Sadzīves tehnika, piemēram,
ledusskapis, ir kā neatņemama sastāvdaļa ikdienas dzīvē, kas ļauj ekonomēt uz veikala apmeklējuma rēķina. Nav noslēpums, ka bieža veikalu apmeklēšana rada papildu izdevumus, it sevišķi, ja to dara nepaēdis cilvēks – tātad vairāk pirkumu. Tad nu beidzot ir atrasts risinājums, kā iepirkties retāk un ekonomiskāk, tieši tādēļ ir svarīgi izmantot maksimāli visu ledusskapja veiktspēju, izmantojot tās funkcijas pareizi.
Šeit ir apkopotas 7 visbiežāk pieļautās kļūdas, lietojot ledusskapi, un to risinājumi
1. Nepareiza temperatūras izvēle
Optimālākā temperatūra ledusskapim ir 4 grādi pēc Celsija vai nedaudz zemāka. Augstākas temperatūras izvēle var būt pat bīstama, jo var sākt augt baktērijas, kas savukārt ne tikai radītu veselības problēmas, bet arī sabojātu pašu pārtiku.
Pārāk zemas temperatūras izvēle, zem 1.5° C, radītu risku, ka pārtika vienkarši sasals vai zaudēs savu izskatu, smaržu un garšu.
Saldētavas optimālā temperatūra savukārt ir -18° C.
• Risinājums
Uzstādīt pareizu temperatūru jau sākotnēji, un, ja ledusskapī nav iestrādāta ierīce, kas uzrāda iekšā esošo temperatūru, tad nepieciešams iegādāties speciālu termometru, kuru var ievietot iekšpusē.
2. Nepiemērotas pārtikas uzglabāšana
Ir pārtika, kas nav piemērota uzglabāšanai aukstumā, bet gan istabas temperatūrā, piemēram, svaigi kartupeļi, ja tos ievieto ledusskapī tie var "apsalt", kas sabojā kartupeļa garšu un izskatu, padarot to saldenu un ūdeņainu. Daži augļi, kā, piemēram, melone, banāni, mango u.c., arī nav paredzēti uzglabāšanai ledusskapī, tie var sākt sadalīties, t.i., pūt.
3. Nepareiza plauktu izvēle
Visticamāk, ikvienam šķitīs, ka piena produktiem ledusskapī ir paredzēti plaukti tās durvīs – ērti, viegli pieejami, daudz vietas. Bet ir noderīgi zināt, ka tieši tā ir vissiltākā vieta, jo atrodas vistālāk no ventilatora, kas palīdz cirkulēt aukstajam gaisam, kurš atrodas ledusskapja aizmugurējā daļā, augšpusē. Loģiski, ka produkti, kuri ir novietoti durvju nodalījumos, ātrāk sabojāsies, tādēļ nepavisam nevajadzētu turēt piena produktus šajos nodalījumos, pareizāk būtu tos novietot iekšpusē, augšējā plauktā.
Durvju nodalījumos var pavisam droši novietot uzglabāšanai tādus partikas produktus kā mērces, dzērienus, konservētus produktus u.c.
4. Nepareiza pārpalikušo produktu uzglabāšana
Neapstrīdami, viens no ērtākajiem un ekonomiskākajiem veidiem, kā gatavot, ir pagatavot ēdienu vairākām ēdienreizēm, tātad to nāksies uzglabāt kaut kur, lai tas nesabojātos un saglabātu savu garšu. Lai nenotiktu nepatīkamākais un lai nenāktos piedzīvot vilšanās sajūtu nākamajā ēdienreizē, šāds ēdiens ir jāuzglabā pat ļoti rūpīgi, atdalot katru ēdienu atsevišķi, piemēram, vārīti kartupeļi vienā slēgtā traukā, kotletes – citā slēgtā traukā utt. Un jāatceras, ka pirms ievietošanas ledusskapī ēdienam ir jāļauj atdzist istabas temperatūrā.
5. Netiek pārbaudīts ledusskapja durvju tehniskais stāvoklis
Šis ir ļoti svarīgs solis – pārbaudīt, vai ledusskapim durvis veras cieši ciet, pretējā gadījumā tas zaudēs savu veiktspēju, iekšpusē sasils un ēdiens sabojāsies. Lieks stress, lieki izdevumi, katrā ziņā nekas patīkams.
Labs veids, kā pārbaudīt, vai durvis ir pietiekami cieši aizvērtas, ir, aizverot durvis, ievērt tajās papīra strēmeli un tad meģināt to izvilkt – ja to var izvilkt ārā pavisam viegli, tad ir pienācis laiks atjaunot nolietojušās detaļas, un ledusskapis būs gluži kā jauns atkal.
6. Gaļa tiek uzglabāta nepareizā plauktā
Nepatīkamākā sajūta ir tad, kad kāds produkts neviļus sabojā gandrīz vai visus pārējos produktus. Un tur nevajag iespringt par to, kā no tā izvairīties, viss ir pat ļoti elementāri – nelikt svaigu, neapstrādātu mājputnu, zivs, cūkas vai liellopa u.c. gaļu augšējā plauktā, jo no tās var izdalīties šķidrums, kas, tekot lejā, sabojās visu, kas atrodas pa ceļam.
7. Netiek pietiekami un rūpīgi uzkopts
Lai kā to negribētos, ledusskapī paliek atliekas no produktiem, kuri tur tiek uzglabāti, tātad, ilgstoši neuzkopjot, rodas baktērijas un pelējumi, protams, papildinot šo "buķeti" ar nepatīkamu smaku. Lai no tā izvairītos, ir jāveic uzkopšana vismaz reizi 3 mēnešos, kas sevī ietver gan plauktu, gan iekšējo sienu, gan atvilktņu utt. mazgāšanu. Ja gadās, ka kāda produkta šķidrums notek uz plaukta, tad nepieciešams uzreiz sakopt, nekādā gadījumā nevajadzētu to tur atstāt uz ilgāku laiku.
Ledusskapis ir nenovērtējama sadzīves tehnika, ja bez kādas sadzīves tehnikas var iztikt, tad bez ledusskapja – nu nepavisam. Ikdienas raizes par pārtikas ātru bojāšanos var tikt aizmirstas, pateicoties šim "brīnumam", ja vien atceramies izvairīties no kļūdām lietošanas procesā.
Papildus bonuss – beidzot pārtiku var iegādāties reizi nedēļā, nevis izsmelt spēkus nogurdinošā procesā ik dienas.
Neaizmirsīsim to lietot pareizi, kā arī pietiekami bieži un rūpīgi uzkopt!