Pasargā māju no zibens trieciena un elektrības padeves pārtraukumiem

Pasargā māju no zibens trieciena un elektrības padeves pārtraukumiemPublicitātes foto

Negaisa sezona Latvijā vēl nav oficiāli sākusies, tomēr daba ir neparedzama un spēj pārsteigt visnepiemērotākajos brīžos. Par to, kā laikus pasargāt sevi no zibens negadījumiem un to radītajām sekām, stāsta SIA "OLIO Komerccentrs" valdes priekšsēdētājs un zibensaizsardzības eksperts Einārs Rubenis.

Par zibens aizsardzību jādomā jau mājas būvniecības laikā

Lielākoties zibens aizsardzība asociējas ar zibens novedēju, kas uzstādīts uz mājas jumta, tomēr tā ir tikai neliela daļa no zibens aizsardzības sistēmas. Kā uzsver Einārs Rubenis, ja mājā iesper zibens, tas nepaliek uz jumta un vienmēr nonāk līdz zemei. "Uz saules virsmas ir 6000 grādu pēc Celsija, zibenim vidū ir aptuveni 27 000 grādi pēc Celsija. Zibens izlādes strāvas diapazons Latvijā ir 30 000 līdz 100 000 ampēri. Ja tāda strāva trāpa jumtā, zibens mēģina atrast ceļu līdz zemei, tikai tas, kā viņš to izdara, jau paliek viņa paša ziņā." Ja mājas saimnieks laikus ir parūpējies par zibensaizsardzību, tad trieciens no jumta pa metāla novadītājiem tiek novirzīts uz zemējuma kontūru, un zibens strāva tiek vienmērīgi izkliedēta zemē. Ja ēkai nav izveidota pilnīgi nekāda zibens aizsardzības sistēma, lādiņš meklē citus ceļus, piemēram, notekūdeņu caurules. Tas gan ir ļoti bīstami, tāpēc negaisa laikā nedrīkst atrasties notekūdeņu cauruļu tuvumā.

Zemējuma kontūru labi izveidot ēkas pamatos mājas būvniecības laikā, citādi vēlāk tas var būt ļoti sarežģīti. Ārsienu pamatos tiek iestrādāts cinkots plakandzelzs, lai iegūtu nepieciešamo 10 omu pretestību. Vietās ar mālainu augsni šādu zemējuma pretestību panākt ir vienkārši, savukārt, ja grunts sastāv galvenokārt no smalkās smilts, to izdarīt ir grūti.

Ja zemējums savlaicīgi nav iebūvēts mājas pamatos, to var izdarīt arī vēlāk, tomēr šādā gadījumā mājas saimnieku sagaida lieli rakšanas darbi. Lai, iesperot zibenim, tas vienmērīgi izkliedētos zemē, jāveido perimetrālais zemējuma kontūrs viena metra attālumā no ēkas ārsienām, turklāt problēmas rada arī bruģētie celiņi un rūpīgi veidotie apstādījumi. Zibens aizsardzības eksperts gan mierina, ka šādas problēmas var atrisināt, jo zibens aizsardzības sistēma ir kā liels "Lego" – jābūt tikai cilvēkam, kas to saprot un prot pareizi salikt kopā.

Lai no zibens spēriena radītajām sekām pasargātu ne tikai ēkas konstrukcijas, bet arī elektrotīklus un dažādas iekārtas, prātīgi ierīkot pārspriegumaizsardzības sistēmu un potenciālu izlīdzināšanu. Visas ēkas metāliskās daļas, kuru atklātās daļas var nonākt zem sprieguma, piemēram, ūdens vads, gāzes vads, ievada uzskaites sadalne, ventilācijas un kondicionēšanas sistēmas, tiek savienotas un saslēgtas kopā ar zemējumu. Tāpat svarīgi atcerēties, ka, velkot kabeļus no mājas uz kādu citu ēku, piemēram, pirtiņu vai saimniecības māju, kabelis jāaizsargā ar pārspriegumaizsardzības iekārtu. Tā strāvu zibens izlādes gadījumā novadīs uz zemējuma kontūru. "Ja tāda ķērāja nav, un līnijā iesper zibens, tad var sadegt visas elektroniskās un elektrotehniskās ierīces," brīdina Einārs Rubenis.

Ja esi nolēmis ierīkot zibensaizsardzības sistēmu, Tev jāvēršas pie speciālista un jāsniedz informācija par ēkas atrašanās vietu, ēkas izmēriem un visām ienākošajām un izejošajām komunikācijām, nepieciešamas arī fotogrāfijas. Pēc līguma noslēgšanas speciālisti uzstādīs sistēmu un visas nepieciešamās iekārtas. Tiesa gan, ar to viss vēl nebeidzas. Einārs Rubenis norāda, ka reizi sešos gados jāveic zemējuma kontūra mērījumi, kā to nosaka likums. Tāpat speciālists iesaka pirms sezonas sākuma pārbaudīt kontakta vietas, jo tās var negatīvi ietekmēt laika apstākļi.


Elektrības padeves rezerves plāns

Zibensaizsardzības un pārspriegumaizsardzības sistēmas pasargās ēku un iekšējos elektrotīklus no bojājumiem, tomēr negaisa laikā iespējami arī elektrības padeves traucējumi.

Īsu piegādes pārtraukumu gadījumā noderēs nepārtrauktās elektrobarošanas iekārta jeb UPS, bet ilgstošu elektrības zudumu laikā par elektrības ražošanu parūpēsies dīzeļģenerators. Lai gan abas ierīces izmantojamas arī atsevišķi, Einārs Rubenis uzsver, ka UPS un dīzeļģenerators strādā tandēmā. "Tas ir komplekss, kas objektā visu laiku nodrošina kvalitatīvu elektroenerģiju. Līdz ieslēdzas dīzeļģenerators, sākumā elektrību nodrošina UPS."

Dīzeļģeneratoru var iedarbināt gan manuāli, gan arī automātiski, tomēr E. Rubenis skaidro, ka drošības ziņā labāka ir automātika. Ja dīzeļģeneratoru ieslēdz manuāli, nedrīkst pieļaut, ka tajā saražotā elektrība iekļūst "Latvenergo" tīklā. Citādi iespējamas nopietnas sekas, piemēram, var savainot vai pat nonāvēt elektriķi, kas tieši tajā brīdī būs uzkāpis elektrības stabā veikt remontdarbus. Lai izvairītos no šādām situācijām, ieteicams izmantot automātisko rezerves ieslēgšanas sistēmu (ARI), kas nodrošinās automātisku dīzeļģeneratora darbību. "Kā pazūd "Latvenergo" tīkls, tā automātiskā sistēma saprot, ka jāieslēdz ģenerators. Arī tad, ja cilvēks ir aizbraucis no mājas, viņam nav jāuztraucas par elektrības zudumu, jo viss strādās automātiski. Ja parādīsies elektrība, ģenerators pats automātiski izslēgsies," norāda eksperts.

Ja ir pieņemts lēmums iegādāties UPS un dīzeļģeneratoru, jātiek skaidrībā par to, vai elektrības zuduma gadījumā pašrocīgi būs jāražo elektrība visai mājai vai tikai noteiktu ierīču un funkciju uzturēšanai. Jau mājas būvniecības laikā jāizdala parastais un garantētais elektrobarošanas tīkls, ko nodrošinās UPS un dīzeļģenerators, tādējādi jūtami samazinot izmaksas. Šādu tīklu iespējams izveidot arī vēlāk, tomēr Einārs Rubenis skaidro, ka tas ir ļoti sarežģīti un dārgi, jo speciālistiem jāiejaucas elektrisko ķēžu darbībā un jābojā mājas iekšējā apdare.

Pirms ierīču iegādes rūpīgi jāpārdomā to atrašanās vieta. UPS jānovieto atsevišķā telpā vai noteiktā vietā. Āra apstākļiem paredzētā dīzeļģeneratora troksni slāpēs speciāls apvalks, un to var novietot dārzā, kur būs nodrošināta izplūdes gāzu brīva apmaiņa. Iekštelpu dīzeļģeneratoram šāda apvalka nav, turklāt tam ir nepieciešama speciāla, atsevišķa telpa, kurai jāizbūvē automātiskās gaisa ieplūdes un izplūdes žalūzijas un dūmu izvads. Šādu telpu ieteicams izveidot jau mājas būvniecības laikā, bet, ja tas nav izdarīts, tad ģeneratoru var novietot garāžā vai saimniecības ēkā. Sliktākajā gadījumā iespējams izlīdzēties arī ar pagrabu, tomēr tad jābūt izbūvētām šahtām ventilācijas un dūmgāzu izplūdes nodrošināšanai.

Lai UPS pildītu savas funkcijas, apmēram reizi piecos septiņos gados jānomaina tā akumulatora baterijas. Tās ir viens no dārgākajiem ierīces elementiem, kas lielā mērā nosaka UPS cenu, tāpēc pirms iegādes rūpīgi jāapsver elektrobarošanas iekārtas nepieciešamā jauda un prognozējamais akumulatora bateriju dzīves ilgums. Svarīgi atcerēties – ja baterijas ir izlādējušās un pazūd elektrība, UPS neko nepasargās, jo tas vienkārši nedarbosies. Tāpat ierīcei nepieciešama arī regulāra apkope, putekļu notīrīšana, ķēžu darbības pārbaude utt., par ko parūpēsies speciālisti.

Tā kā dīzeļģenerators ir mašīna, kas visu laiku tiek uzturēts silts, lai vajadzības gadījumā varētu padot strāvu, arī tam nepieciešama regulāra, profesionāla apkope – jāmaina eļļa, degvielas filtri, jāpārbauda palaišana zem slodzes. Bojājumu gadījumā gan ģenerators, gan UPS signalizē par avārijas stāvokli. Šādās situācijās pēc palīdzības labāk noteikti vērsties pie speciālistiem.

Izvērtē risku!

Īpaši svarīgi par zibens aizsardzību un elektrobarošanas iekārtām parūpēties tad, ja dzīvo kādā no zibens izlāžu riska zonām. Vidzemes augstienē ir vietas, kurās novērots līdz 40 pērkona negaisa dienām gadā. Liepājā dzīvojošie var justies nedaudz drošāk, tomēr nedrīkst aizmirst, ka pietiek tikai ar vienu zibens izlādi, lai tiktu nodarīts ievērojams kaitējums īpašumam un cilvēka veselībai.

"Olio komerccentrs", SIA
Margrietas 7, Rīga, LV-1046
Tālrunis 67772100
E-pasts: olio@olio.lv
www.olio.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc vērts izvēlēties metāla durvis savam mājoklim?

Kāpēc vērts izvēlēties metāla durvis savam mājoklim?

Šodienas aktīvajā dzīves ritmā metāla durvis ir kļuvušas par neatņemamu ģimenes mājas, dzīvokļa, lauku vai dārza mājas sastāvdaļu. Galvenais iemesls, kāpēc metāla konstrukcijas, tai skaitā metāla durvis, izpelnījušās tik lielu popularitāti, ir to augstā izturība, pateicoties kurai, dzīves telpas kļūst drošākas pret uzlaušanu un garnadžu mēģinājumiem piesavināties vērtīgas mantas. 

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

SIA "Baltic Management Force" – veļas mašīnas, veļas žāvētāji, trauku mazgājamā mašīna

Velas_mashinas_velas_zhavetaji_trauku_mazgajama_mashina_Baltic_Management_Force_SIA

Veļas mašīnas jau sen kļuvušas par tām iekārtām, bez kurām nu nekādi nevar iedomāties ikdienas sadzīvi. Kā nekā – tās, tāpat kā citas tehnoloģijas, krietni atvieglo mūsu dzīvi, ļaujot ietaupīt tik dārgo laiku. Taču mūsdienās veļas mašīnas tiek aprīkotas ar visdažādākajiem parametriem un daudzām noderīgām funkcijām, kas pircējos bieži vien izraisa apjukumu un krietni sarežģī galīgā lēmuma pieņemšanu.

SIA "Erfe" – skursteņi, dūmvadi, apkures katli

skursteni_dumvadi_apkures_katli_erfe_sia

Skursteņi ir punkts uz "i" ēku apkures dūmvadu sistēmām. Ikviens mājokļa īpašnieks vēlas, lai tie gan kvalitatīvi pildītu savas funkcijas, gan veiksmīgi iekļautos ēkas vizuālajā tēlā. Skursteņi, pirmkārt, izvada dūmgāzes no dūmvada sistēmas.