Apzaļumošana, dārza kopšana
Apzaļumošana ir teritorijas labiekārtošana, izveidojot celiņus un takas, iekopjot zālienu, stādījumus, ierīkojot apakšzemes laistīšanas sistēmu, dekoratīvos baseinus un strūklakas, un ieplānojot dārza apgaismojumu un arhitektūras mazās formas.
Apzaļumošana
Apzaļumošanas un dārza iekopšanas projektus profesionālā līmenī izstrādā ainavu arhitekts. Pirms darba uzsākšanas, arhitekts uzklausa klienta vēlmes un novērtē teritoriju. Lai izstrādātu dārza dizaina skices, tiek veikta arī fotografēšana. Pēc tam arhitekts izstrādā tehnisko projektu, kurā ietilpt informācija par segumu veidiem un izvietojumu, apstādījumiem, piesaistes plānu, apgaismojumu, ūdenskrātuvēm u.c. elementiem. Balstoties uz tehnisko projektu, iespējams izveidot tāmi.
Viens no galvenajiem apzaļumošanas elementiem ir zāliena un celiņu iekopšana. Lai to izdarītu, tiek novērtēts esošais reljefs, augsnes veids un raksturojums, kā arī apkārtnes ēnojums. Zāliena augšanai jānodrošina auglīga augsne ar apmēram 10 – 15cm biezu melnzemes slāni, līdzens un noblietēts reljefs. Atkarībā no zāliena veida, tiek izvēlētas sēklas, kas piemērotas vai nu saulainai vai ēnainai teritorijai, kā arī atbilstošai slodzei. Zālienu iespējams ne tikai sēt, bet arī ieklāt. Šādu zālienu uzklāj uz jau pareizi sagatavotas augsnes un rezultāts ir redzams jau uzreiz pēc uzklāšanas. Šādu zālienu izmantošanā nav nepieciešamas cīnīties ar nezālēm un tas ir gatavs lietošanai jau pēc divām nedēļām. Zāliena ierīkošanā iespējams izmantot arī restes, kas, atkarībā no modeļa, atvieglo zāliena slodzi, turklāt tām piemīt liela aukstumizturība. Lai gan zāliena restes ir piemērojamas dažādu izmēru teritorijām, tās nav ieteicams izmantot nogāzēs ar slīpumu lielāku par 7%.
Izvēloties krūmus un citus apstādījumus, jāņem vērā to ieplānotā atrašanās vieta, lai stādi tiktu izvēlēti atbilstoši ēnanai vai saulainai teritorijai.
Dārza kopšana
Zāliena kopšana galvenokārt aprobežojas ar tā regulāru pļaušanu, tomēr katru pavasari nepieciešama arī airācija, un 2 – 4 reizes gadā arī mēslošana. Mēslojums stiprina zāli un palīdz tikt vaļā no nezālēm. Bieži vien mēslojums jau sākotnēji satur herbicīdus, kas nodrošina nevēlamu augu apkarošanu. Veicot mēslošanu jāievēro ražotāja ieteikumi – pārāk liels mēslojuma daudzums bojā apkārtējo vidi, var būt cilvēkiem bīstams, sabojāt zāli un zāliena izskatu. Mēslošanas laikā vislabāk izmantot speciālu sietu, ko var iegādāties dārzkopības veikalos. Zāles pļāvēju nepieciešams izvēlēties atkarībā no reljefa un teritorijas platības.
Ja pļaujamā platība ir līdz 600 m2, derēs elektriskā pļaujmašīna. Tai nav nepieciešams mainīt motoreļļu vai gaisa filtrus, tomēr dzinēja jauda ir maza, tāpēc tā ir vairāk piemērota nelielai platībai ar ne pārāk garu zāli. Elektriskā pļaujmašīna ir ērta darbam vietās, kur ir maz koku un krūmu.
Izvēloties elektrisko vai akumulatora pļaujmašīnu, nebūs jādomā par benzīnu, turklāt tās glabāšanai nepieciešams atvēlēt mazāku vietu, tomēr, strādājot ar akumulatora pļaujmašīnu, jāņem vērā, ka akumulatora darbības laiks ir ierobežots. Akumulatora pļaujmašīna ir salīdzinoši klusa, viegli iedarbināma un viegla. Līdz ar to tā ir piemērota gados vecākiem cilvēkiem vai, piemēram, vasarnīcu īpašniekiem, kuriem nepieciešams pārvadāt pļaujmašīnu.
Visizplatītākās ir benzīna pļaujmašīnas. Tās lielākoties aprīkotas ar jaudīgiem dzinējiem, kuri ļaus ātrāk nopļaut zālienu, kā arī kalpos ilgāk par abiem iepriekš minētajiem. Tomēr tai nepieciešama salīdzinoši sarežģīta apkope un lielākas izmaksas.
Zāliena pļaušanai iespējams izmantot arī mauriņa traktoru, kas ir piemērots lielu platību apsaimniekošanai, turklāt atsevišķus mauriņa traktoru modeļus, aprīkojot ar šķūri un riteņu ķēdēm, iespējams izmantot arī ziemā.
Cenšoties nodrošināt skaistu zālienu, nepieciešams uzstādīt laistīšanas sistēmu - automātisko vai manuālo. Automātiskās laistīšanas sistēmas var būt pilnīgi noslēptas, tamdēļ netraucēs cilvēkiem pārvietoties un kopt zālienu. Savukārt, ja nav vēlmes tērēt naudu, zālienu var aplaistīt manuāli, tikai jānodrošina labu, kvalitatīvu šļūteni. Laistīšanu nepieciešams veikt vakarā – nakts laikā ūdens labi iesūcas augsnē un to labi uzņem zāliena sakņu sistēma. Aplaistot dienas laikā, notiek spēcīga ūdens iztvaikošana. Zālienam nepieciešams daudz ūdens, taču jāpiesargās, lai laistīšanas laikā neveidotos peļķes, dažkārt mauriņš nespēj izturēt applūdinājumu.
Dārza un pagalma kopšanai nepieciešams iegādāties durlāpstu, kas noder ne tikai mauriņa kopšanai, bet arī visas pieguļošās teritorijas uzturēšanai kārtībā. Durlāpsta tiek izmantota augsnes sagatavošanai pirms zāliena stādīšanas, kā arī daudziem citiem darbiem. Vienlīdz nepieciešamas ir arī dārza dakšas, kas arī ļoti labi noder augsnes pārrakšanai un visbiežāk tās izmanto zāliena aerācijā.
Grābeklis nepieciešams augsnes izlīdzināšanai pirms zāliena iestādīšanas. Tāpat grābekli var izmantot ieklāto zāliena ruļļu blietēšanai, savukārt ziemā tas noder uz zāliena izveidojušās ledus garozas dauzīšanai. Inventāru var papildināt arī ar vēdekļveida grābekli, ko parasti izmanto lapu, popes un citu atkritumu sagrābšanai.
Zāliena kopšanā noderēs koka dēlis, kas mazinās dabīgā zāliena izstaigāšanu mākslīgā zāliena ieklāšanas gadījumā, savukārt dārza šķēres izmanto dažu zāliena laukumu apstrādāšanai, un krūmāju apkopei.