Rosina atļaut būvdarbos izmantot stiegrojuma tēraudu, kas ir ieguvis atbilstības novērtējumu Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstu standartam
Rīga, 13.nov., LETA. Paredzēts atļaut būvdarbos izmantot stiegrojuma tēraudu, kas ir ieguvis atbilstības novērtējumu Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstu standartam un atbilst izvirzītajām minimālajām prasībām.
Ministru kabineta komiteja šodien nolēma šādus Ekonomikas ministrijas sagatavotos grozījumus "Būvizstrādājumu tirgus uzraudzības kārtībā" virzīt apstiprināšanai valdībā.
Ministru kabineta noteikumi "Būvizstrādājumu tirgus uzraudzības kārtība" nosaka, ka uz stiegrojuma tēraudu ir attiecināms Latvijas valsts standarts LVS 191-1:2012 "Tērauds betona stiegrošanai. 1.daļa: Metināmi un nemetināmi taisni stieņi, rituļi un attīta rituļa izstrādājumi. Tehniskie noteikumi un atbilstības novērtēšana" (Standarts LVS 191-1).
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), realizējot būvizstrādājumu tirgus uzraudzību būvlaukumos, novēroja, ka Latvijas tirgū piedāvātais stiegrojuma tērauds, ko ražo citu valstu ražotāji, tiek ražots pēc attiecīgo valstu standartiem. Standarts LVS 191-1 paredz, ka gadījumā, ja stiegrojuma tērauds nav ražots pēc LVS 191-1, tad, lai piegādātājs varētu apliecināt stiegrojuma tērauda atbilstību standarta LVS 191-1 prasībām, piegādātājam jātestē katra partija, kas rada papildus finansiālu slogu.
Kā pierādīja PTAC 2015.gadā veiktie stiegrojuma tērauda testēšanas rezultāti, Latvijas tirgū pieejamais stiegrojuma tērauds atbilst LVS 191-1 prasībām, neskatoties uz to, ka netiek ražots pēc LVS 191-1. Turklāt arī citu valstu ražotāji stiegrojuma tēraudam pievienotajos dokumentos norāda tās pašas īpašības, ko prasa deklarēt standarts LVS 191-1.
Eiropas Savienībā nav noteiktas vienotas prasības stiegrojuma tēraudam, katrai dalībvalstij ir tiesības nacionālajā līmenī noteikt regulējumu attiecībā uz stiegrojuma tērauda kvalitātes prasībām un izmantošanu būvniecības procesā, tostarp izstrādājot nacionālo standartu un nosakot tā obligāto piemērošanu. Vienlaicīgi valsts var noteikt arī cita veida prasības vai vispār atturēties no prasību definēšanas.
Pašreiz Latvijā ir izveidojusies situācija, ka vienīgi "KVV Liepājas metalurgs" ir izgājis atbilstības pārbaudes procesu un saņēmis savas produkcijas atbilstības sertifikātu. Pēc "KVV Liepājas metalurga" darbības apturēšanas tirgū nav pieejams stiegrojuma tērauds, kura atbilstība Latvijas standartam būtu novērtēta. Būvuzņēmēji, lai gan iegādājas būvizstrādājumus, kas atbilst Norvēģijas, Vācijas, Zviedrijas, Somijas standartiem, un nodrošina tādas pašas kvalitātes un drošības prasības, ir spiesti veikt katras stiegrojuma tērauda partijas atbilstības standartam LVS 191-1 novērtējumu.
Eiropas Savienības dalībvalstīs darbojošies standarti satur līdzvērtīgas prasības attiecībā uz stiegrojuma tērauda kvalitāti un īpašībām, līdz ar to, prasība katru stiegrojuma tērauda kravu novērtēt atbilstoši Latvijas standarta prasībām nav lietderīga un rada birokrātisku slogu, kas kavē būvniecības procesu un rada zaudējumus, norāda Ekonomikas ministrija.
Ekonomikas ministrijas izveidotā darba grupa, kurā piedalījās nozares eksperti, tostarp būvmateriālu ražotāji, izplatītāji, konstrukciju projektētāji, būvdarbu veicēji, PTAC pārstāvji, pārbaudot Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstu regulējumu un novērtējot prasības stiegrojuma tēraudam, nāca pie secinājuma, ka nav pamata uzskatīt, ka stiegrojuma tērauda produkcija, kas tiek saražota atbilstoši Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstu standartiem būtu sliktākas kvalitātes un nenodrošinātu drošības un ilgtspējas prasības.
Tādēļ ir paredzēts atļaut būvdarbos izmantot stiegrojuma tēraudu, kurš ir ieguvis atbilstības novērtējumu Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstu standartam un atbilst izvirzītajām minimālajām prasībām. Atbilstība noteiktajām prasībām tiks vērtēta, pārbaudot stiegrojuma tērauda ražotāja izsniegtos dokumentus.
Ekonomikas ministrija norāda, ka šis ir pagaidu risinājums. Tiklīdz "KVV Liepājas metalurgs" atsāks stiegrojuma tērauda ražošanu tādā apjomā, kas nodrošinās Latvijas būvniecības industrijas vajadzības, standarts LVS 191-1 tiks atjaunots piemērojamo standartu sarakstā.