Ameriks: Plānots palielināt līdzfinansējumu arhitektūras pieminekļu atjaunošanai Rīgā
Līdzfinansējuma piešķiršana programmai, kas paredz arhitektūras pieminekļu atjaunošanu Rīgā, ir sevi pilnībā attaisnojusi, tādēļ nākamgad tai tiek plānots lielāks finansējums, šodien, 19.oktobrī, pēc šovasar Rīgā atjaunoto arhitektūras pieminekļu apsekošanas teica Rīgas domes priekšsēdētaja vietnieks Andris Ameriks (GKR).
"Interese no namīpašnieku puses ir milzīga, var teikt, ka ir pat izveidojusies konkurence. Ieguvumi ir vairāki - pirmkārt, Rīga top skaistāka, jo ēkas, kuras tiek atjaunotas, ir kultūras pieminekļi. Otrkārt, labie darbi vairojas - jau vairākos objektos, sākot atjaunot ēku, īpašnieki sāk ar fasādi un turpina ar apgaismojumu, logu, durvju restaurēšanu, kā arī blakus esošo ēku īpašnieki sāk interesēties par šo programmu," skaidroja Ameriks.
Kā pirmo Rīgas domes pārstāvji šodien apskatīja vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa Tērbatas ielā 28 atjaunoto vēsturisko fasādi. 1912.gadā pēc civilinženiera Edmunda fon Trompovska projekta celtā administratīvā ēka, kurā atrodas biroji un dzīvokļi, ir studentu korporācijas "Tervetia" nekustamais īpašums. Fasādes atjaunošana korporācijai izmaksāja 28 250 eiro, no kuriem pašvaldība līdzfinansēja 14 000 eiro. Korporācijas pārstāvis Mārcis Plūme stāstīja, ka 18.novembra svētkos kā dāvanu Latvijai korporācija pasniegs arī lielāko izgaismoto karogu, kas atradīsies uz fasādes.
Plūme atzina, ka pašvaldības līdzfinansējums ir lieliska iespēja un divkāršs katalizators darbu veikšanai, jo, atjaunojot fasādi, atklājas vēl veicami darbi, kuros uzreiz gribas ieguldīt, lai viss taptu skaists reizē.
Vēsturiskā fasāde tika atjaunota arī dzīvojamai ēkai Čaka ielā 55. Ēka ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis un, tāpat kā pārējie apskatītie objekti, atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa - Rīgas pilsētas vēsturiskā centra - teritorijā. Fasādes renovēšana īpašniekiem izmaksāja 81 654 eiro, bet pašvaldība piešķīra 14 000 eiro.
Savukārt dzīvojamā ēka Stabu ielā 61 šovasar atguva vēsturiskās durvis. Dzīvokļu īpašniekiem projekta realizēšana izmaksāja apmēram astoņus tūkstošus eiro, 3974 eiro līdzfinansēja pašvaldība.
Šogad Rīgas pašvaldības līdzfinansējums kultūras pieminekļu restaurācijai un atjaunošanai 462 726 eiro apmērā piešķirts 47 projektiem. Konkursam pieteicās 55 pretendenti - 47 objektiem Vidi degradējošo būvju komisija nolēma piešķirt līdzfinansējumu, savukārt astoņi pieteikumi tika atstāti bez izskatīšanas. No pieteiktajiem projektiem 29 objekti saņēma līdzfinansējumu līdz 14 000 eiro, bet vēl 18 objektiem tika piešķirts līdzfinansējums 5000 eiro apmērā.
Abc.lv jau vēstīja, ka šodien Ameriks kopā ar Īpašuma departamenta direktoru Oļegu Burovu apsekoja trīs objektus, kuru kā vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļu atjaunošanai tika piešķirts Rīgas pašvaldības līdzfinansējums.
LETA
2016.gada 19.oktobrī