Apkures katlu lietošanas ērtums

Apkures katlu lietošanas ērtums
Lai izvēlētos lietošanai ērtāku apkures katlu, svarīgi pievērst uzmanību ne tikai tā izmēriem, papildus aprīkojumam un kurināmā uzglabāšanas vietai, bet arī uzzināt, vai darbības laikā tas nerada citas neērtības: trokšņus, smakas, kvēpus, netīrību. Apkures katlus var iedalīt pēc kurināmā veida – gāzes, elektrības, šķidrā kurināmā (dīzeļdegviela), granulu, cietā kurināmā (parastie un gāzu ģenerācijas katli), siltumsūkņi.
Gāzes katls Nelieli izmēri, baltas vai pelēkas krāsas, pēc formas – kantains, nav smags. To stiprina pie sienas. Katls bez papildus aprīkojuma (boilera, sūkņiem) aizņem samērā maz vietas – pietiek ar viendurvju skapīti virtuves iekārtā. Tas spēj apsildīt ne vairāk kā 300 m2, tāpēc lielākoties tiek izmantots dzīvokļos. Katls silto ūdeni spēj ražot caurteces režīmā, bet nevar uzsildīt tik lielu ūdens daudzumu, lai vienlaicīgi pietiktu vairākiem patērētājiem.
Šajā gadījumā papildus jālieto boileri un jādomā par vietu, kur to izvietot. Pie sienas stiprināms gāzes katls ir piemērots arī daudz lielākām apkurināmām platībām (līdz pat 900 m2), ja izmanto papildus aprīkojumu – boilers siltā ūdens apgādei, apsildāmo grīdu kolektora vadības bloks, izplešanās tvertne, atsevišķi sūkņi apkures loku vai baseina ūdens sildīšanai utt. Jārēķinās, ka minēto aprīkojumu izvietošanai būs nepieciešama vismaz 5 – 8 m2 liela telpa. Katls izdala minimālus trokšņus, kurus praktiski nevar dzirdēt. Darbojas automātiskā režīmā - ar vadības pults palīdzību tiek uzstādīta programma, kas regulē siltumu telpā un karsto ūdeni. Gāzes uzglabāšanas vieta nebūs nepieciešama, ja tiek izmantota dabasgāze, kas no centrālā gāzes vada ir pievilkta mājai. Taču, izmantojot sašķidrināto gāzi – propānu vai butānu, jādomā, kurā vietā izvietot balonus vai cisternas. Kurināmā glabātuvei jāatrodas tuvu mājai, piebraucamā vietā, kur to būtu ērti uzpildīt. Cisterna ir diezgan liela (1,5 – 8 kubikmetri), garena tilpne, baltā vai pelēkā krāsā, pie tam - vizuāli nepievilcīga. Tāpēc to labāk ierakt zemē, ārpusē atstājot tikai lūku. Savukārt gāzes balonus jāuzglabā speciālā skapī pie sienas mājas ārpusē. Tā izmēri mainās atkarībā no balonu skaita tajā, aptuvenais garums ir 3 m, platums – 1,5 m.
Elektriskais katls Mazs, viegls, neaizņem daudz vietas, darbojas automātiskā režīmā, nav nepieciešama apkope. Katlu ērti izmantot dzīvoklī, nav vajadzīgs skurstenis. Tas ir viegli vadāms, darbojas pēc uzstādītas programmas. Lielas jaudas katlam nav nepieciešams uzstādīt boileri, jo tas darbojas arī siltā ūdens sagatavošanas caurteces režīmā. Lai mājoklī uzstādītu elektrisko katlu, jābūt attiecīgas jaudas elektrības pievadam – vismaz 20 kW.
Siltumsūkņi Tiek izmantota enerģija no siltuma avotiem, kas atrodas apkārtējā vidē - zemē, ūdenskrātuvēs, dziļurbuma ūdenī un gaisā akumulētā saules enerģija. Ir četru veidu siltumsūkņi, kas atšķiras pēc izmantojamā siltuma avota: ūdens - ūdens, zeme - ūdens, gaiss – ūdens, gaiss - gaiss. Ja ir maza piemājas zeme, tad nav ieteicams izmantot zeme - ūdens siltumsūkni, jo zemē ieraktā sistēma ar garu cauruli aizņem ievērojamu platību. Virszemē šajā vietā augs tikai zālīte, jo zeme tiek intensīvi dzesēta, nekāda būvniecība, rakšana nav vēlama. Sistēma strādā labi, bet ir viens liels risks – cauruli var sabojāt grauzējs un, lai atrastu bojājuma vietu, visa sistēma jāizrok. Siltumsūknis ūdens - ūdens darbojas ar urbuma palīdzību – no viena dziļurbuma ūdens tiek izsūknēts un atdzesēts, bet otrā ielaists atpakaļ. Ekoloģiski tīrākais siltumsūkņa veids ir gaiss - ūdens, kas pēc izskata un darbošanās principa ir līdzīgs kondicionētājamm – viena aprīkojuma daļa stāv ārpus mājas, bet otra iekšpusē. Ārējā daļa parasti tiek veidota kā dekoratīvs elements – savijums no caurulēm, kas, neatkarīgi no sezonas, vienmēr apsalst un apaug ar lāstekām. Savukārt iekšējās daļas siltumsūkni var izvēlēties no vairākiem modeļiem - neliela, balta kaste, kas atgādina ledusskapi ar iebūvētu boileri un kas var atrasties virtuvē, vai liela izmēra, zils, garens, apaļas formas elements, kuram nepieciešama atsevišķa telpa. Dzīvoklim vispiemērotākais ir gaiss - gaiss tipa siltumsūknis, kas būtībā ir ļoti līdzīgs gaisa kondicionētājam, tikai darbojas inversā režīmā. Tā ārējo daļu parasti, saskaņojot ar mājas pārvaldnieku, izvieto ēkas iekšpagalmā pie dzīvokļa loga.
Šķidrā kurināmā katls Darbojas automātiskā režīmā. Katls ir diezgan liels un smags, novietojams uz grīdas. To var izmantot tikai ģimenes mājā, jo ir nepieciešama atsevišķa, šim mērķim paredzēta telpa, ne mazāka kā 10 – 15 m2 . Netālu no katla tiek uzstādītas 3 – 5 kubikmetri lielas plastmasas tvertnes degvielas uzglabāšanai – baltā vai zilā krāsā. Vismaz reizi sezonā, kad tiek iepildīta degviela, jāpārregulē šķidrā kurināmā deglis, jo savādāks kurināmā sastāvs var traucēt katla darbībai. Lai būtu siltais ūdens, nepieciešams arī boilers. Katls ir kaprīzs pret degvielas kvalitāti, gaisa klātbūtni degvielas pievadā, var pats no sevis izdzist. Šādā gadījumā katls jāiedarbina no jauna. Procedūra nav sarežģīta, tomēr bērnam to uzticēt nedrīkst. Galvenais šī katla mīnuss – ļoti liela trokšņainība. Ja degvielas sistēmā ir radušās noplūdes, tad veidojas dīzeļdegvielai raksturīgā smaka.
Granulu katls Darbojas pusautomātiskā režīmā. Katls sastāv no degšanas tvertnes un granulu bunkura, kas ir savienoti. Katls ir kantainas formas, augstumā 1,50 m, bet platumā – 1 m, novietojams uz grīdas. Bunkurā katru nedēļu ir jāieber granulas, kas prasa fizisku piepūli un ne katram tas ir pa spēkam. Katls ir jātīra un jāapkopj vienu vai pat divas reizes nedēļā – tas atkarīgs no granulu kvalitātes. Ja to nedara, tad mazinās lietderības koeficients un saīsinās ierīces mūžs. Darbības režīmā rodas kvēpi, sodrēji un pelni. Lai izvietotu katlu, nepieciešama atsevišķa, vismaz 8 m2 liela telpa. Jāparedz vieta arī granulu glabāšanai. Katls darbojas samērā klusu, neizdala īpašas skaņas. Lai iegūtu silto ūdeni, nepieciešams pievienot boileri, jo katls nedarbojas siltā ūdens sagatavošanas caurteces režīmā.
Cietā kurināmā katli. Parastais katls Darbojas ar oglēm, malku, briketēm. Parastais katls ir veidots no čuguns vai tērauda, tas ir aptuveni 1,5 m augsts, 1 m plats, kantains, novietojams uz grīdas. Pieejams dažādās krāsās. Katlu ieteicams kombinēt ar siltuma akumulatoru – ūdens cisternu (vienu vai vairākām), kas aizņem samērā lielu platību un kurai jāatrodas netālu no katla. Nepieciešama 12 – 15 m2 liela katlumāja, arī vieta, kur uzglabāt kurināmo. Lai uzsildītu ūdeni akumulatorā, katls ir intensīvi jākurina, liekot malku kurtuvē ik pēc pusstundas. Bet pēc tam par mājas apkuri var nedomāt vairākas dienas. Var iztikt arī bez siltuma akumulatora, taču tad katls būs jākurina vismaz divreiz diennaktī. Katla kurināšanas procesā rodas netīrība - putekļi, dūmi, pelni, malkas skaidas uz grīdas, nokvēpuši griesti. Katla lielākā neērtība ir biežā kurināšana un tīrīšana.
Gāzu ģenerācijas katls Lielākoties ir kantainas formas, lielāks par parasto katlu, novietojams uz grīdas. Tam ir cits darbības princips nekā parastajam katlam, degšanas laiks ir ilgāks, kurināmais tiek sadedzināts pilnībā. Katls jāiekurina reizi diennaktī. Tas nedarbojas siltā ūdens sagatavošanas caurteces režīmā, tāpēc papildus jāuzstāda boilers. Lai izvietotu visu komplektu, nepieciešama atsevišķa, paliela telpa, vieta kurināmā uzglabāšanai. Katla priekšpusē atrodas ventilators, tādēļ tas ir nedaudz trokšņains. Ja tiek lietots nekvalitatīvs kurināmais, katls bieži jātīra. Malkas ielikšanas brīdī no jebkura cietā kurināmā katla var nākt ārā dūmi, tāpēc jādomā par telpas vēdināšanu. Katlu var izmantot dzīvoklī, tomēr tas vairāk piemērots mājai. Raksts veidots sadarbībā ar SIA Morics komercdirektoru Aivaru Grūbi.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

"ACO Nordic" – ilgtspējīgi notekūdeņu apsaimniekošanas risinājumi cilvēku un vides labklājībai

"ACO Nordic" – ilgtspējīgi notekūdeņu apsaimniekošanas risinājumi cilvēku un vides labklājībai

Ūdens ir ekosistēmu dzīvības avots un cilvēces veselības un labklājības pamats. Tomēr dažādu cilvēka ikdienas darbību rezultātā ūdens sastāvs un kvalitāte tiek radikāli izmainīta. Kā komunālie, tā rūpnieciskie notekūdeņi, neattīrīti vai nepilnīgi attīrīti, ar dažādām tajos esošajām kaitīgajām vielām, baktērijām un mikroorganismiem rezultātā nokļūst apkārtējā vidē, to piesārņojot.

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Uzņēmējs runā