8 soļi, kā ieviest kārtību garāžā
Garāža ir vieta, kura, pirmkārt, paredzēta automašīnas novietošanai, tomēr laika gaitā tajā sakrājas arī daudz kas cits. Instrumenti, dārza piederumi, sadzīves ķīmija, tūrisma aprīkojums un, protams, automašīnas apkopei nepieciešamais – tas viss mēdz atrast vietu garāžā. Tādēļ tev noderēs šie astoņi padomi, kā neapjukt, ieviest un uzturēt kārtību savā garāžā!
1. Saglabāt, atdot, izmest
Pirmais solis kārtības ieviešanā būtībā vienmēr ir vienāds: pārskati visu, kas aizņem garāžas platību, un sašķiro to vajadzīgajās, atdodamajās un izmetamajās mantās.
Bieži vien garāžā tiek nomestas lietas, kuras žēl mest ārā, kaut arī tās ir bojātas vai arī tām sen vairs nav rodams pielietojums. Speciālisti iesaka pajautāt sev, – kad tu pēdējoreiz šo lietu tiešām izmantoji? Ja atbilde ir "nezinu" vai "kaut kad pirms gadiem 10", tad šim objektam vairs nav vietas tavā garāžā. Ja tas joprojām ir labā lietošanas stāvoklī, tu noteikti vari atrast kādu, kam to atdot vai pārdot.
2. Viss vienuviet
Kad garāžā palikušas tikai lietas, kuras tev tiešām ir nepieciešamas, laiks turpināt to šķirošanu. Lai pirms katra darba nebūtu haotiski jāmeklē vajadzīgie rīki vai instrumenti, ieteicams visu sašķirot pēc pielietojuma: mašīnas apkopei nepieciešamais, dārza rīki, celtniecības piederumi, sporta aprīkojums utt.
Tad sadali garāžu vairākās zonās tā, lai katrai lietu kategorijai būtu savs stūrītis (vai maliņa) un viss konkrētajā brīdī nepieciešamais būtu vienuviet. Tas jūtami atvieglos gan tavu ikdienas darbu, gan turpmāko kārtošanu!
3. Katram sīkumam sava vieta
Garāžā nekam nevajadzētu mētāties uz grīdas. Visiem sīkumiem, kam pastāv aizkrišanas vai iejukšanas risks, ir jāatrod savs trauks, kaste, kārba vai burciņa. Arī lielākus priekšmetus der organizēt kastēs, un, ja to saturs nav pārredzams, neaizmirsti pievienot etiķeti ar kastes saturu!
4. Āķi un turētāji
Arī āķi un citi vertikālie turētāji ir ļoti noderīgi, lai uzturētu garāžas grīdu tīru un kārtīgu. Turklāt pret sienu atslieti velosipēdi mēdz būt nestabili, un braucamrīks gāžoties var tikt noskrambāts – problēma, ko atrisina pie sienas stiprināms velosipēda turētājs. Dažādi vadi un auklas arī daudz mazāk pīsies pa kājām, ja tiks pakārti uz āķiem, bet metāla darbarīku izmantošana ir ērtāka, ja tie pārskatāmi izkārtoti pie magnētiskām loksnēm uz sienas.
5. Domā vertikāli
Parasti garāžas platība ir diezgan ierobežota, un, to kārtojot, vēl jāņem vērā, ka garāžā jāatstāj vieta, lai tajā varētu ērti iebraukt ar mašīnu, neriskējot apgāzt kādu mēbeli vai saimniecības tehniku. Tādēļ, iekārtojot garāžu, der domāt vertikāli – kā labāk izmantot sienu platību. Gan pārskatāmības, gan salīdzinoši nelielā vietas patēriņa dēļ plauktu sistēma ir garāžai daudz piemērotāka nekā lietu glabāšana aiz skapju durvīm.
6. Virs galvas
Ja sienas jau ir aizpildītas, bet ne visam ir atrasta vieta, pacel acis uz griestiem. Ļoti iespējams, ka pie tavas garāžas griestiem var ierīkot iekaramos plauktus, kuros glabāt sezonālas vai retāk nepieciešamas lietas kā, piemēram, slēpošanas aprīkojumu. Tikai neaizmirsti pārliecināties par jauno griestu plauktu izturību un stabilitāti!
7. Skapis ķīmiskajām vielām
Katrā garāžā ir atrodamas viegli uzliesmojošas vai vienkārši veselībai kaitīgas ķīmiskas vielas, bez kurām neviena autovadītāja dzīve nav iedomājama – un tad vēl insekticīdi vai iekštelpu krāsas, kas nezin kāpēc arī glabājas garāžā. Lai padarītu garāžu drošāku bērniem (un, būsim godīgi, arī tev), ieteicams iegādāties aizslēdzamu skapi ķīmisko vielu glabāšanai, kā arī uzmanīgi izlasīt etiķetes un pārliecināties, vai tava garāža tiešām ir piemērota vieta sadzīves ķimikāliju glabāšanai.
8. Uzturi kārtību!
Garāžā, tāpat kā jebkur citur, kārtība ilgstoši saglabāsies tikai tad, ja laiku pa laikam pie tās piestrādāsi. Eksperti iesaka garāžu pārkārtot divreiz gadā – pavasarī un rudenī – un ikdienā veikt mazākus uzkopšanas darbiņus pēc vajadzības.
Atceries, jo biežāk atvēlēsi mirklīti kārtošanai, jo mazāk laika tā patērēs!