Aptauja: Vairāk nekā puse Latvijas uzņēmumu šogad neieguldīs atjaunīgajā enerģijā
Saules paneļu uzstādīšana un elektroenerģijas pārdošana elektrotīklā ir ļoti mainīgs bizness, kas ne vienmēr var būt ienesīgs, taču, atjaunīgās elektroenerģijas ražošana un patstāvīga uzglabāšana vienmēr ir pievilcīgs ieguldījums uzņēmumiem. Atjaunīgās enerģijas pašražošana uzlabo uzņēmuma energoefektivitāti, ļauj ietaupīt naudu un sniedz papildu drošību ārkārtas situācijās, kā arī palīdz uzņēmumam kļūt ilgtspējīgākam, vērtējot to pēc ESG kritērijiem, kas ir īpaši svarīgi uz eksporta tirgiem vērstiem biznesiem. Tomēr par spīti plašajiem ieguvumiem, ko var sniegt atjaunīgās enerģijas ražošana, vairāk nekā puse jeb 56% Latvijas mazie un vidējie uzņēmumi šogad aizvien neplāno tajā ieguldīt līdzekļus*.
Atjaunīgā enerģija paša uzņēmuma patēriņam
Kā novērots saules paneļu uzstādīšana ir kļuvusi diezgan populāra gan privātpersonu, gan uzņēmēju vidū. Tomēr, ņemot vērā šobrīd sasniegto ražošanas jaudu, maksimālās elektroenerģijas cenas šobrīd ir tik zemas, ka saražotās enerģijas pārdošana tīklā par biržas cenu vairs nav ļoti ienesīgs biznesa modelis.
Tajā pašā laikā katram uzņēmumam ir vērts aprēķināt, kādi ieguldījumi būtu nepieciešami, lai, piemēram, uzstādītu saules paneļus uz savas ēkas jumta vai zemes gabala brīvās daļas, lai ražotu elektrību savam patēriņam. Saražojot elektroenerģiju pašiem, var ietaupīt uz tīkla maksām, kas veido arvien lielāku daļu no kopējās elektroenerģijas gala cenas.
Elektroenerģijas ražošana – ceļš uz labāku rentabilitāti
"Luminor" bankas Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas vadītājs Mareks Gurauskas norāda, ka uzņēmuma elektroenerģijas pašražošana var būt ne tikai tūlītējs finansiāls ieguvums, bet arī var sniegt atbalstu uzlabojot uzņēmuma rentabilitāti. "Elektroenerģijas kopējās izmaksas veido ne tikai elektrības cena konkrētajā brīdī, bet arī nodokļi, kā arī pārvades un sadales sistēmas pakalpojumu operatoru noteiktie tarifi, piemēram, par pieslēguma nodrošināšanu. Dažādās papildmaksas sastāda diezgan ievērojamu daļu no gala maksājuma, tādējādi krietni palielinot kopējos izdevumus par elektroenerģiju, ja to pērk no tīkla," norāda eksperts. Ņemot to vērā, uzņēmumiem joprojām var būt ļoti izdevīgi ieguldīt līdzekļus atjaunīgās enerģijas ražošanā savām vajadzībām, īpaši tad, ja tiek izmantoti dažādi aizdevumu piedāvājumi ar atvieglotām procentu likmēm investīcijām energoefektivitātes paaugstināšanai.
Domās par nākotni
Eksperts piebilst, ka izdevīgs finansējums tiek piedāvāts ne tikai elektroenerģijas ražošanai, bet arī citām investīcijām, kas var palīdzēt uzlabot uzņēmuma energoefektivitāti. "Investīcijas ar izdevīgiem noteikumiem pieejamas, piemēram, iekārtu nomaiņai, ūdens resursu izmantošanas uzlabošanai, siltuma reģenerācijai, saules paneļu uzstādīšanai un citiem risinājumiem. Mēs redzam, ka daudzi uzņēmumi šādus ieguldījumus jau veic, gūstot labumu jau šobrīd un rūpējoties arī par ilgtspējīgāku nākotni,” izceļ eksperts.
Ieguldījumi efektivitātes paaugstināšanā ir svarīgi ne tikai lielajiem, bet arī maziem un vidējiem uzņēmumiem. "Tehnoloģiju attīstības temps pēdējos gados ir bijis tik straujš, ka, ja pirms dažiem gadiem investīciju atmaksāšanās periods šādos risinājumos varēja būt ļoti ilgs, tad tagad šie risinājumi atmaksājas jau krietni ātrāk," piebilst eksperts.
*"Luminor" bankas aptauja veikta 2024. gada maijā sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat", kopumā aptaujājot 750 mazos un vidējos uzņēmumus Baltijā, kuros darbinieku skaits nepārsniedz 249 cilvēkus.