Apgūti aptuveni 60% no Rīgas pils restaurācijas darbu finansējuma
"Patlaban no finansējuma ir apgūti nedaudz vairāk kā 60%, vēl gaidāmi izdevumi saistībā ar mēbeļu, aprīkojuma iegādi, tas būs vasaras mēnešu jautājums. Kopumā darbi rit pēc grafika, restaurāciju plānots pabeigt noteiktajā laikā - novembrī," sacīja Tols.
Kā ziņots, otrdien, 10.martā, VNĪ sāka arī pils vārtu portāla Madonnas un Pletenberga ciļņu restaurāciju, šos valsts nozīmes pieminekļus noņemot un konservējot eksponēšanai, savukārt to vietā tiks izveidotas ciļņu kopijas. Plānots, ka arī šie darbi tiks pabeigti līdz šā gada novembrim, savukārt abu ciļņu restaurācija turpināsies nenoteiktu laiku, ņemot vērā nepieciešamo sarežģīto izpēti.
Iepriekš pēc VNĪ pasūtījuma ir veikta abu objektu izpēte, kurā konstatēta strauji progresējoša degradācija, kas draudēja ar ciļņu bojāeju pašreizējā vietā fasādē. Izpētes rezultāti tika iesniegti Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā, kur par atbilstošāko ciļņu saglabāšanas variantu lēma Mākslas priekšmetu restaurācijas ekspertu padome.
Rīgas pils ciļņu saglabāšanas un replicēšanas projekts ietverts Rīgas pils restaurācijas pirmajā kārtā, kas noslēgsies 2015.gada novembrī.
LETA jau ziņoja, ka kopumā Rīgas pils restaurācijā vidēji tiek nodarbināti 250 strādnieku, bet 60-70 restauratoru strādā dažādās darbnīcās.
Rīgas pils priekšpils un austrumu piebūves rekonstrukcijas-restaurācijas darbus paredzēts izpildīt un objektu nodot ekspluatācijā 2015.gada 1.novembrī. Pēc tam šī pils daļa pilnībā tiks nodota Valsts prezidenta kancelejas vajadzībām. Darbu faktiskās izmaksas tiek prognozētas 34,45 miljoni eiro.
Saskaņā ar noslēgto līgumu par rekonstrukciju un restaurāciju Rīgas pils pirmās kārtas atjaunošanas darbus veic pilnsabiedrība SBRE. Tehniskā projekta autors ir pilnsabiedrība "Pils projekts", bet galvenais arhitekts - Artūrs Lapiņš. Būvuzraudzību veic SIA "Būvalts".
Rīga, 10.marts, LETA.
Foto: Kārlis Dambrāns/LETA.