Apgaismes tehnikas parametri
Lai skaidrotu būtisku parametru profesionālajā apgaismojumā – UGR un tā raksturīgo vērtību ≤19 –, "Onninen" iepazīstina ar interneta žurnāla www.luxreview.com rakstu, kurā skaidrota Lielbritānijas pieredze un vēsturiskie notikumi, kas noveduši līdz apgaismes tehnikā mūsdienās bieži lietotajai vērtībai UGR≤19.
Īss skaidrojums – vai gaismeklis ir UGR19 prasībām atbilstošs?
UGR (unified glare rating) tulkojumā – vienotais apžilbuma novērtējums. Tas ir skaitlisks veids, kādā nosaka gaismekļa žilbinājumu konkrētā vietā, un tā pirmsākumi meklējami agrākajos iekšējā apgaismojuma risinājumos – īpaši birojos.
Galda datoru pirmsākumos nopietnas problēmas radīja apgaismojuma atspīdums ekrānos. Protams, nepagāja ilgs laiks, un ekrānu ražotāji šo jautājumu padarīja par nebūtisku, sākot ražot mazatstarojošus ekrānus. Un šķita, ka jautājums atrisināts.
Neparedzētais mantojums bija visuresošais žalūzijveida reflekotra gaismeklis ar luminiscences spuldzēm. Lai gan biroju apgaismojuma standarti bija aprakstīti vairāku desmitu lappušu garumā, ikviens, sākot no speciālista līdz ražotājam, piegādātājam un montāžas uzņēmumam, visus šos padomus un gudrību samazināja līdz vienam saīsinājumam – un Cat 2 bija dzimis.
Rezultātā tas nozīmēja, ka biroja apgaismojums jānodrošina gaismekļiem ar ierobežotu gaismas izkliedes leņķi 65o. Muļķīgā Cat 2 izmantošana par noteicošo telpu apgaismojuma elementu ārkārtīgi kaitināja Gaismas un apgaismojuma biedrību (Society of Light and Lighting (SLL)); 2002. gadā no šīs "kategorijas" sistēmas atteicās nepareizas izmantošanas dēļ.
Atcerēsimies gadu – 2002. Kopš tā laika ir bijuši divi biroja apgaismojuma kodi: 3. Apgaismojuma vadlīnijas ( Lighting Guide 3) un nesen 7. Gaismas vadlīnijas ( Light Guide 7).
Atbilstība kodiem pieprasa pilnu gaismas intensitātes, atstarojamības, ģeometrijas analīzi, pateicoties tai nonākot pie jēgpilnas specifikācijas. Neraugoties uz izmaiņām dizaina prasībās un SLL "kāju dauzīšanu", piegādātāji un montāžas uzņēmumi vēl arvien meklēja vieglāko izeju. Un beidzot Cat 2 var aizmirst, jo mums ir jauna spēļmanta: UGR19.
Būsim godīgi – jau no paša sākuma pēc būtības nekas nav mainījies. Nav tāda "UGR19-atbilstoša" gaismekļa. Ir gaismekļi, kuri funkcionē tā, ka nodrošina UGR19-atbilstošu apgaismojuma risinājumu, taču atbilstība ir pierādāma tikai pēc tam, kad ir veikti ergonomiskie aprēķini par to, kā gaismekļu novietojums ir saistīts ar telpas faktisko lietojumu.
UGR aprēķina pēc šādas formulas:
UGR = 8 log [(0.25/Lb)∑(L2ω/p2)]
L – gaismekļa gaismas stiprums (cd/m2) virzienā uz novērotāja aci
Lb – gaismas stiprums fonam (cd/m2)
ω – leņķis, kādā novērotājs redz gaismekli
p – Guth indekss. Tas ir faktors, kas balstīts uz izgaismojuma varbūtību, kas zināma kā Redzes komforta varbūtība (Visual Comfort Probability)
∑ – vienādojums ietver VISUS telpas gaismekļus
No vienādojumā ietvertajām vērtībām var secināt, ka UGR aprēķināms tikai fiziskai telpai ar konkrētu gaismekļu izvietojumu un novērotāja atrašanās vietu
Kāpēc UGR19 tagad?
Apgaismojuma pakāpes līmeņi aug. Ir pieejami LED paneļi ar gaismas atdevi 4000lm un vairāk, kas visu šo gaismu piegādā no izkliedējošas gaismekļa virsmas, nevis gaismas avota, paslēpta dziļi atstarotājā/žalūzijā. Atgriežas 100% tieša apgaismojuma iekārtas, to gaismas ķermeņi ir daudz spilgtāki un rada ievērojami lielāku tumšā/gaišā kontrastu. Jā, žilbinoša gaisma ir atgriezusies.
Šoreiz problēma ir nevis spožajos gaismas avotos, kas rada traucējošu atspīdumu ekrānā, bet gan pārāk spilgtos gaismekļos, kas atrodas redzes laukā un rada gaismas pārslogojumu acij. Tāpēc sagaidiet arvien vairāk sūdzības no ofisu darbiniekiem par galvassāpēm, migrēnām, redzes problēmām, iespējams, pat pieaugošu slimības lapu skaitu – vai arī pieaugošu popularitāti cepurēm ar nagu ofisa darbinieku lokā.
Un tas viss tikai tāpēc, ka mēs nepievēršamies niansēti korektai apgaismojuma risinājuma izveidei, bet esam aizrauti ar lieliem skaitļiem un gaišām telpām.
Teksts oriģinālvalodā: http://luxreview.com/article/2016/10/is-that-fitting-ugr19-compliant
UGR19 prasību sasniegšanai piemērotus gaismekļus būs iespējams apskatīt "Onninen" stendā Elektrum Energoefektivitātes centrā, sākot ar 2017. gada 21. novembri.
SIA ONNINEN tirdzniecības birojs, Dzelzavas iela 124, Rīga, e-pasts: infolatvia@onninen.com, tālr. 67819600.
ONNINEN EXPRESS Dzelzava, Dzelzavas iela 124, Rīga, e-pasts: dzelzava@onninen.com, tālr. 29219868.
ONNINEN EXPRESS Tīraine, Tīraines iela 15, Rīga, e-pasts: tiraine@onninen.com, tālr. 29551201.
ONNINEN EXPRESS Valmiera, Mūrmuižas iela 14, Valmiera, e-pasts: valmiera@onninen.com, tālr. 26557595.
ONNINEN EXPRESS Liepāja, Satiksmes iela 2, Liepāja, e-pasts: liepaja@onninen.com, tālr. 29458257.
ONNINEN pārstāvis Latgalē, Ainārs Turčinskis, e-pasts: ainars.turcinskis@onninen.com tālr. 27316500.