abc.lv skaitļos

Lietotāji online29
Nozares raksti769
Ekspertu atbildes2458
Apkures sistēmas audits atklāj problēmas un piedāvā risinājumus : abc.lv

Apkures sistēmas audits atklāj problēmas un piedāvā risinājumus

Apkures sistēmas audits atklāj problēmas un piedāvā risinājumus
Vairākās daudzdzīvokļu mājās centrālās apkures sistēmas vairs nespēj nodrošināt dzīvokļos komfortablu gaisa temperatūru. Daudziem iemītniekiem siltuma nepietiek, taču nereti ir arī gadījumi, kad citiem ir pārāk karsti un lieko siltumu nākas laist ārā pa logiem. Problēmas rada laika gaitā aizsērējuši radiatori, dzīvokļu īpašnieku nelikumīgi veiktā apkures sistēmas pārveidošana, kas veicina apkures sistēmas disbalansi un nespēju normāli strādāt. Iespējamo problēmu un to cēloņu spektrs ir plašs, un bieži vien apsaimniekotājam nav skaidrības, kā labāk konkrētajā situācijā rīkoties. Lai viestu skaidrību par reālo situāciju, esošajām problēmām un veidiem, kā tās atrisināt, nepieciešams veikt apkures sistēmas auditu.
 
Apkures sistēmas laika gaitā kļuvušas nesabalansētas
Apkures sistēmas audits jeb apsekošana galvenokārt nepieciešama ēku apsaimniekotājiem gadījumos, kad namos parādās apkures problēmas – lai saprastu, kādā stāvoklī atrodas ēkas apkures sistēma. Katrs iedzīvotājs apzinās, kāda situācija ir konkrēti viņa dzīvoklī, taču reti kurš saprot, kāda situācija ir mājas kopējā apkures sistēmā. Latvijā daudzdzīvokļu mājas lielākoties ir celtas salīdzinoši senos laikos, tiek ekspluatētas vismaz 30–50 gadus, un ir bieži sastopami gadījumi, kad atsevišķu dzīvokļu iemītnieki savulaik esošās problēmas apkures jomā risināja pa savam prātam un ar tajā laikā pieejamajiem līdzekļiem – sākot ar radiatoru maiņu un beidzot ar dažādiem citiem nelikumīgiem tehniskiem risinājumiem (palielinot ūdens caurplūdi caur sava dzīvokļa radiatoriem, uzliekot ventiļus uz stāvvadiem, demontējot pārmijas utt.). Ir bijuši pat gadījumi, kad atsevišķos dzīvokļos pieslēdz siltās grīdas no centralizētās apkures sistēmas un, veiksmīgi apzogot kaimiņus, silti dzīvo.
 
Tās ir problēmas, ar kurām daudzi ēku iemītnieki un apsaimniekotāji saskaras ikdienā, jo šādas pašdarbības dēļ apkures sistēma nespēj normāli strādāt. Piemēram, ja kāds iedzīvotājs savā dzīvoklī uzliek radiatorus ar lielāku siltuma atdevi, nekā tas būtu nepieciešams, viņš tādējādi noņem vairāk siltuma no sistēmas nekā paredzēts, līdz ar to problēmas rodas viņa kaimiņam, kuram siltuma vairs nepietiek. Kaimiņš ar savu problēmu vēršas pie apsaimniekotāja, kurš vai nu paaugstina cirkulējošā ūdens temperatūru, vai mēģina šo problēmu risināt savādāk. Taču pie jebkāda risinājuma šādā gadījumā neizbēgamas problēmas radīsies nākamajiem iedzīvotājiem, kuri savukārt atkal mēģina risināt problēmas pašu spēkiem, un tādējādi sākas ķēdes reakcija, kas noved pie vēl lielākām apkures sistēmas problēmām. Sekas tam visam – ir auksti un/vai pārkurināti dzīvokļi, liels siltumenerģijas patēriņš, ļoti zems tās izmantošanas lietderības koeficients un neizbēgami lieli apkures rēķini. Un līdz pat šim brīdim reti kurš no apsaimniekotājiem apzinās, kādā stāvoklī ir apkures sistēma visā mājā.
 
Audits palīdz apzināties reālo situāciju
Lai noskaidrotu reālo apkures sistēmas stāvokli, SIA "PANZERS" speciālisti piedāvā veikt apkures sistēmas auditu. To veic, apsekojot visu māju, vēlams ieejot katrā dzīvoklī, jo nevar iegūt mājas apkures sistēmas stāvokļa kopējo ainavu, ja nav būts atsevišķos dzīvokļos – ar guļvadu, stāvvadu u.c. sistēmas kopējo sastāvdaļu novērtēšanu vien nepietiek. Pilnu apsekošanu veic, ieejot visās telpās, kur ir apkures sistēma – bēniņos, pagrabos, dzīvokļos, visur, kur vien var piekļūt.

Kad apsekošana ir veikta, speciālisti izstrādā defektācijas aktu, kurā tiek uzskaitīti visi atklātie sistēmas defekti un sīki aprakstīts visas centrālās apkures sistēmas kopējais stāvoklis. Papildus defektācijas aktam tiek pievienota pavadvēstule, kurā atklātie defekti tiek aprakstīti, kādā veidā konkrētie defekti ietekmē apkures sistēmas kopējo darbību, kā arī kādi ir iespējamie risinājumi attiecīgo defektu novēršanai. Nepieciešamās darbības defektu novēršanai var tikt uzskaitītas gan ieteicamā, gan obligātā formā, jo eksistē gan atsevišķas nepilnības, ko var novērst un palielināt komforta līmeni, gan tādi defekti, bez kuru novēršanas apkures sistēma vienkārši nespēj normāli strādāt. 
 
Trešais audita dokuments ietver tāmi, kurā tiek aprēķināts, cik izmaksā konstatēto defektu novēršana. Lai audits būtu precīzāks, vēlams to veikt apkures sezonas laikā – tad, kad sistēma ir ieslēgta. Tad var veikt ne tikai caurplūdes, bet arī temperatūras mērījumus, un tie apkures sistēmai ir vissvarīgākie.
 
Gadu gaitā apkures sistēmas aizsērē
Jebkurai 20–40 gadus ekspluatācijā esošai ēkai, kam nav veikti nekādi sistēmas uzlabošanas, atjaunināšanas vai tīrīšanas darbi, apkures sistēmas caurules un radiatori būs vairāk vai mazāk aizauguši ar nogulsnēm, jo nogulsnes veidojas neizbēgami, speciāli apkures sistēmai sagatavots ūdens tiek piegādāts vien pēdējos gados un arī tad ne visur, īpaši mazākās apdzīvotās vietās provincēs. Ja ūdens nav sagatavots, nogulsnes veidojas pastiprināti, un tādās vietās sistēmas attīrīšana ir vēl aktuālāka. 
 
Eksistē vēl viena nianse, ko noteikti jāņem vērā, – cilvēki dažkārt domā, ka viss ir kārtībā, jo nesen nomainījuši radiatorus. Taču pēc pieredzes var droši apgalvot to, ka tas ir maldīgs uzskats, jo, tā kā apkures sistēmas ir slēgtas, tajās esošie netīrumi plūst pa visu sistēmu un tiklīdz tiek uzstādīts jauns radiators, tā pie mājas apkures sistēmas ūdens notecināšanas un uzpildīšanas tajā uzreiz palielinās caurplūde, un šis impulss dod atbalsi arī uz visu sistēmu, līdz ar ko tajā esošie netīrumi aizplūst arī uz jaunajiem radiatoriem. Turklāt jāņem vērā jaunajiem radiatoriem ribās ir ievērojami mazāka caurplūde nekā čuguna radiatoriem, un tāpēc tie ātrāk aizsērē. Tas gan nenozīmē, ka jaunie radiatori būtu sliktāki, vienkārši tie ir paredzēti izmantošanai tīrās apkures sistēmās, kurās cirkulē speciāli sagatavots ūdens. Ja ūdens ir speciāli sagatavots (mīkstināts), tad apkures sistēmas aizsērēšanas iespējas ir daudz mazākas, nekā izmantojot parastu ūdeni. Latvijas pilsētās (vismaz lielākajās) lielākoties izmanto sagatavotu ūdeni, piemēram, "Rīgas siltums" paši nodrošina ūdens sagatavošanu (tas ir zaļganā krāsā, to nevar izmantot ne kā dzeramo, ne kā karsto ūdeni, tas domāts speciāli apkures sistēmas uzpildīšanai). Par radiatoru aizaugšanu ar nogulsnēm katrs savā dzīvoklī var pārliecināties pats, pieliekot roku pie ieplūdes caurules un pēc tam pieliekot roku pie ārējās ("astes") apakšējās malas, ja jūt krasu atšķirību, tas nozīmē to, ka radiators ir aizaudzis ar nogulsnēm.  
 
Aizsērējušus guļvadus un radiatorus nepieciešams attīrīt
Ēkās, kuras tiek ekspluatētas ilgus gadus, lielas problēmas rada radiatoru un guļvadu aizaugšana ar nogulsnēm, tādējādi samazinot ūdens cirkulāciju un reizē arī apkures elementu jaudu, siltuma atdevi un temperatūru apsildāmajās telpās. Paralēli tam palielinās arī hidrauliskā pretestība, enerģijas patēriņš, iekārtu avārijas gadījumi, kā arī apkures sistēmas sasalšanas bīstamība. Lai risinātu šo problēmu, ir izmēģināti dažādi tehnoloģiskie risinājumi, ieskaitot speciālu ķīmisku līdzekļu izmantošanu nogulšņu šķīdināšanai. Taču šādi līdzekļi mēdz atstāt negatīvu iespaidu uz apkārtējo vidi un uz pašu apkures sistēmu, tādēļ ir rasti arī citi tehniski risinājumi. Viens no tādiem, ko piedāvā SIA "PANZERS", ir izgudrots un patentēts Latvijā. Tā ir Kinētiskā Hidrauliskā Viļņa (KHV) tehnoloģija, kas izturējusi laika pārbaudi un paredz ātru un ērtu cauruļu atbrīvošanu no dažāda piesārņojuma.
 
KHV metode ir balstīta uz īslaicīgu (sekundes daļās mērāms) pneimatiska viļņa darbību, kurš tiek virzīts uz ūdens stabu attīrāmajā apkures sistēmā (cauruļvadā, kanalizācijā) ar spēku, kas ir pietiekams, lai veiktu sistēmas attīrīšanu no nogulsnēm. Vilnis izplatās ūdenī, tādēļ tam netraucē cauruļu izliekumi un pagriezieni. Šīs unikālās īpašības ļauj bez radiatoru demontāžas dažu sekunžu laikā atbrīvot caurules no sablīvējumiem, nogulsnēm un piesārņojuma, turklāt metodi ir iespējams izmantot jebkurā gada laikā, pat apkures sezonā. 
 
Galvenās KHV metodes izmantošanas priekšrocības ir ātrums un efektivitāte, turklāt tā ir arī salīdzinoši lēta. Runājot par veicamo darbu operativitāti, var pieminēt, ka visu nepieciešamo darbu veikšana katrā dzīvoklī kopumā aizņem ap pusstundu. Lai veiktu pilnu centrālas apkures sistēmas attīrīšanu piecu stāvu mājai ar trim kāpņu telpām, ir nepieciešamas ne vairāk kā piecas darba dienas. Papildus ieguvums ir tāds, ka ēkām, kurās tiek veikti darbi, nav nepieciešams veikt apkopi vai speciālus sagatavošanas darbus ne pirms, ne pēc sistēmas attīrīšanas.
 
Arī par iespējamo ekoloģisko kaitējumu bažām nav pamata – netiek izmantotas ķimikālijas un arī izskalotās nogulsnes nesatur kaitīgas vielas. KHV metode reizē ir gan vienkārša, gan efektīva, gan droša. Kompaktais aprīkojums tiek pieslēgts katram apkures elementam (baterijai, radiatoram, konvektoram), kā arī pie stāvvadiem un guļvadiem. Bažām par riskiem drošībai šeit arī nav vietas, jo attīrāmajā sistēmā netiek radīts liels spiediens. Būtiskais elements KHV metodē ir nevis viļņa spēks, bet tā īslaicīgums – iedarbība tiek veikta sekundes desmitdaļu laikā. Spiediens izplatās tādā veidā, ka uz slēgmehānismiem (ventiļiem), cauruļvadu un radiatoru sienām iedarbojas mazāk nekā 2% no viļņa spēka. Metode ir īpaši efektīva, attīrot vecus, sarūsējušus radiatorus, caurules un sistēmas, kur nav iespējams izmantot citus līdzekļus, kā vien pilnīgu nomaiņu, kas savukārt ir saistīta ar lieliem tēriņiem.
 
Visus darbus veic SIA "PANZERS" sertificēti speciālisti ar lielu pieredzi šajā jomā. No metodes izgudrošanas brīža ar šīs metodes palīdzību ir attīrītas vairāk nekā 17 000 ēku centrālās apkures sistēmas vairākās Valstīs (Latvija, Polija, Ukraina, Igaunija, Krievija, Baltkrievija, Kazahstana). Starp ievērojamākiem objektiem Latvijā, kur tika pielietota KHV metode, var minēt Latvijas Nekustamo īpašumu aģentūras ēku Vaļņu ielā, Ģenerālprokuratūras ēku Kalpaka bulvārī, Tiesas ēku A. Pumpura un Antonijas ielās, kā arī Rīgas domes Nekustamā īpašuma departamenta ēkas Vāgnera ielā 5, Rīgā. Vairāku objektu saraksts ir atrodams mūsu mājaslapā www.panzers.lv
 
Apkures sistēmu tīrīšanas izmaksas, izmantojot KHV tehnoloģiju, aptuveni ir 20 eiro (+PVN) par vienu apkures elementu (radiatoru, stāvvadu, guļvadu), izmaksas ir atkarīgas no konkrētas sistēmas stāvokļa un aizsērējuma pakāpes. Efektivitāti un tīrīšanas lietderību apliecina dati, ka dažos objektos attīrīšanas izdevumi tiek atpelnīti jau pēc pirmās apkures sezonas. Šie dati attiecas tikai uz sistēmu skalošanu, taču iespējams nepieciešamības gadījumā vienoties arī par apkures sistēmas vai tās atsevišķu sastāvdaļu remontu. Remonta izmaksas katrā gadījumā tiek vērtētas individuāli.
 
Salīdzinājumā ar jebkuru tradicionālo apkures sistēmu renovācijas metodi KHV metode ļauj 8–10 reizes samazināt darbu veikšanas laiku, 5–8 reizes samazināt darbu veikšanas izmaksas, kā arī atbrīvot ēku un dzīvokļu īpašniekus no neērtībām, ko neizbēgami rada ilgstošu remonta un montāžas darbu veikšana. KHV metodes izmantošana dod arī iespēju:
- pagarināt apkures sistēmu kalpošanas laiku un bezavāriju ekspluatācijas laiku jebkāda veida objektos par 70–80%;
- paaugstināt atsevišķo iekārtu un visas sistēmas siltuma atdeves efektivitāti par 25–75%;
- saglabājot telpās temperatūru, kas pastāvēja pirms darbu veikšanas, samazināt apkures izdevumus par 20–50%;
- panākt ievērojamu telpu temperatūras pieaugumu, vienlaicīgi samazinot izdevumus par 10–30%.
Atkarībā no apkures sistēmas piesārņotības pakāpes, laika periods, kurā tiek atgūti līdzekļi, kas tika iztērēti, veicot attīrīšanu ar KHV metodi, ir no rīs četriem mēnešiem līdz pusotram gadam.
 
Galvenie ieguvumi, ko sniedz apkures sistēmu audits, attīrīšana un remonts, ir komforta līmeņa paaugstināšanās dzīvokļos un mazāki siltuma rēķini to iemītniekiem. 
 
Dzīvo siltāk, maksā mazāk!
 
SIA "PANZERS" veic arī ūdens, kanalizācijas sistēmu remontu, apkopi un uzstādīšanu.

Rakstu sagatavojis SIA "PANZERS" valdes priekšsēdētājs Eduards Barkāns

SIA "Panzers"
Čiekurkalna 5.šķērslīnija 21-1A, Rīga, LV-1026
Tālrunis 29361914
E-pasts: office@panzers.lv

Ūdens no apkures sistēmas, kas nāk attīrīšanas pocesā

 Ūdens pēc apkures sistēmas procesa pabeigšanas
 
 
Tā izskatās radiatori pēc vairākiem ekspluatācijas gadiem
 
 

 

 

Radiators pēc attīrīšanas

 

 Publicitātes foto


 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Racionāli celtniecības un remontdarbi

Racionāli celtniecības un remontdarbi

Remontdarbu nepieciešamības fakts pats par sevi jau var izraisīt nervu sasprindzinājumu un neziņu, ar ko sākt un vai vispār to uzņemties. Ņemot vērā visus riskus, droši vien ir vērts padomāt par alternatīvu veidu, kā "remontprojektu" organizēt jau no paša pirmsākuma, izmantojot SIA "REIZ" piedāvāto viedo platformu www.investex.lv. 

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Uponor Ecoflex – plastmasas siltumtrases sistēma, kas jums uzdāvinās sirdsmieru vismaz uz 50 gadiem

Uponor_Ecoflex_titullbilde

Mūsdienās aizvien vairāk siltumapgādes un ūdensapgādes sistēmām tiek izmatotas plastmasas caurules, kuru lieliskās īpašības Rietumeiropā un vietām arī Latvijā jau ir atzinīgi novērtējuši gan pasūtītāji, gan uzstādītāji. Mūsdienīgām vietējām sadales sistēmām ir jāatbilst visstingrākajām drošības, izturības un efektivitātes prasībām, un Uponor izolēto cauruļu sistēma Ecoflex un tās komponentes pilnībā tām atbilst. 

Ēku "kažociņš" jeb ventilējamo fasāžu sistēmu pozitīvā ietekme uz māju ilgtermiņā 

bk_systems_2

Ēkas fasāde ir tās vizītkarte un seja, turklāt tās apdare var ietekmēt mājas īpašnieka finansiālos izdevumus ilgtermiņā. Nepareizas, nepārdomātas fasādes izvēle un uzlikšana var radīt virkni problēmu. Par to, kas ir ventilējamās fasādes sistēmas, kādas ir to priekšrocības un kā tās var uzstādīt savai mājai, lasi šī raksta turpinājumā ar SIA BK Systems ieteikumiem.