"Conexus Baltic Grid" brīdina par iespējamu Inčukalna gāzes krātuves slēgšanu, ja nebūs risinājuma tās izmaksu finansēšanai
Rīga, 17.marts, LETA. Inčukalna pazemes gāzes krātuvi (IPGK) var nākties slēgt, ja netiks rasta atbilde tās izmaksu finansēšanai, aģentūrai LETA pauda krātuves operatora AS "Conexus Baltic Grid" Korporatīvās sociālās atbildības un zīmola vadības daļas vadītāja Sandra Ādamsone.
"IPGK ir drošības garants gāzes apgādei (īpaši aukstajā ziemas laikā) un enerģētikas krīzes situācijās. Šobrīd veidojas situācija, kurā dabasgāze IPGK tiks uzglabāta vienīgi, pamatojoties uz ekonomiskā izdevīguma (tirgus) principiem un uz infrastruktūru lietotāju vēlmju fona iespējami mazināt ar gāzes piegādi Latvijas tirgum saistītās izmaksas," pauda Ādamsone.
Pēc viņas teiktā, tas savukārt novedīs pie IPGK uzglabātās dabasgāzes apmēru samazinājuma, krātuves jaudu degradācijas, uzglabāšanas tarifu vairākkārtējas palielināšanas, kā arī, ņemot vērā uzglabāšanas pakalpojuma konkurētspējas zudumu pret citiem avotiem, piemēram Lietuvas valsts subsidēto Klaipēdas termināli, pie IPGK iespējamās slēgšanas.
"Gadījumā, ja IPGK tiks slēgta, samazināsies valsts apgādes drošība un Latvija nevarēs izpildīt Eiropas Parlamenta un Padomes regulas par gāzes piegādes drošības aizsardzības pasākumiem prasības. Šobrīd Latvijai ir viens no augstākajiem infrastruktūras apgādes drošības standartu rādītājiem Eiropā - 207%. IPGK slēgšanas gadījumā šis rādītājs samazināsies līdz pat 51%. Šāds rādītājs norādītu uz atlikušās gāzes infrastruktūras tehnisko nespēju apmierināt gāzes kopējo pieprasījumu Latvijā un nozīmēs valsts pienākumu nodrošināt jaunas investīcijas infrastruktūrā apgādes drošības prasību izpildei," klāstīja uzņēmuma pārstāve.
Viņa atgādināja, ka līdz ar dabasgāzes tirgus atvēršanu, kas paredzēta 3.aprīlī, beidzas arī AS "Latvijas gāze" vispārējā atbildība par stabilas un nepārtrauktas Latvijas dabasgāzes lietotāju apgādes nodrošināšanu.
"Šobrīd spēkā esošais Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) noteiktais regulējums paredz, ka, balstoties uz IPGK stratēģisko nozīmi stabilas Latvijas apgādes ar dabasgāzi nodrošināšanā apkures sezonā un to, ka IPGK nav tieši iesaistīta lietotāju dabasgāzes apgādē, vien iesūknēšanas sezonas laikā, Latvijas lietotāji solidāri sedz uz Latvijas tirgu attiecināmās IPGK izmaksas. "Conexus Baltic Grid" šo principu vēlas saglabāt arī turpmāk, jo infrastruktūras īpatnības dēļ nepārtraukta un stabila dabasgāzes piegāde ziemas laikā, neizmantojot IPGK, nav iespējama. Krātuvi nevar atraut arī no kopējā dabasgāzes apgādes sistēmas Baltijas reģionā, tādēļ "Conexus Baltic Grid" sagaida ekonomiski un juridisku pamatotu, konsekventu un stabilu IPGK darbībai nepieciešamo regulējumu gan nacionālās, gan reģionālās apgādes drošības jomā," stāstīja Ādamsone.
Kā ziņots, SPRK padomes priekšsēdētājs Rolands Irklis šodien paziņoja, ka regulators izjūt spiedienu no "Conexus Baltic Grid", lai paredzētu īpašu maksājumu visiem patērētājiem, tādējādi "socializējot" jeb dalot IPGK uzturēšanas izmaksas.
Viņš norādīja, ka pēdējās nedēļās aktualizējusies tēma par IPGK lietojumu un nākotni un SPRK saskaras ar spiedienu paredzēt šādu īpašu maksājumu, kas būtu pielīdzināms obligātā iepirkuma komponentei elektroenerģijas jomā.
Vienlaikus Irklis atzīmēja, ka tādējādi "Conexus Baltic Grid" mudina SPRK pieņemt prettiesisku lēmumu tāpēc, ka regulatoram nav deleģējuma un tiesību ieviest šādu maksājumu, kas "socializētu" IPKG lietošanas izmaksas attiecībā uz visiem patērētājiem neatkarīgi no tā, vai tie krātuvi izmanto.
Pēc viņa teiktā, regulatoram stingri jāturas likuma rāmjos, tādējādi par IPGK izmantošanu jāmaksā krātuves lietotājiem.
Tāpat vēstīts, ka kontekstā ar dabasgāzes tirgus atvēršanu, kas paredzēta 3.aprīlī, pagājušā gada nogalē tika dibināts "Conexus Baltic Grid", kuram no "Latvijas gāzes" nodoti dabasgāzes uzglabāšanas un pārvades sistēmas aktīvi. Kompānijas pamatkapitāls ir 39 786 089 eiro, kas sastāv no 39 786 089 akcijām viena eiro nominālvērtībā.