abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi20289
Nozares raksti1013
Ekspertu atbildes2565
papildināta - EM rosina Būvniecības likumā precīzi nodalīt atbildību un saīsināt lēmumu pieņemšanas termiņus : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

papildināta - EM rosina Būvniecības likumā precīzi nodalīt atbildību un saīsināt lēmumu pieņemšanas termiņus

papildināta - EM rosina Būvniecības likumā precīzi nodalīt atbildību un saīsināt lēmumu pieņemšanas termiņus

(Pievienotas piecas pēdējās rindkopas.)

Rīga, 8.febr., LETA. Lai pilnveidotu Būvniecības likumu, Ekonomikas ministrija (EM) rosina veikt tajā grozījumus, precīzi nodalot būvniecības procesā iesaistīto atbildību un saīsinot lēmumu pieņemšanas termiņus.

EM valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis šodien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās un vides politikas komisijas sēdē norādīja, ka patlaban efektīva regulējuma trūkums būvniecībā kavē privāto investīciju piesaisti, tāpēc esošajā likumā jāveic grozījumi.

Valantis skaidroja, ka nepieciešams precīzi nodalīt atbildību, lai par katru procesu ir viens civiltiesiski atbildīgais, kā arī nepieciešams panākt saskaņošanas procesu ne ilgāku par 78 dienām. Tāpat ir nepieciešams novērst pārmērīgas prasības ēku atjaunošanai vai pārbūvei, kā arī nodrošināt plašākas iespējas veikt grozījumus būvprojektā projektēšanas un būvniecības procesā.

"Patlaban, kamēr nav precīzi noteikta atbildība, problēmu gadījumā ir ļoti grūti noteikt, kurš ir vainīgs un kurā procesa daļā radušās problēmas," skaidroja Valantis.

Rosināto Būvniecības likuma grozījumu mērķis ir arī pārskatīt Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) kompetenci, ļaut būvtehniķiem patstāvīgās prakses tiesības būvniecības jomā un celt būvniecības kvalitāti.

Valantis sacīja, ka EM rosinātie likuma grozījumi paredz, ka būvvaldes neizskata būvuzraudzības plānu un neatbild par būvprojekta kvalitāti. Paredzēts, ka būvvaldes kompetencē ir vietējās pašvaldības teritorijas plānojums, tajā skaitā teritorijas izmantošanas un apbūves nosacījumi, būvvaldei jāpārliecinās par prasības par trešo personu un valsts un pašvaldības institūciju saskaņojumu un atļauju nepieciešamību, vides pieejamības prasības. Tāpat būvvaldei jākontrolē atbilstošas kvalitātes būvspeciālistu piesaiste un būvju ekspluatācijas prasību ievērošana.

EM rosina būvprojekta saskaņošanas procesu saīsināt līdz 78 dienām, tajā skaitā būvatļaujas izsniegšanu būvvaldēm jāveic 21 dienas laikā, tehnisko noteikumu izsniegšanu - 14 dienās, būvprojekta skaņošanu ar komunikāciju turētājiem - 14 dienās, būvprojekta skaņošanu būvvaldē - 14 dienās, būves pieņemšanu ekspluatācijā - 14 dienās.

Grozījumi likumā paredz, ka būvprojektu skaņošanai un būves pieņemšanai-nodošanai piemēro klusēšanas-piekrišanas principu, nepagarinot lēmumu pieņemšanas termiņu.

EM rosinātie likuma grozījumi paredz arī to, ka BVKB neorganizē būvprojektu un būvju ekspertīzi, bet nodrošina būvdarbu valsts kontroli trešās grupas publisko ēku jaunajā būvniecībā vai pārbūvē. Paredzēts, ka BVKB pildīs būvvaldes funkcijas attiecībā uz būvēm, kas tiek celtas Latvijas iekšējās jūras ūdeņos, teritoriālās jūras un ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā. Tāpat BVKB jāpilda būvvaldes funkcijas attiecībā uz būvēm, kas tiek būvētas Aizsardzības ministrijas vai tās padotības iestāžu vajadzībām.

Valantis norādīja, ka likuma grozījumos paredzēta arī pasūtītāja atbildība - pasūtītājam jābūt atbildīgam par to, lai netiek veikta patvaļīga būvniecība bez būvniecības dokumentācijas. Pasūtītājam jāsniedz visa būvprojekta izstrādātāja pieprasītā informācija par būves izmantošanas nosacījumiem pirms būvprojekta minimālā sastāva izstrādes. Tāpat pasūtītājam paredzēta atbildība par būvprojekta iesniegšanu būvvaldē.

Likuma grozījumos arī rosināts noteikt, ka būvinspektoram jābūt ieguvušam otrā līmeņa augstāko profesionālo vai akadēmisko izglītību arhitektūras vai būvniecības jomā. Rosināts atteikties no būvspeciālista sertifikāta un būvinspektoru reģistra.

EM rosina noteikt, ka būvinspektori neatbild par būvdarbu veikšanas atbilstību būvprojektam un normatīvo aktu prasībām, jo tā ir būvdarbu veicēja atbildība. Būvdarbu veicējam jābūt atbildīgam par normatīvo aktu prasību ievērošanu būvlaukumā, būves atbilstību būvprojektam, normatīvajiem aktiem atbilstošu būvmateriālu izvēli un detalizētu rasējumu izstrādi, ja tie nav iekļauti būvprojektā.

Tāpat likuma grozījumos paredzēts, ka atjaunojot būvi vai tās daļu var atkāpties no tehniskajām prasībām bez atkāpju saskaņošanas ar valsts vai pašvaldību institūcijām, vienlaikus nosakot, ka šie būvdarbi nedrīkst pasliktināt būves līdzšinējo stāvokli.

Paredzēts, ka atkāpes pieļaujamas tad, ja prasību izpilde tiek nodrošināta ar alternatīviem tehniskajiem risinājumiem, ja pārbūvējot vai restaurējot ēku ar kultūrvēsturisku vērtību attiecīgās prasības tehniski nav iespējams ievērot, vai to ievērošanas rezultātā ēka zaudētu savu kultūrvēsturisko vērtību.

Plānots, ka būvprocesa laikā varēs lūgt atļauju veikt izmaiņas būvprojektā, ja izmaiņas ir saskaņotas ar trešajām personām vai valsts un pašvaldības institūcijām normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos, kā arī tad, ja plānotas izmaiņas objektā nerada būtisku ietekmi.

Valantis norādīja, ka šie EM rosinātie grozījumi vēl ir jāizdiskutē ar nozari un Ministru kabinetā. Arī komisijas deputāti uzsvēra, ka šiem grozījumiem jātiek sagatavotiem parastajā kārtība un tikai pēc tam likuma grozījumi jāiesniedz izskatīšanai Saeimas komisijā.

EM rosinātos grozījumus Būvniecības likumā konceptuāli atbalsta Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), Latvijas Būvuzņēmēju partnerība, Latvijas Nacionālā nekustamo īpašumu attīstītāju alianse (LNNĪAA), taču iebildumi ir būvvaldēm un Latvijas Arhitektu savienībai.

Būvvaldes iebilst pret klusēšanas-piekrišanas principu, jo uzskata, ka vispirms ir jāsamazina būvvalžu atbildības jomas un tikai pēc tam var ieviest šādu principu. Jūrmalas pilsētas būvvaldes vadītāja Inese Aizstrauta norādīja, ka nekad neizsniegs būvatļauju, ja nebūs pārliecības, ka ar būvprojektu viss ir kārtībā.

Latvijas Arhitektu savienība iebilst pret atbildības sadalījumu, īpaši pret pasūtītāju atbildību, jo EM piedāvājumā ir runa par pienākumiem, bet būtiski tiek samazināta atbildība Civillikuma izpratnē. Arhitekti vēlas, lai pasūtītājs atbild par būvniecības regulējuma ievērošanu būvniecības procesa laikā.

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane uzsvēra, ka par šiem likuma grozījumiem nozare ar EM diskutē jau vairāk nekā mēnesi un EM piedāvātie risinājumi ir ļoti fundamentāli un ir nopietns pamats diskusijai. "Vispirms būtu jāizskata, kas ir būvvaldes kompetence, jābeidz izlikties, ka būvvaldes spēj izvērtēt būvprojekta kvalitāti. Tie, kas liek parakstus uz būvprojekta, tie arī atbild par kvalitāti. Šāds risinājums arī ļautu būvvaldēm saīsināt saskaņošanas termiņus. Tāpat ļoti svarīgs ir arī klusēšanas-piekrišanas princips," norādīja Fromane.

LTRK un LNNĪAA pārstāvis Andris Božē uzsvēra, ka LTRK un LNNĪAA atbalsta EM rosinātos grozījumus. "Diskusijas bija trīs mēnešus, ja kāds nespēja iesaistīties, tad tā drīzāk ir intereses vaina. Atbalstam klusēšanas-piekrišanas principu, jo patlaban būvvaldes mēdz saskaņošanas termiņu "izvilkt" līdz 16 mēnešiem. Nav sakārtots arī strīdu regulējums - lielās investīcijas, piemēram, IKEA veikalu vai "Rimi" loģistikas centru, var apturēt jebkurš aktīvists, uzrakstot iesniegumu, ka viņiem kaut kas nepatīk un viss. Par šiem jautājumiem ir jādomā. Lietuvā jau kādu laiku nedrīkst apstrīdēt nevienu būvniecības priekšlikumu, kas atbilst teritorijas plānojumam un šī sistēma darbojas ļoti labi. Arī mums ir jādomā, ko darīt, lai investīcijas nāktu uz Latviju," sacīja Božē.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Logi un drošība

Logi un drošība

Ar REHAU jums ir pieejamas visas iespējas – īpašs dizains, ilgtspējīgi produkti vai viedie risinājumi.

Aktuālie piedāvājumi

Ugunsizturīgo kabeļu E30-E90 montāža uz koka

Ugunsizturīgo kabeļu E30-E90 montāža uz koka

KOPOS no 2021. gada marta papildina savu sortimentu ar skrūvēm, kas paredzētas montāžai kokā, – tās papildina pašlaik pieejamo dažādu materiālu fiksācijas skrūvju klāstu ugunsizturīgo kabeļlīniju uzstādīšanai. 

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu