abc.lv skaitļos

Lietotāji online34
Aktīvie uzņēmumi20120
Nozares raksti971
Ekspertu atbildes2551
Apstiprināta jauna kārtība ēku energoefektivitātes aprēķināšanai un ēku energosertifikācijai : abc.lv

Apstiprināta jauna kārtība ēku energoefektivitātes aprēķināšanai un ēku energosertifikācijai

Apstiprināta jauna kārtība ēku energoefektivitātes aprēķināšanai un ēku energosertifikācijai

Ministru kabinets šā gada 8. aprīļa sēdē apstiprināja jaunus ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumus, kas iever jaunu apvienotu regulējumu ēku energosertifikācijas kārtībai un ēku energoefektivitātes aprēķina metodei.

Noteikumi paredz jaunu regulējumu attiecībā uz ēku energosertifikācijas kārtību, ēku energoefektivitātes klasifikācijas sistēmu, prasībām gandrīz nulles enerģijas ēkām un augstas efektivitātes sistēmu izmantošanai, ēku energosertifikātu formu, apkures un gaisa kondicionēšanas sistēmu pārbaudes kārtību un termiņiem, kā arī references līmeņiem jaunbūvju un ekspluatējamu ēku energoefektivitātes salīdzinošajai skalai.

Lai samazinātu birokrātiju un izmaksas par jaunbūvju, kā arī ēkas pārbūves vai atjaunošanas gadījumos energosertifikāciju, turpmāk jau ēkas projektēšanas stadijā neatkarīgais eksperts ēku energoefektivitātes jomā izstrādās ēkas pagaidu energosertifikātu, reģistrēs to Būvniecības informācijas sistēmas ēku energosertifikātu reģistrā un pievienos būvniecības ieceres dokumentācijai. Savukārt nododot ēku ekspluatācijā eksperts precizēs rādītājus, kas ietekmē ēku energoefektivitāti un rezultātā ēkas pagaidu energosertifikātu.

Savukārt, ja ēkas īpašnieks vēlas noskaidrot jau ekspluatācijā esošas ēkas energoefektivitātes rādītājus, bet ne tās energoefektivitāti uzlabojošu pasākumu kopumu, var veikt vienkāršoto energosertifikāciju, pamatojoties tikai uz izmērītajiem datiem. Svarīgs nosacījums – ēkai jābūt individuālai enerģijas patēriņa uzskaitei un pieejamiem enerģijas patēriņa datiem par pēdējiem trim ēkas ekspluatācijas gadiem, kā arī tai nav veiktas pārbūves, kas ietekmē enerģijas patēriņu.

Galvenās izmaiņas attiecībā uz ēku energosertifikāciju paredz, ka turpmāk energosertifikācija balstīsies uz diviem rādītājiem – ēkas apkures patēriņu un primārās enerģijas patēriņu. Līdz šim tika ņemts vērā tikai siltumenerģijas patēriņš ēkas apkurei. Piemēram, ēka, kurā apkures iekārtas izmantos atjaunojamos energoresursus, būs energoefektīvāka jeb videi draudzīgāka.

Savukārt, lai padarītu dažāda lieluma ēku energosertifikāciju līdzsvarotāku, turpmāk energoefektivitātes klasi noteiks atbilstoši ēkas apkurināmajai platībai trīs ēku lieluma grupās, nevis tikai pēc izmatošanas iedalījuma dzīvojamā – nedzīvojamā ēka. Tādējādi mazu ēku (50-120 m2) būvniecībā energoefektivitātes rādītāji (A klase 60kWh/m2) būs sasniedzami ar ēkas apkurināmajai platībai atbilstošām izmaksām. Līdz šim visām dzīvojamām mājām A klasei bija noteikta prasība sasniegt 40kWh/m2.

Jaunā energosertifikācijas kārtība paredz jaunu, brīvprātīgu ēku energoefektivitātes klasi A+, kas nosaka vēl augstākus sasniedzamos energoefektivitātes rādītājus nekā gandrīz nulles enerģijas ēkām (līdz šim augstākā energoefektivitātes klase). Tādejādi tirgus dalībniekiem tiks dota iespēja būvēt ēkas ar vēl labākiem ēku energoefektivitātes rādītājiem.

Jaunais regulējums paredz arī gadījumus, kad var neveikt ēku energosertifikāciju – tad, ja ir spēkā esošs energosertifikāts un, veicot pārbūvi vai atjaunošanu, izmaiņas ir mazākas par 5% no primārās enerģijas patēriņa. Iepriekš visām ēkām veicot pārbūvi vai atjaunošanu bija jāveic jauna energosertifikācija.

Savukārt ēkām, kuras pēc pielietojuma neatbilst tipiskam nedzīvojamo ēku pielietojumam (piemēram, autoserviss, elektronisko sakaru ēkas) tagad būs jānodrošina atbilstība tikai Latvijas būvnormatīvu prasībām. Tas ļaus izmantot racionālākus un ekonomiskākus risinājumus specifisku ēku būvniecībā, vienlaikus nodrošinot arī ēku energoefektivitāti. Līdz šim šādām ēkām bija jāsasniedz tādas pašas prasības kā nedzīvojamām ēkām, izpildot gandrīz nulles enerģijas ēkas prasības, lai gan tas ne vienmēr bija ekonomiski pamatoti un tehniski viegli realizējams.

Jaunais regulējums paredz, ka jo vairāk gandrīz nulles enerģijas ēka izmantos atjaunojamos energoresursus un samazina neatjaunojamās enerģijas patēriņu primārās enerģijas apjomā, jo tā būs ilgtspējīgāka.

Tāpat gandrīz nulles enerģijas ēkām energosertifikācijas aprēķinos turpmāk būs obligāti jāizmanto gaisa apmaiņas rādītāji un iekštelpu temperatūras, kas atbilst vidēja komforta līmenim. Tādējādi tiks iegūti savstarpēji labāk salīdzināmi aprēķini, kas neradīs kļūdainu priekšstatu par ēkas energoefektivitātes reālajiem rādītājiem.

Regulējums paredz arī jaunu prasību gandrīz nulles enerģijas ēkām, kur turpmāk jau projektēšanas stadijā būs jānovērtē arī telpu pārkaršanas risks. Savlaicīga telpu pārkaršanas risku izvērtēšana nodrošinās kvalitatīvāku gandrīz nulles enerģijas ēku projektēšanu, kā arī novērsīs termālā diskomforta iespējamību telpās.

MK noteikumi izstrādāti pamatojoties uz grozījumiem Ēku energoefektivitātes likumā, un ar tiem tiks pārņemtas Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas par ēku energoefektivitāti prasības Latvijas nacionālajā likumdošanā.

Vairāk par apstiprinātajiem Ministru kabineta noteikumiem "Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi" šeit.

Paredzēts, ka jaunais regulējums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Paildziniet koka nama mūžu ar STAFOR

Paildziniet koka nama mūžu ar STAFOR

Visā pasaulē mājas no koka tiek uzskatītas par elitārām. Koka nams var kalpot gadsimtiem ilgi, bet var arī sabrukt pēc dažiem gadu desmitiem. Saglabāt un paildzināt koka nama mūžu nav vienkārši, labs palīgs tam ir STAFOR produkcija.

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

VNĪ: Mežotnes pils pārņemta no nomnieka labā stāvoklī un vēsturiskās liecības ir saglabātas godam

VNĪ: Mežotnes pils pārņemta no nomnieka labā stāvoklī un vēsturiskās liecības ir saglabātas godam

"VAS "Valsts nekustamie īpašumi" un Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes kopīgi veiktajā apsekošanā iesaistītās puses guvušas pārliecību, ka Mežotnes pils komplekss pārņemts no nomnieka labā stāvoklī un vēsturiskās vērtības ir saglabātas godam. Esam rosinājuši kultūras nozari un pašvaldības kopēju darba grupu par tālākajiem īpašuma dzīvotspējas scenārijiem..."

Uzņēmējs runā

Videi draudzīgi risinājumi – SIA Ecostars

ecostars

Uzņēmums Ecostars sniedz kvalitatīvus, videi draudzīgus risinājumus un veic inženierkomunikāciju, rekonstrukcijas un energoefektivitātes darbus, kā arī piedāvā par draudzīgām cenām siltumsūkņus, saules kolektorus un daudzus citus kvalitatīvus produktus, kurus var skatīt mājaslapā – www.ecostars.lv.

Elektrisko silto grīdu izmaksas

elektrisk_s_siltas_gridas_220.lv

Interneta veikals 220.lv piedāvā jums iegādāties visu nepieciešamo elektrisko silto grīdu ierīkošanai vienuviet un par izdevīgām cenām. Te pieejami gan apsildes komplekti (paklājs + termostats), gan arī atsevišķi elementi, kurus varēsiet sakomplektēt pēc saviem ieskatiem.