Aizkari, žalūzijas, aprīkojums
Aizkaru un žalūziju uzdevums ir pasargāt mājokļa iemītniekus no pārāk spilgtiem saules stariem un nevēlamiem garāmgājēju skatieniem. Logus var noformēt ar aizkariem, žalūzijām vai kombinēti ar abiem. Tas atkarīgs no telpām, nepieciešamā apgaismojuma, vajadzībām un mērķa.
Aizkaru veidi
Franču aizkari – izsmalcināts logu rotājums. To audums ir savilkts viļņveidīgās krokās. Franču aizkarus mēdz izgatavot gan no viegla, gan arī no blīva un smagnēja auduma.
Romiešu aizkari – praktiski lietošanā un kopšanā. Īpašs šņorējums ļauj savilkt audumu glītās ielocēs loga augšpusē.
Austriešu aizkari – taisni aizkari, kuru krokas saglabājas tikai apakšējā malā. Austriešu aizkaros netiek izmantotas horizontālās līstītes, kas apakšmalu savāc krokojumā – patīkami noapaļotās formās. Tas tiek panākts ar aukliņu palīdzību, kas izvilktas cauri materiāla kreisajā pusē iestrādātām cilpām vai uzšūtiem riņķiem.
Angļu aizkari – izsmalcinātu un greznu, aristokrātisku atmosfēru, piešķir telpai stingrību un eleganci. Aizkari tiek šūti no vesela auduma gabala. Paceltā veidā to centrā veidojas grezna kroka, kas plūstoši pāriet sānu krokās. Šūšanai parasti izmanto vieglus, blīvas struktūras audumus.
Japāņu aizkari – vesels līdzena auduma gabals, kam smagumu piešķir virzošie ieliktņi, kas piestiprināti pie daudzslāņu karnīzes. Līdzīgi auduma paneļi var tikt izmantoti arī telpas sadalīšanai zonās. Visbiežāk tos stiprina pie griestiem, taču var stiprināt arī pie sienas, izmantojot izturīgus kronšteinus.
Plisēti aizkari – funkcionāli, vienkārši un ērti, var tikt izgatavoti jebkuras konfigurācijas logiem (arkveida, trapecveida, trīsstūrveida vai mansarda).
Žalūziju veidi
Vertikālās žalūzijas – izmanto lielām, stiklotām platībām, jo vertikālo žalūziju maksimālais platums var būt līdz 6 m. Audumi var būt piesūcināti ar vielām, kas novērš to deformāciju, izbalēšanu, novērš aizdegšanās iespēju. Plastikāta žalūzijas nepiesūcas ar smakām, ir noturīgas pret putekļu un saules staru iedarbību. Plastikātam var būt dažāda faktūra un krāsu gamma. Vertikālās alumīnija lielākoties tiek izmantotas medicīnas iestādēs vai telpās ar stingrām sterilitātes prasībām, kā arī ugunsbīstamās telpās.
Horizontālās žalūzijas – izturīgas pret saules stariem un temperatūras svārstībām, izgatavo no alumīnija profillentes (parasti 25 mm vai 50 mm platumā). Žalūzijas mehānisms ļauj precīzi noregulēt vēlamo saules gaismas daudzumu telpā. Tās pasargā telpu no pārmērīgas sasilšanas saulainā laikā (tām ir laba termiskā izolācija). Pieejami žalūziju materiāli plašā krāsu gammā. Horizontālās koka žalūzijas tiek izgatavots no speciāli apstrādāta koka plāksnēm, kuras noklātas ar aizsarglaku, tā pasargājot plāksnes no deformācijas, nodrošinot to ilgmūžību un palielinot noturību pret izbalēšanu saulē. Šā tipa žalūziju īpatnība ir liels svars. Koka žalūzijas nav ieteicams mitrās telpās, kur ir paaugstināts ūdens tvaiku līmenis gaisā, jo tas var izraisīt koksnes deformāciju.
Rullo žalūzijas – iespējami dažāda veida stiprinājumi, tekstūras un krāsu paletes risinājumi. Var būt izgatavotas no lina, papīra, pītas koksnes, džutas. Žalūziju audums var būt gaismu atstarojošs, gaismas necaurlaidīgs vai gaismu kliedējošs. Auduma rullo žalūzijas spēj aptumšot telpu arī dienas laikā. Visbiežāk izmanto kā nakts aizkaru, kombinējot ar plānajiem aizkariem. Apgaismošanas intensitāti istabā var regulēt, izvēloties telpas funkcijai un dabiskā apgaismojuma intensitātei atbilstošas krāsas un blīvuma audumu. Ja logi ir saulainā pusē, ieteicams izvēlēties audumus ar saules atstarojošu virsmu. Šie audumi nebalē un neļauj izbalēt arī istabas interjera priekšmetiem.
Romiešu žalūzijas – audums pie karnīzes stiprinās ar līplenti. Šīm žalūzijām ir īpašs karnīzes mehānisms un atsvari auduma slejas apakšmalā, kas dod iespēju aizkaru ar auklas palīdzību savilkt mīkstās, horizontālās ielocēs un nofiksēt vajadzīgajā augstumā. Saules gaisma tiek klusināta, izmantojot dažāda blīvuma audumus. Parasti romiešu žalūzijas darina no stingriem audumiem, izplatītas ir arī žalūzijas no bambusa. Tradicionāls materiāls - lina audums divās kārtās. Ārpusei ieteicams izmantot dabīgu, gaišu linu, lai pasargātu telpu no saules izraisītās uzkaršanas, savukārt iekšpusei – krāsotu linu.