8 padomi veselīgam mikroklimatam mājoklī
Pelēcīgā, drūmā un aukstā ziema ir būtisks iemesls aizdomāties par pareiza mikroklimata radīšanu savā mājoklī, ņemot vērā, ka gada aukstajos mēnešos mājās uzturamies biežāk nekā siltajā sezonā. Apkures ierīču dēļ gaiss telpās kļūst īpaši sauss, radot diskomfortu un atstājot negatīvu ietekmi uz pašsajūtu un garastāvokli. Tāpēc ņem vērā šos deviņus padomus, kas palīdzēs iekštelpu klimatu padarīt veselīgāku un līdz ar to arī uzlabot dzīves kvalitāti mājokļa telpās.
Regulāri izvēdini telpas
Tīrs un svaigs gaiss ir obligāts nosacījums veselīga mikroklimata radīšanai un uzturēšanai telpās. Atceries par regulāru telpu vēdināšanu, kā arī par mūsdienās tik bagātīgā klāstā piedāvātajām palīgierīcēm, kas ļauj padarīt gaisu telpās tīrāku (kondicionieri ar gaisa filtrācijas sistēmām, jonizatorus ventilācijas vārsti plastikāta logiem, filtri gaisa un vides piesārņojuma aizturēšanai un citas ierīces).
Dod priekšroku dabīgiem materiāliem
Ja tavā mājoklī visapkārt ir zemas kvalitātes sintētiski audumi un mēbeles, telpu apdare ir no videi nedraudzīgiem materiāliem, 100% pareizu mikroklimatu telpās radīt, visticamāk, neizdosies. Tāpēc, ja vēlies padarīt iekštelpu klimatu veselībai maksimāli drošu, izvēlies dabīgus un ekoloģiskus materiālus, piemēram, aizkarus, paklājus, spilvenus no dabīgām šķiedrām – lina, kokvilnas, zīda, vilnas vai ādas; mēbeles no koka, stikla, metāla; savukārt telpu apdarei – papīra, stiklašķiedras vai šķidrās tapetes, krāsas uz ūdens bāzes, dabīgo korķi, kokmateriālu, keramiku, ģipsi un citus materiālus, kuru izgatavošanā izmantotas tikai cilvēkam un dabai draudzīgas izejvielas.
Izrotā māju ar istabas augiem
Zaļie istabas augi ir vienkāršs, nedārgs un dabisks veids, kā uzlabot un saglabāt veselīgu iekštelpu klimatu. Dzīvie augi padara mājokli omulīgāku, uzsūc cilvēku izelpoto ogļskābo gāzi un sintezē skābekli, uzlabojot gaisa kvalitāti. Turklāt ar istabas augiem bagāts interjers ir aktuāla dizaina tendence – augi harmoniski izskatīties jebkurā interjerā.
Sadzīves tehnika – palīgs komfortablam mikroklimatam
Ražotāji piedāvā ne mazums sadzīves "palīgu", kas spēj ievērojami atvieglot pareiza mikroklimata uzturēšanu telpās. Gaisa mitrinātājs uzturēs optimālu mitruma līmeni telpās, jonizators iznīcinās baktērijas, mikrobus un dezinficēs telpas, savukārt kondicionieris rūpēsies par komfortablu gaisa temperatūru, turklāt daudzi modeļi ir aprīkoti arī ar gaisa filtrācijas sistēmām, kas sterilizē gaisu un novērš nepatīkamu aromātu. Savukārt tādas elektroierīces kā roboti-putekļsūcēji palīdzēs regulāri uzturēt mājoklī tīrību pat bez saimnieka iesaistīšanās. Sadzīves iekārtu tirgū ir ļoti bagāts un daudzveidīgs risinājumu klāsts, tāpēc ikviens varēs atrast savām vajadzībām visatbilstošāko variantu.
Uzturi telpas tīras
Bez šaubām, radīt veselīgu mikroklimatu iespējams tikai tīrās telpās. Tāpēc regulāri uzkop mājokli, neaizmirstot arī par grūti aizsniedzamām vietām – skapja augšu, plauktiem, gaismekļiem, dīvāna vai gultas apakšu, aizkaru karnīzēm. Tāpat regulāri nepieciešams tīrīt durvju un mēbeļu rokturus.
Pievērs uzmanību "putekļu savācējiem"
Auduma izstrādājumi, mīkstās rotaļlietas, matrači un spilveni, tos visus sauc vienā vārdā – par putekļu savācējiem. Šādi elementi mājokļa iekārtojumā tik tiešām pastiprināti uzkrāj putekļus, palielinot dažādu elpceļu saslimšanu un alerģiju risku. Taču tas nebūt nenozīmē, ka ir steidzami jāatbrīvojas no aizkariem, paklājiem un dekoratīvajiem spilveniem. Tiem gluži vienkārši ir nepieciešama regulāra un rūpīga kopšana – gan sausā, gan mitrā veidā.
Neaizraujies ar mantu uzglabāšanu atvērtos plauktos
Tiesa, atvērti plaukti, sekcijas, apģērbu un apavu uzglabāšanas sistēmas ir modē. Taču nav vērts pārlieku aizrauties ar šāda veida telpas organizēšanu, jo atbrīvoties no putekļiem tādējādi būs ievērojami grūtāk un laikietilpīgāk.
Apgaismojums
Kāds gan veselīgs mikroklimats bez laba un kvalitatīva apgaismojuma? Ja tavā miteklī neiekļūst pietiekams daudzums dienas gaismas, liec lietā dažādus paņēmienus apgaismojuma uzlabošanai telpās – gaišas, glancētas, stikla un spoguļ virsmas –, kā arī ierīko mājoklī vairāk mākslīgā apgaismojuma avotus ar darba un atpūtas zonām pielāgojamu gaismas intensitāti.