Aicina likumdevēju atvieglot dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanu
Dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšana Covid-19 pandēmijas radīto apstākļu dēļ ir kļuvusi vēl sarežģītāka kā iepriekš. Nav iespējams klātienē pulcēties un ar kopsapulces balsojumu pieņemt lēmumus. Namu pārvaldnieki nāk talkā un organizē tiešsaistes sapulces, kā arī palīdz aptaujas anketu veidošanā. Taču, ilgtermiņā raugoties, nekustamo īpašumu pārvaldības uzņēmumu grupa "Civinity" aicina likumdevēju pievērsties normatīvo aktu uzlabošanai, lai lēmumu pieņemšana būtu mūsdienīgāka un ērtāka iedzīvotājiem.
"Mūsu uzņēmumi šobrīd aktīvi organizē informatīvas sapulces tiešsaistē, lai dzīvojamo māju īpašnieki būtu informēti par aktuālajiem jautājumiem, kas ir saistīti ar dzīvojamo māju pārvaldīšanu. Papildus tam pēc nepieciešamības organizējam dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanu aptaujas veidā. Tomēr šāda situācija nav risinājums apgrūtinājumiem kādus ir radījusi Covid-19 krīze un izgaismo novecojušo normatīvo aktu trūkumus. Dzīvojamo māju pārvaldnieki aicina likumdevēju skatīties plašāk, lai atvieglotu dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanu, ieviešot mūsdienīgāku lēmuma pieņemšanas formu, un valsts izveidotu lēmumu pieņemšanas platformu dzīvokļu īpašniekiem," uzsver "Civinity" grupas vadītājs Latvijā Andrius Bakštonas.
Lai ierobežotu Covid-19 straujo izplatību, līdz 2021. gada 7. februārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Ārkārtējās situācijas laikā ir atcelti un aizliegti visi privātie un publiskie pasākumi klātienē, tai skaitā aizliegta pulcēšanās. Noteiktie ierobežojumi liedz dzīvojamo māju dzīvokļu īpašniekiem sasaukt dzīvokļu īpašnieku sapulci, jo sapulces norises specifika ir pretrunā ar valstī noteiktajiem pulcēšanās un distancēšanās ierobežojumiem. Protams, neskatoties uz ierobežojumiem, dzīvokļu īpašniekiem nav liegta iespēja realizēt svarīgu lēmumu pieņemšanu Dzīvokļa īpašuma likuma 20. pantā noteiktajā kārtībā – pieņemt lēmumus aptaujas veidā, nesasaucot dzīvokļu īpašnieku sapulci klātienē. Tomēr praktiskā situācija rāda, ka kvalitatīvāku lēmumu pieņemšanai un izpratnei ir nepieciešami dzīvokļu īpašnieku diskusijās izrunāti un izsvērti balsojumi.
Šobrīd likumā nav paredzēta iespēja lemttiesīgu sapulci sasaukt tiešsaistē. Līdz ar to nākas organizēt atsevišķi tiešsaistes sapulci un pēc tam atsevišķi – balsojumu aptaujas formātā. Tas ir būtisks apgrūtinājums un dubults darbs tā jau sarežģītajā dzīvokļu īpašnieku lēmumu pieņemšanas ceļā, kas liedz pieņemt kā nelielus un tehniskus, tā ēku pastāvēšanai būtiskus lēmumus, piemēram, par ēkas remontu un siltināšanu.
Nekustamo īpašumu pārvaldības grupas uzņēmumu māju pārvaldnieki nāk talkā un palīdz dzīvokļu īpašniekiem organizēt sapulces attālināti, administrējot to sasaukšanu un diskusiju vadību tiešsaistē. Tā kā sapulcēs pēc esošā Dzīvokļu likuma nevar balsot, "Civinity" tajās informē par paveikto ēkas apsaimniekošanā, kā arī veicina diskusiju starp dzīvokļu īpašniekiem par lietām, kurām vajadzētu pievērst uzmanību vai uzlabot. Gadījumos, kad nepieciešams balsojums lēmuma pieņemšanai, "Civinity" uzņēmumi palīdz mājas iedzīvotājiem noorganizēt rakstisku aptauju.
Iedzīvotāji novērtē šo pretimnākšanu, jo, pirmkārt, sapulces var apmeklēt gan izmantojot telefonu, gan datoru – papildus programmatūru nav jāuzstāda. Otrkārt, nav jāstāv un jāsalst pazemes autostāvvietās vai ārā – sapulcē var piedalīties no jebkuras sev ērtas vietas. Ilgtermiņā iedzīvotāji vēlas iespēju vieglāk pieņemt kopīpašuma lēmumus un saredz, ka IT sniegtie risinājumi ir ērta un mūsdienīga izvēle.
Aptaujājot klientus, gandrīz puse jeb 48 % uzskata, ka Covid-19 pandēmija šobrīd traucē kvalitatīvi sasaukt dzīvokļu īpašnieku sapulces. Runājot konkrēti par iespēju nākotnē balsojumu veikt elektroniski, šāda iespēja interesētu 86 % respondentu, "pret" iestājoties tikai 6 % un 7 % neesot skaidrai atbildei. Nekustamo īpašumu pārvaldītājs atbalsta IT risinājumu ieviešanu namu apsaimniekošanas nozarē, taču pirmkārt nepieciešams sakārtot šo jautājumu normatīvo aktu līmenī.