Saeimas komisija aicina EM domāt par labvēlīgiem nosacījumiem energoservisa kompāniju ienākšanai tirgū
Rīga, 11.okt., LETA. Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas deputāti trešdien aicināja Ekonomikas ministriju (EM) padomāt par labvēlīgiem nosacījumiem, kas veicinātu energoservisa kompāniju ienākšanu mājokļu renovācijas tirgū.
EM pārstāvji Saeimas apakškomisijas sēdē atzina, ka ministrijā jau ir bijušas diskusijas par energoservisa kompāniju plašāku iesaisti renovācijas tirgū, taču patlaban šajā virzienā vēl tiekot sperti tikai pirmie soļi.
Deputāti aicināja EM par šo jautājumu ziņot plašāk komisijas sēdē pēc mēneša vai diviem.
Pēc EM paustā, energoservisa kompāniju plašāka iesaiste ēku renovācijā un siltināšanā būtu viens no labākajiem risinājumiem, kā turpināt mājokļu renovāciju pēc 2022.gada, kad būs iztērēti pašlaik šim nolūkam pieejamie 160 miljoni eiro no Eiropas Savienības struktūrfondiem.
EM pārstāvji gan norādīja, ka ir arī jādomā par iespējām piesaistīt finansējumu energoservisa kompānijām, jo tām ir nepieciešama tā dēvētā "garā nauda", atdeve no kuras nāk tikai pēc aptuveni 20 gadiem.
Aģentūra LETA jau ziņoja, ka valdība šogad 8.aprīlī akceptēja EM sagatavotos grozījumus atbalsta programmā "Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās", kuri paredz atvieglot atbalsta saņemšanas nosacījumus un paplašināt daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenotāju un finansētāju loku.
EM rosinātie grozījumi paredz energoservisa kompāniju (ESKO) iesaistīšanos "Attīstības finanšu institūcijas "Altum" ("Altum") atbalstīto energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanā.
Grozījumi paredz, ka dzīvokļu īpašnieki pirms vēršanās "Altum" var lemt, ka energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanu veic energoefektivitātes pakalpojuma sniedzējs. Šajā gadījumā dzīvokļu īpašniekiem nav nepieciešams saņemt cita finansētāja aizdevumu vai apliecinājumu, ka dzīvokļu īpašnieki var pieteikties aizdevuma saņemšanai "Altum". Vienlaikus jāņem vērā, ka ESKO nevarēs būt dzīvokļu īpašnieku pilnvarotā persona. Gadījumā, ja energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanu nodrošinās ESKO, dzīvokļu īpašnieki atbalstu varēs saņemt tikai granta veidā.
ESKO kompānija organizē visus darbus, kas saistīti ar energoefektivitāti, atbild par visu procesa vadību un inženiertehniskiem risinājumiem un citiem jautājumiem. ESKO darbojas uz energoefektivitātes līguma pamata, garantējot ēkai līgumā paredzēto energoefektivitātes līmeni turpmākos 20 gadus. Ja ESKO kompānija šos nosacījumus neievēro, tad iedzīvotājiem ir tiesības nemaksāt.