7 veidi, kā sagatavot savu mājokli ziemai
Ziemas laikā ikviens vēlas, lai viņa māja ir kā cietoksnis un tajā neieplūst aukstais gaiss.
Līdz ar temperatūras pazemināšanos un gatavošanos apkures sezonai, ir svarīgi pareizi sagatavot savu mājokli, lai aukstos mēnešus pavadītu siltā un drošā vidē.
1. Siltini savu mājokli
Ir pašsaprotami aukstā laikā uzvilkt džemperi – kāpēc gan nepiešķirt papildus siltuma slāni arī savai mājai? Sienu, bēniņu un pagraba izolācija palīdzēs saglabāt mājokli siltumā ziemas laikā un pasargās no karstuma vasarā – turklāt samazinās enerģijas patēriņa izmaksas.
Mājokļa siltināšanā izmanto tādus materiālus kā stikla vate, celuloze, putuplasts un izolācijas putas. Pievērs īpašu uzmanību bēniņu siltināšanai – visbiežāk tiem būs nepieciešama aptuveni 30 – 40 cm bieza izolācijas kārta.
2. Izolē logus
Siltais gaiss izkļūs no jebkurām spraugām un var likt tavai apkures sistēmai strādāt pastiprinātā režīmā, tā paaugstinot apkures izmaksas. Nepieļauj šādu scenāriju, izolējot logus. To var izdarīt, veicot divus soļus.
Pirmkārt, aizpildi plaisas ar blīvēšanas līdzekli. Otrkārt, aplīmē logus ar ūdens noturīgu divpusējo līmlenti, un pieliec klāt plānu plastmasas plēvi (atrodama jebkurā celtniecības veikalā). Kad ārā atkal paliks siltāks, vienkārši noplēs plēvi un baudi saules starus.
Papildus siltuma nodrošināšanai pieliec biezākus aizkarus.
3. Iztīri notekcaurules
Aizsērējušas notekcaurules kavē lietus un kūstoša sniega drenāžu, kas var radīt noplūdes un citus kaitējumus gan pašai mājai, gan tās apkārtnei. Tiklīdz no kokiem būs nokritušas pēdējās lapas, ņem trepes, atkritumu maisu, gumijas cimdus un ķeries pie darba. Noņem no caurulēm visu, ko vien redzi: zariņus, lapas, dubļus. Kad būsi atbrīvojis notekcaurules no jebkādiem šķēršļiem, pārbaudi, vai visa cauruļu sistēma ir droša, izlaižot caur to ūdeni.
4. Nodrošini cauruļu aizsardzību pret salu
Vajadzīgas tikai dažas minūtes, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem ziemas laikā. Pasargā caurules no sasalšanas un pārsprāgšanas, veicot divas darbības: iztukšo un noglabā šļūtenes; izslēdz āra jaucējkrānus.
Izslēdz ūdeni pie slēgvārsta (visiem āra jaucējkrāniem ir noslēgšanas vārsts, kas parasti atrodas iekštelpās) un ieslēdz katru krānu, lai to iztukšotu.
Papildus drošībai aptin caurules ar tām speciāli paredzētiem izolācijas materiāliem. Atceries, ka arī tām caurulēm, kuras atrodas bēniņos un pagrabā, nepieciešama aizsardzība pret sasalšanu.
5. Pārbaudi un notīri mājas jumtu
Uzkāp uz jumta, lai to pārbaudītu un fiksētu bojājumus, kas varētu būt radušies gada laikā, kā arī vaļīgas vai pazudušas jumta skaidas, kas var radīt noplūdes sniega vētru laikā vai sniegam kūstot. Ja nevēlies kāpt uz jumta, vari to arī rūpīgi apskatīt, izmantojot binokli.
Ja jumtam ir plakana virsma, notīri no tā nokritušās lapas un skujas, jo tās uzglabā mitrumu, kas var kaitēt jumta segumam.
6. Pārbaudi, vai apkures sistēma ir darba kārtībā
Negaidi līdz pirmajai aukstajai dienai, lai attaptos, ka tava apkures sistēma nedarbojas. Vislabāk sistēmas pārbaudi uztici profesionāļiem, kuri arī varēs nomainīt filtrus.
Atceries par ūdens sildītāja iztukšošanu. Tas ir jāveic reizi gadā.
Ja tavai mājai ir skurstenis, iztīri to. Uzkrājušies sodrēji var radīt ugunsgrēka draudus un citus bojājumus. Pārbaudi aizbīdņus – ja tie ir deformēti, siltais gaiss varēs izkļūt caur skursteni.
7. Sagatavo nepieciešamos rīkus
Sniegs un sals pienāks ātrāk nekā tu domā. Tu noteikti nevēlēsies doties uz veikalu pēc sniega tīrīšanas rīkiem un sāls pirmās sniega vētras laikā. Sagatavojot sniega tīrīšanas rīkus laicīgi, tu būsi mierīgs un gatavs pirmajam sniegam, kā arī tev nebūs jāskrien pēc pēdējās sniega lāpstas, kuru visi vēlēsies iegādāties pēdējā brīdī.