Saeimas komisijā spriedīs par iespēju panākt vienošanos par īpašumtiesībām uz Svētā Pētera baznīcu
Rīga, 5.sept., LETA. Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija šodien spriedīs par iespēju panākt vienošanos par īpašumtiesībām uz Svētā Pētera baznīcu.
Komisijas sēde notiks plkst.10 Jēkaba ielā 16, 407.telpā un tās darba kārtībā paredzēts spriest par "panākto vienošanos saistībā ar likumprojektu "Rīgas Svētā Pētera baznīcas likums".
Komisijas vadītāja, "Vienotības" frakcijas deputāte Ilze Viņķele (Par), iepriekš paziņojot par gaidāmo mandāta nolikšanu, uzsvēra, ka vēl vēlas novadīt šodien gaidāmo pirmo komisijas sēdi rudens sesijā, kurā cer, ka varēs apstiprināt vēsturisku lēmumu - Latvijas Evaņģēliski luterisko baznīcu (LELB) un Vācu Evaņģēliski luterisko baznīcas Latvijā (VELBL) vienošanos par kopīgām īpašumtiesībām uz Svētā Pētera baznīcu.
Tomēr LELB pārstāvis Kaspars Upītis pēc tam aģentūrai LETA norādīja, ka šāda vienošanās neesot panākta.
Upītis sacīja, ka LELB piedāvājis VELBL iestāties LELB, tādējādi atjaunojot pirmskara situāciju, kad Latvijā bija viena evaņģēliski luteriskā baznīca ar divām nodaļām. Šāda stāvokļa atjaunošana radīju juridisku pamatojumu VELBL pretendēt uz tiesībām izmantot Pētera baznīcu.
Lai VELBL varētu iekļauties LELB sastāvā, būtu nepieciešams sasaukt sinodi - LELB augstāko lēmējinstitūciju, skaidroja Upītis.
Pirms vairākiem mēnešiem šī jautājumu risināšanai bija paredzēts izveidot darba grupu. Iepriekš Saeima nodeva izskatīšanai Izglītības komisijā likumprojektu, ar kuru plānots noteikt Pētera baznīcas juridisko piederību LELB.
Tomēr komisijas sēdē Latvijas Evaņģēliski luterisko baznīcu ārpus Latvijas (LELBAL) pārstāvji prezentēja alternatīvu likumprojektu, kas paredzētu, ka baznīcai būtu četri īpašnieki - LELB, LELBAL, Vācijas Evaņģēliski luteriskā baznīca Latvijā un Rīgas dome. Vācijas Evaņģēliski luteriskā baznīca Latvijā, LELBAL un Rīgas domes pārstāvji komisijas sēdē pauda, ka neatbalsta TM sagatavotajā likumprojektā paredzēto, ka baznīca nonāk LELB īpašumā, norādīja politiķe.
Tāpēc deputāti aicināja visas minētās puses, kā arī Tieslietu ministriju deleģēt pārstāvjus darba grupā, lai tiktu rasts kompromisa risinājums par Pētera baznīcas juridisko piederību.
Patlaban baznīcas ēka un zeme zem tās zemesgrāmatā nav ierakstīta, bet atbilstoši Valsts zemes dienesta kadastra datiem tās tiesiskais valdītājs ir Rīgas pilsētas pašvaldība. Zemes vienība ap Pētera baznīcas ēku ir ierakstīta zemesgrāmatā un pieder Rīgas pilsētas pašvaldībai.