Apkures sezonā visvairāk izmanto kokskaidu briketes un granulas
Gaisa temperatūrai paliekot arvien zemākai, ne vienā vien mājā aktuāls kļūst jautājums par telpu apsildīšanu. Paši populārākie telpu apsildīšanas veidi ir telpu apkurināšana ar kokskaidu briketēm un granulām, taču pieprasītāki kļūst arī elektriskie un infrasarkanie sildītāji, kā arī salīdzinoši jaunais risinājums - siltumsūknis, būvniecības portāls abc.lv uzzināja veikalu tīklā "K-rauta".
Latvijā, īpaši reģionos, malkas apkure ir viens no visizplatītākajiem apkures veidiem, tādēļ kokskaidu briketēmir ļoti liels pieprasījums. Kokskaidu briketes ir izmantojamas gan kamīnos, gan malkas apkures katlos, stāsta "K-rauta" apkures produktu vadītājs Andrejs Kozlovs. Atšķirībā no malkas pagalēm, kokskaidu briketēm ir lielāks siltuma atdeves koeficients, un tās var ērti izmantot, lai saglabātu siltumu naktī, kad kurtuvē nav iespējams pievienot malku daudzu stundu garumā. Malkas patēriņu samazinās arī kamīni ar akumulējošu efektu, kas nodrošina vienmērīgu un veselīgu siltumu telpā vēl vairākas stundas pēc liesmas nodzišanas. Akumulējošo efektu sniedz speciāli kamīnā iestrādātie apdares materiāli, kas spēj turēt sevī un vienmērīgi atdot siltumu jau pēc uguns nodzišanas.
Arvien populārāki granulu katli
Kopš granulu katls tika atzīts par vienu no ekonomiskākajiem risinājumiem siltuma uzturēšanai mājās, granulas kā kurināmais kļūst aizvien pieprasītāks. Šim kurināmajam ir augsta siltuma atdeves spēja, kas ir būtiski, lai apkurināmajā telpā sniegtu maksimālo siltumu. Granulu katlam ir pievienota granulu tvertne, kuru piepildot, katls lēnām pārstrādā granulas, vienmērīgi tās dedzinot un tādējādi saglabājot mājā pastāvīgu siltumu.
Papildus siltuma iegūšana ar siltumsūkni
Viens no jaunākajiem apkures veidiem ir siltumsūknis, kas darbojas ar iekrātās saules enerģijas palīdzību. Pats sūknis darbināms ar elektrību, tomēr siltums rodas no apkārtnē sasūknētā siltuma. Siltumsūknis ir pilnībā automatizēta iekārta, kas, izmantojot apgrieztas aukstumiekārtas principu, iegūst siltumu no apkārtējās vides un padara to izmantojamu ēkas apsildei.
Jāatzīmē, ka pat aukstajā ziemas gaisā ir pietiekami daudz siltuma, lai vismaz daļēji apsildītu, piemēram, privātmāju. Ir būtiski, ka pieejamie siltumsūkņi ņem siltumu tieši no apkārtējā gaisa.
Aizvien aktuāli elektriskie eļļas un infrasarkano staru sildītāji
Joprojām pieprasīti ir arī elektriskie eļļas sildītāji, jo tie, salīdzinot ar elektriskiem gaisa sildītājiem, saglabā siltumu un apsilda daudz efektīvāk. Elektriskos sildītājus izmanto kā alternatīvo vai papildus siltuma avotu tad, ja nepietiek ar galveno siltuma avotu – katlu, centrālo apkuri dažāda tipa mājās. "Iedzīvotāji sildītājus bieži izmanto arī rudenī, lai uzturētu telpu patīkami siltu arī pirms apkures sezonas, kas dažādu iemeslu dēļ daudzviet joprojām nav pieslēgta," stāsta "K-rauta" apkures produktu vadītājs Andrejs Kozlovs. Infrasarkano staru sildītājus iedala lokālai un telpas kopējai apsildīšanai.
Ar infrasarkano staru sildītājiem ir iespēja ekonomēt elektroenerģiju. Lokālās apsildes sildītāji sniedz siltumu tikai noteiktai platībai – tas nozīmē, ka nav lieki jātērē resursi, apsildot citas telpas daļas, kas konkrētajā brīdī netiek izmantotas. Turklāt, infrasarkanie sildītāji apsilda priekšmetus un telpas virsmas, tāpēc nav jāgaida kamēr telpa iesilst, kā tas ir, ja izmanto tradicionālo apkuri. Komforta sajūta tiek radīta, siltumam izdaloties vienmērīgi, neradot krasas temperatūras atšķirības starp griestiem un grīdu. Sildītāji ir aprīkoti ar elektronisku termostatu, kas palīdz vienmērīgu uzturēt temperatūru.
Infrasarkano staru sildītājus pamatoti var uzskatīt par videi draudzīgu iekārtu - tie neveicina putekļu rašanos un nesausina gaisu. Šie sildītāji ir lietošanā droši, vienkārši uzstādāmi, lietotājiem nav nepieciešamas speciālas priekšzināšanas. Infrasarkano staru sildītājus var stiprināt pie sienas griestu līmenī, zem logiem un virs durvīm. Izvēloties infrasarkano staru sildītāju, uz vienu telpas kvadrātmetru nepieciešamā apsildes jauda ir aptuveni 80 W, kas var mainīties atkarībā no objekta siltumizolācijas parametriem.
Publicitātes foto.