties no nelietotiem vai bojātiem piederumiem un mantām.
2. Domā zaļi
Kamēr veic mājas tīrīšanu, padomā par visu izmesto lietu ietekmi uz vidi. Šķiro atkritumus tādos, kas ir/nav pārstrādājami, kurus iespējams ziedot vai kuri ir tā saucamie zaļie atkritumi. Apsver to, kā tu vari otrreizēji izmantot tos piederumus vai mantas, kas mājā vairāk nav vajadzīgi. Domā radoši! Varbūt veca zābaku pāra pārkrāsošana var ļaut papildināt interjeru vai eksterjeru ar krāsainiem puķu podiem? Lai uzkopšanas darbi būtu videi maksimāli draudzīgi, iespējams, tu vari izmantot arī videi saudzīgus uzkopšanas līdzekļus. Padomā, varbūt vēlamo rezultātu var sasniegt, piemēram, ar dzeramo sodu un etiķi, tā vietā lai speciāli iegādātos un lietotu toksiskas vielas, kas, turklāt, ir arī dārgas.
3. Ziedo labdarībai
Kamēr atbrīvojies no nevajadzīgajām lietām mājās, padomā, kā tavas vecās neizmantotās lietas varētu pozitīvā veidā ietekmēt kāda cita cilvēka dzīvi Ziemassvētku laikā. Labdarības organizācijas bieži vien meklē jaunus veidus, kā palīdzēt cilvēkiem, kuriem nav tik ļoti paveicies kā citiem. Ja tavā mājā ir rotaļlietas, mēbeles, grāmatas, virtuves piederumi vai drēbes labā stāvoklī, kas netiek izmantotas, apsver iespēju ziedot tās labdarībai.
4. Iesaisti palīgspēkus
Kopīgas mājas tīrīšanas aktivitātes var būt lielisks veids, kā vienot ģimeni. Pārliecinies, ka katrs ģimenes loceklis, kurš iesaistīts šajā aktivitātē, sevišķi bērni par iesaistīšanos saņem kādu balvu. Tā var būt kabatas nauda vai picu vakars. Kārtības ieviešanu padari interesantu un lietderīgu, mācot bērniem, kā strādāt grupā, attīsti viņu tīrīšanas iemaņas un palīdzi veidot izpratni par to, kā iespējams efektīvi organizēt mājsaimniecībā veicamos darbus.
5. Izvairies no nevajadzīga jucekļa un organizē lietas
Visas mantas, kuras vairs netiks izmantotas un kuras aizņem daudz vietas, ir svarīgi izvākt no telpām tīrīšanas darbu sākumā. Tas atvieglos pārējo uzdevumu veikšanu, jo atbrīvos piekļuvi citām telpā esošajām lietām. Ja nepieciešams veikt lielu vai smagu interjera objektu pārvietošanu, apdomā, kāds būtu ērtākais un efektīvākais veids, kā paveikt uzdevumu un sasniegt vēlamo rezultātu. Sakārto virsmas, uz kurām atrodas pārāk daudz lietu! Nokrauta trauku plaukta, pārpildīta drēbju skapja, nekārtīga vannas istabas skapīša, grāmatplaukta vai citu mēbeļu virsmu organizēšana var palīdzēt gūt lielāku gandarījumu par iegūto pirmssvētku tīrīšanas rezultātu.
6. Atbrīvo vietu jaunām lietām
Ziemassvētki ir piemērots laiks, lai piešķirtu lietām un priekšmetiem jaunu nozīmi, ziedotu mantas, kas atrodas mājā, bet netiek izmantotas, un atbrīvotu vietu jaunām dāvanām, kuras tiks saņemtas. Ja mājā ir tādas rotaļlietas, ar kurām bērni vairāk nespēlējas, ziedo tās labdarībai. Labs veids, kā saglabāt mājās kārtību un izvairīties no lieka jucekļa, ir šāds: katras jaunas dāvanas vietā atbrīvoties no divām citām mantām.
7. Neaizmirsti par mājas ārējo izskatu
Kad iekštelpās esi beidzis darboties, neaizmirsti palūkoties, ko vari darīt āra teritorijās. Ja dzīvo privātmājā, apskati, vai nokaltušie augu stublāji un ziedi ir noņemti, vai zāliens ir sakopts, vai jaunās sēklas ir iesētas, lai varētu sadīgt, iestājoties siltākiem mēnešiem. Līdzīgi varētu būt vērtīgi pārbaudīt āra mēbeles un, ja nepieciešams, novietot tās drošās vietās, kur tās nevarētu tikt bojātas laikapstākļu ietekmes rezultātā.