abc.lv skaitļos

Lietotāji online21
Aktīvie uzņēmumi26185
Nozares raksti1359
Ekspertu atbildes3041
Apdares dēļu termini un to skaidrojums: Stāsta speciālisti : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Apdares dēļu termini un to skaidrojums: Stāsta speciālisti

Apdares dēļu termini un to skaidrojums: Stāsta speciālisti

Masīvkoka interjera un eksterjera apdares materiālu ražotāja SIA "Latsketch" viena no vērtībām ir latviskums – uzņēmuma darbiniekiem ir ļoti svarīgi ikdienas komunikācijā lietot pareizu latviešu valodu. Lai popularizētu šo uzņēmuma vērtību, ļoti svarīgi ir izprast dažādu kokapstrādes terminu nozīmi un ikdienas komunikācijā izvēlēties latviskākos no tiem. Kādi ir termini un to skaidrojumi, ar kuriem uzņēmums saskaras visbiežāk, kad klienti vēlas iegādāties apdares dēļus? Skaidro uzņēmuma darbinieki.

Uzņēmuma darbinieki no savas pieredzes secina, ka populārākais kokapstrādes termins ir “vagonka” jeb “vagondēlis”. Lai gan viņiem nav izdevies atrast ticamu pierādījumu, pieredzējuši būvnieki stāsta, ka šāds nosaukums radies, jo sākotnēji ar apdares dēļiem apšuva vilcienu vagonus un tā sarunvalodā ir radies termins “vagonka” jeb “vagondēlis”. Darbinieki gan šo terminu savā ikdienas komunikācijā neizmanto, tā vietā lietojot vārdus “apdares dēļi” un ar to saprotot – sienu apšuvuma dēļi gan iekštelpām, gan ēkas ārsienām.

Dažkārt klienti lieto arī terminu “fasādes dēļi”, ar to saprotot – ārējās apdares dēļi. Šāds termina pielietojums ir pareizs, taču, meklējot termina “fasāde” skaidrojumu, nākas secināt, ka fasāde ir ārsiena, kurai parasti arī ir galvenā ieeja.

Banner 280x280 Banner 280x280

Retāk lietoti termini, kas saistīti ar apdares dēļiem, ir “interjera un eksterjera apdares dēļi”. Interjera dēļi ir apdares dēļi, kurus paredzēts izmantot iekštelpās, savukārt eksterjera dēļi ir apdares dēļi, ar kuriem paredzēts apšūt ārsienas. Šo terminu lietojums ir samērā rets un populārāks kļuvis vien ap 2000. gadu sākumu.

Iegādājoties apdares dēļus, svarīgs ir ne vien to pielietošanas veids, bet arī to savienojuma veids – “spunde un grope” un “pusspunde”. Uzņēmuma pieredzē populārākais savienojuma veids ir “spunde un grope”, kuru klienti dažkārt sauc arī par “mammu un papu”. Spunde un grope ir savienojuma veids, kuru veido izcilnis vienā dēļa malā un tam atbilstoša grope otrā dēļu malā. Savukārt pusspunde ir savienojuma veids, kuru veido izciļņa puse vienā dēļa malā un atbilstošs izcilnis otra dēļa malā.

Terminu skaidrojumu nobeigumā uzņēmuma darbinieki vēlas izcelt vēl vienu terminu – Jūrmalas profils (raksta titulbildē). Lai gan uzņēmuma darbiniekiem nav izdevies atrast izskaidrojumu, kāpēc konkrēto apdares dēļa profilu (skatīt attēlā) sauc par Jūrmalas profilu, viņi pieļauj, ka sākotnēji to visbiežāk izmantoja Jūrmalas ēku apšuvumam. Jūrmalas profilu visbiežāk izmanto, atjaunojot vēsturiskas koka ēkas, bet Jūrmalas profils arvien biežāk tiek izmantots arī jaunu ēku būvniecībā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai