7 veidi, kā ietaupīt elektrību
Vēloties ietaupīt, iespējams, daudziem pirmā doma ir samazināt elektroenerģijas patēriņu. Mūsdienās dzīvokļos ir uzstādīts ne mazums elektrisku sadzīves iekārtu – mikroviļņu krāsnis, tējkannas, gludekļi, televizori, putekļsūcēji, veļas mašīnas un citas ierīces. Tās radītas, lai atvieglotu cilvēkiem ikdienu, taču par šiem labumiem, kā zināms, jāmaksā – patērējot elektroenerģiju, kas brīžiem diezgan būtiski var ietekmēt ģimenes budžetu. Ir dažādi padomi, kā samazināt elektrības rēķinus, taču, lai šie ieteikumi strādātu, tos nepieciešams ievērot regulāri.
1. Ekonomiskās spuldzes
Viens no veidiem, kā samazināt elektrības patēriņu, ir parasto kvēlspuldžu vai halogēnspuldžu nomaiņa uz ekonomiskajām jeb LED spuldzēm. Kaut arī tās ir krietni dārgākas, taču ilgtermiņā LED spuldzes ļauj būtiski ietaupīt naudas līdzekļus, turklāt tām ir arī ilgāks kalpošanas laiks. Tā kā ekonomiskās spuldzes gandrīz nesakarst, tās nerada nevajadzīgu siltumu, un elektroenerģija tiek tērēta tikai uz telpas apgaismošanu. Vidējais šādu spuldžu kalpošanas laiks ir 50 000 stundu, kas ir aptuveni par 20 reizēm vairāk nekā parastajām spuldzēm.
2. Noslauki putekļus no spuldzēm
Domājot par to, kā ietaupīt elektrību, reti kurš atceras par nepieciešamību noslaucīt putekļus no spuldzēm. Daudzi labprātāk izvēlas nomainīt spožumu zaudējušās, noputējušās spuldzes pret jaunākām un jaudīgākām. Taču vajadzētu ņemt vērā – ar putekļu kārtu pārklājušās spuldzes patērē daudz vairāk enerģijas, lai apgaismotu telpu nekā tīras un koptas spuldzes. Tāpat ir svarīgi periodiski no putekļiem attīrīt arī pašas lampas.
3. Viedie skaitītāji
Vēl viens efektīvs veids, kā ietaupīt, ir pāreja uz viedajiem skaitītājiem. To galvenā priekšrocība – elektroenerģija tiek uzskaitīta pēc diviem atsevišķiem tarifiem. Laikā no pulksten 23:00 līdz 7:00 no rīta elektroenerģija izmaksās divas reizes lētāk, nekā pārējā dienas laikā, kas ir ļoti izdevīgi, ja pa dienu strādā, bet mājās pārrodies tikai vakarā. Latvijā pilnīga elektroenerģijas skaitītāju nomaiņa uz viedajiem ir plānota līdz 2023. gadam.
4. Rozetes ar taimeri
Šādas rozetes (elektroniskas vai mehāniskas) ir aprīkotas ar speciālu taimeri, kas automātiski ieslēdz vai izslēdz ierīces. Tas ir ļoti ērti, jo ļauj ieprogrammēt, piemēram, veļasmašīnas, multivārāmā, katla, ūdens boilera vai akvārija apgaismojuma, apsildes ieslēgšanu / izslēgšanu. Tāpat rozetes ar taimeri var kalpot kā papildu aizsardzība tavam mājoklim, jo var noteiktā laikā ieslēgt gaismu vai mūziku, radot sajūtu, ka esi mājās, un aizbaidot negaidīto "viesi".
5. Izejot no telpas, izslēdz gaismu
Šis ir vienkāršākais veids, kā var ietaupīt elektrību. Ja atmiņa mēdz pievilt, var, piemēram, redzamā vietā pie durvīm pielīmēt piezīmju lapiņu ar atgādinājumu, ka jāizslēdz gaisma.
Otrs variants – gaismas kustības sensoru ierīkošana. Tie kontrolē automātisku apgaismojuma ieslēgšanu un izslēgšanu. Sensori fiksē kustības vai cilvēka klātbūtni telpā, pateicoties iebūvētam fotoelementam, kas reaģē uz infrasarkano starojumu. Tādējādi gaisma automātiski ieslēdzas vai izslēdzas, kad cilvēks ienāk telpā vai iziet no tās.
6. Iegādājies "A" klases elektroierīces
Mūsdienu ekonomiskā sadzīves tehnika patērē daudz mazāk enerģijas – iespējams ieekonomēt līdz pat 50%. Ir pieejamas arī "A+" un "A++" klases elektroierīces, kuru ekonomiskās īpašības ir vēl augstākas. Kaut arī šāda sadzīves tehnika izmaksā dārgāk, tomēr ilgtermiņā tā atmaksājas, ievērojami samazinot elektrības rēķinus.
7. Rūpīgi izlasi sadzīves tehnikas lietošanas instrukciju
Ja novietosi ledusskapi blakus plītij vai apkures sistēmai, elektroenerģijas patēriņš pieaugs vairākas reizes, jo, lai uzturētu nepieciešamo temperatūru, ierīcei vajadzēs strādāt ar lielāku jaudu. Tas pats notiks, ja ledusskapī ievietosi karstu ēdienu. Papildus neaizmirsti periodiski atkausēt ledusskapi, jo biezas ledus kārtas dēļ aukstuma kamerā elektrības patēriņš pieaug aptuveni par 15–20%.
Komentāri
-
labi pat ļoti